Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Co Ty wiesz o prądzie?

Co Ty wiesz o prądzie?

Czy wiesz, że sprzedawcę prądu zmienisz łatwiej, niż sieć komórkową?

Czy wiesz, że sprzedawcę prądu zmienisz łatwiej, niż sieć komórkową?

 

Jeżeli tak, to należysz do dobrze poinformowanej mniejszości. A jeżeli nie, to zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika w formie pytań i odpowiedzi.

Kto może zmienić sprzedawcę prądu?   

Każdy odbiorca. Do września 2012 roku skorzystało z tego prawa już prawie 60 tys. gospodarstw domowych i tyle samo firm.

Czy w mojej okolicy (w moim bloku) działa inny sprzedawca energii?

Tak. Inni sprzedawcy energii nie „podciągną” do bloku własnych kabli, jak robi to część dostawców Internetu i telewizji kablowych. Korzystają z istniejącej już infrastruktury. Prawo gwarantuje im dostęp do kabli, które docierają do każdego odbiorcy. Dzięki temu możesz wybrać jednego spośród przynajmniej kilkunastu sprzedawców.

Czy zmiana będzie mnie coś kosztować?

Nie. Pierwsza zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna i to bez względu na to, którego dostawcę prądu wybierzesz. Zerwanie kolejnej umowy wiąże się tylko z takimi kosztami, jakie zostały podane w umowie.

Czym różni się sprzedawca od operatora?

Każdy odbiorca energii korzysta dzisiaj z usług dwóch firm: jedna sprzedaje mu energię, a druga przesyła fizycznie do domu. Ta pierwsza to sprzedawca (zwany także dostawcą) energii. Druga firma to operator systemu dystrybucyjnego (zwany także OSD, operatorem lub dystrybutorem).

To sprzedawca odpowiada za ceny energii i to jego klient może zmienić. Natomiast operator jest tylko właścicielem infrastruktury, czyli kabli, a ceny za jego usługi ustala Urząd Regulacji Energetyki. Operatora nie można zmienić, ponieważ nikt oprócz niego nie doprowadzi na określony obszar swoich kabli.

W Polsce operatorzy należą do tych samych grup kapitałowych, co najwięksi sprzedawcy. Mają podobne do sprzedawców logo i nazwy. Można ich jednak odróżnić przez to, że w nazwie posiadają słowo „operator” lub „dystrybucja”. Poniżej znajduje się lista największych operatorów i sprzedawców z tych samych grup kapitałowych. Na rynku pojawiają się też nowi sprzedawcy, którzy nie mają w swoich grupach kapitałowych żadnych operatorów.    

Sprzedawca Operator
Enea Enea Operator
Energa Energa Operator
PGE PGE Dystrybucja
RWE RWE Stoen Operator
Tauron Tauron Dystrybucja
Inni sprzedawcy
 

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Równie łatwo, co sieć telefonii komórkowej, czy dostawcę Internetu. Wystarczy wybrać dogodną ofertę i podpisać umowę z pełnomocnictwem dla nowego sprzedawcy. On zajmie się resztą formalności. W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży odwiedzi Cie jeszcze osoba spisująca stan licznika, dzięki czemu poprzedni sprzedawca rozliczy się z Tobą za dotychczasowe zużycie.

Najczęściej zmiana sprzedawcy odbywa się korespondencyjnie. Po znalezieniu interesującej oferty (np. w Internecie) i wysłaniu formularza zgłoszeniowego z klientem kontaktuje się doradca, który oferuje wysłanie umowy kurierem. Po podpisaniu dokumentów w domu klienta trafiają one do nowego sprzedawcy, który od tego momentu będzie miał pełnomocnictwo do wypowiedzenia dotychczasowej umowy sprzedaży i załatwienia pozostałych formalności.  

Będę dostawać dwa różne rachunki?

Większość konsumentów korzysta jeszcze z usług sprzedawcy i operatora wywodzących się z tej samej grupy kapitałowej. Dzięki temu otrzymują za energię tylko jeden rachunek, a sprzedawca i operator dzielą pieniądze pomiędzy siebie (sprzedawca za zużytą przez odbiorcę energię, a operator za koszty jej przesłania do klienta).

Natomiast Ci odbiorcy, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy musieli do niedawna pogodzić się z tym, że będą otrzymywać dwa różne rachunki. Jeden otrzymają od operatora za usługę przesłania energii (cena tej usługi jest zawsze taka sama dla danego operatora, bez względu na to, od kogo kupowana jest energia). Natomiast drugi rachunek dostaną od nowego sprzedawcy za wykorzystaną energię (to cena, na którą odbiorca decyduje się wybierając konkretną ofertę).

Operatorzy i przedstawiciele sprzedawców negocjują porozumienie, dzięki któremu nawet ci odbiorcy, którzy zmienią sprzedawcę, będą mogli nadal otrzymywać tylko jeden rachunek. Znajdą się tam zarówno koszty sprzedaży, jak i przesłania prądu, a sprzedawca i operator podzielą się pieniędzmi między sobą.

Rynek energii rozwija:

Po trzech latach od decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni jądrowej wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi.

Technologie wspiera:

Budować, nie budować...Od 2007 r. energetycy ostrzegali, że bez nowych elektrowni będzie blackout. Teraz okazuje się, że nie opłaca się ich stawiać.

najwieksze-planowane-elektrownie

Prywatni inwestorzy za miliard zł chcą zbudować elektroenergetyczne połączenie międzynarodowe. Państwowy monopolista jest przeciw.

laczniki energetyczne
Rynek energii rozwija:

Średnia ważona cena energii elektrycznej zakontraktowanej na przyszły rok wynosi niespełna 193 zł/MWh (przy wolumenie sprzedaży ponad 60 TWh). To o 4 zł/MWh taniej, niż za energię płacono jeszcze rok temu. Spadek pogłębia się jednak z miesiąca, na miesiąc. Podczas gdy tzw. pasmo (energię z równomierną dostawą przez całą dobę) na najbliższy kwartał kontraktowano rok temu po 217 zł/MWh, w tym tygodniu już zaledwie po 168 zł/MWh, czyli ponad 20 proc. taniej. O blisko 45 zł i 30 zł za megawatogodzinę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy potaniała też energia z dostawą odpowiednio w całym 2014 i 2015 roku.

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!