Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Fotowoltaika
  4. >
  5. Instalacja fotowoltaiczna – jak o nią dbać

Instalacja fotowoltaiczna – jak o nią dbać

Materiał Partnera
Wielu użytkowników traktuje instalację fotowoltaiczną jako całkowicie bezobsługową – po podłączeniu do sieci nic już przy niej nie robi. Oczywiście można tak postępować, bo fotowoltaika nie wymaga dodatkowej uwagi. Ale jeśli chcemy się nią cieszyć przez 30-40 lat, a tyle wytrzymają dobre panele, musimy ją serwisować i czyścić.
Instalacja fotowoltaiczna w trakcie czyszczenia
Instalacja fotowoltaiczna

–Coroczny serwis instalacji PV należy traktować jako obowiązek. Oczywiście, nie spotkają nas żadne kary, jeśli tego nie robimy, ale panele mają na ogół 12-15 lat gwarancji i powinniśmy tego pilnować, aby jej nie stracić. Lepiej zapłacić niewielką kwotę (200-300 zł) niż ryzykować poważną awarię, której naprawa może kosztować kilka tysięcy zł – radzi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy AS Energy.

Procedura przeglądu sieci trwa ok. 30 minut, dokonuje się pomiarów elektrycznych, termicznych i uziemienia. Konieczny jest także ogląd samych paneli, aby stwierdzić ewentualne pęknięcia, rysy, uszkodzenia pod wpływem warunków pogodowych. Jeśli coś takiego zauważymy i jest to ewidentnie wina produktu, można domagać się w ramach gwarancji wymiany uszkodzonego panelu.

I jest to właściwie jedyna rzecz, którą musimy robić przy korzystaniu z fotowoltaiki, aby cieszyć się długie lata bezawaryjnością systemu.

Czyścić instalacje fotowoltaiczną, czy nie?

Co do czyszczenia paneli zdania są podzielone. Wiele osób uważa, że mycie to dodatkowy koszt, który wydłuży okres zwrotu nakładów poniesionych na instalację i powinno się to robić ewentualnie tylko na płaskich dachach. Jeśli są umieszczone pod kątem co najmniej 15 stopni, czyszczą się w dużym stopniu same, a właściwie robi to ulewny deszcz i śnieg.

Ale na przykładzie okien dachowych w domu widzimy, że stopniowo osiada na nich coraz większa warstwa kurzu, która z miesiąca na miesiąc zmniejsza dopływ światła do wnętrza. I nie są w stanie usunąć tego śnieg i deszcz.

A man on a ladder cleaning solar panels
Instalacja fotowoltaiczna w trakcie czyszczenia

Według badań przeprowadzonych w Wyższej Szkole Technicznej w Bernie czysta powierzchnia paneli poprawia ich wydajność nawet o 14 proc.! To naukowe potwierdzenie tezy, że jednak panele warto myć. A czy to się opłaca? Dr Stanisław Pietruszko z Polskiego Towarzystwa  Fotowoltaiki obliczył to na następującym przykładzie:

  • Rok budowy instalacji 2009 r.  moc 50 kWp, stopień zanieczyszczenia 10 proc.,
  • Obowiązująca cena 42,17 centów / kWh, łączna produkcja 45 000 kWh /  rocznie
  • Strata z powodu zanieczyszczenia: 1 897,50 euro / rok
  • Koszty czyszczenia: 1,75 euro / m2 = łącznie 743,75 euro
  • Korzyść z czyszczenia: 1 153,75 euro dodatkowego dochodu rocznie.

Z tej analizy wynika, że warto zainwestować nawet w profesjonalną firmę, która wyczyści panele za opłatą, bo dzięki temu zwiększymy wydajność systemu i więcej zarobimy.

Można też samemu wyczyścić panele, zwłaszcza jeśli dostęp do nich jest prosty. Można to zrobić gąbką, mopem, używając łagodnych środków czyszczących. Na pewno nie wystarczy polewanie paneli ogrodowym wężem. Całość trzeba potem mocno spłukać, żeby nie pozostawić smug, zacieków, czy resztek chemii.

Warto jednak pamiętać, że według instalatorów, najczęstszą przyczyną uszkodzeń paneli jest… ich nieprofesjonalne czyszczenie. Poza tym koniecznie trzeba dbać o bezpieczeństwo podczas prac na wysokości.

Liście i odchody szybko usuwać

Na panelach, zwłaszcza wokół komina i instalacji antenowej, mogą pojawić się odchody ptaków. Tu już niestety trzeba od razu interweniować. O szkodliwości ptasich odchodów wie każdy posiadacz samochodu – jeśli ich nie usuniemy szybko, na trwałe potrafią zniszczyć lakier. Do niedawna uważano, że to wina kwasowego odczynu, ale ostatnio pojawiły się badania brytyjskie, które wiążą uszkodzenia ze zmianą temperatur. Karoseria pod wpływem temperatury rozszerza się (gorąc) lub kurczy (zimno). Stwardniałe ptasie odchody zaburzają ten proces, stąd mikropęknięcia. Podobnie może być z panelami, zwłaszcza tymi gorszej jakości. Poza tym promienie słoneczne nie są w stanie przebić się przez dużą ilość odchodów i panel nie pracuje z taką wydajnością, jak powinien. 

AS polacz i zapomnij 2
Instalacja fotowoltaiczna w trakcie czyszczenia

Podobnie z liśćmi, które potrafią przylepić się do paneli. Tu są większe szanse, że deszcz i wiatr zrobią swoje, ale przez ten czas straty produkcji prądu mogą być duże więc lepiej szybko interweniować.

# # #

Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis, Sharp, Tree System, Kaisai) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Więcej informacji na stronie: www.asenergy.pl

Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Dlaczego Ukraina odłączyła się od postsowieckiego systemu elektroenergetycznego i – częściowo – od zachodnioeuropejskiego? Jak radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego? Dlaczego natychmiastowa synchronizacja Ukrainy i Mołdawii z resztą Europy nie jest możliwa i kiedy może do niej dość? Kto jeszcze, poza tymi państwami, chce się zsynchronizować z europejską siecią i dlaczego?
Synchronizacja Ukrainy z europejską siecią w 13 pytaniach i odpowiedziach
Zgodnie z zapowiedziami duńska agencja ochrony środowiska Miljøstyrelsen wydała nowe decyzje środowiskowe dla dwóch lądowych odcinków Baltic Pipe. Duński operator Energinet zapowiada jak najszybsze wznowienie prac budowlanych, przerwanych w czerwcu zeszłego roku.
Duńczycy wznawiają budowę Baltic Pipe
Możecie dłużej korzystać z węgla, dzięki temu UE zużyje mniej gazu, którego będzie brakować. Ale musicie przyspieszyć rozwój OZE.
centralny magazyn wegla ostrow 12 2021 wegiel
Centralny magazyn węgla
Tydzień Energetyka: Ropa i gaz drożeją, rynki szaleją; Gaz wciąż płynie przez Ukrainę; Elektrownia w atomowa w Zaporożu w ogniu wojny; Rząd zaakceptował NABE; Frans Timmermans o polskim węglu
Rosyjska ropa zaczyna parzyć
Technologie wspiera: