Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Energy Week

Energy Week

Energy Week to jeden z trzech flagowych projektów Studenckiego Koła Naukowego Energetyki, będący pięciodniowym cyklem prelekcji i warsztatów, poświęconych zagadnieniom współczesnej energetyki - jej kształtowi, czołowym wyzwaniom oraz perspektywom.

Tegoroczna edycja – PGNiG Energy Week 2022 odbędzie się w dniach 16.05 – 20.05, w trakcie których omówione zostaną takie tematy jak m.in. polityka klimatyczna, górnictwo, energetyka konwencjonalna (węglowa, gazowa), biopaliwa oraz energetyka jądrowa czy technologie wodorowe.

Spółka IRL Polska, należącej do rosyjskiego giganta Inter RAO, straciła w środę dostęp do polskiego rynku energii elektrycznej. Całkowicie wstrzymana została też praca spółki gazowej Novatek i dostawców węgla – SUEK oraz KTK. To efekty wdrażania przez Polskę sankcji wobec rosyjskich spółek. Nie wszystkie zostały do końca przemyślane, bo część rodzin została bez ogrzewania, ciepłownie bez węgla, a pracownicy bez pensji. Rząd będzie musiał zmodyfikować sankcje?
gaz kurek
Rynek energii rozwija:
Prawdopodobnie wśród nich jest węgierski MVM, niewykluczone, że także austriacki OMV, zastanawiają się włoski ENI i niemiecko-fiński Uniper. Bruksela przypomniała, że płacenie w rublach jest złamaniem sankcji, ale sytuacja prawna jest niejasna.
gaz rura
Prawie 189 mln zł dopłaty do budowy węglowej elektrociepłowni w Puławach chce Polimex Mostostal od Grupy Azoty - o ponad 150 mln zł więcej niż ledwie kilka miesięcy wcześniej. Kwestią czasu jest pojawienie się roszczeń dotyczących bloków gazowych dla PGE w Dolnej Odrze i Czechnicy.
Wizualizacja nowych bloków w Elektrowni Dolna Odra. Fot. PGE
Wizualizacja nowych bloków w Elektrowni Dolna Odra. Fot. PGE
Polska i Bułgaria padły pierwszymi ofiarami ukazu Władimira Putina o obowiązkowych płatnościach za gaz za pośrednictwem Gazprombanku. Rano 27 kwietnia 2022 roku Gazprom obydwu krajom zakręcił przysłowiowe kurki z gazem bo odmówiły płacenia w rublach
Gaz