Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Fotowoltaika
 4. >
 5. 2MWp fotowoltaiki na krakowskich zakładach przemysłowych

2MWp fotowoltaiki na krakowskich zakładach przemysłowych

Materiał Partnera
W grudniu 2021 roku Grupa Solsafe zakończyła największą instalację dachową w rejonie południowej Polski. Projekt o mocy blisko 1MW został stworzony dla działalności Liberta Sp. z o.o. w Krakowie. System składa się z 2470 paneli Jinko Solar i 20 falowników Huawei. Moduły zostały osadzone na dedykowanej do dachu pokrytego membraną. Instalacja została zabezpieczona instalacją ppoż. zgodną z aktualnymi wymaganiami i adresowaną tego typu systemom.
Fotowoltaika
Fotowoltaika

Instalacja produkuje energię na potrzeby własne zakładu, i pozwala na pokrycie zapotrzebowania zakładu. Rocznie generuje 1GWh energii, co przy dzisiejszej cenie prądu przekłada się na znaczące oszczędności finansowe, a w efekcie końcowym przyczynia się również do szybkiego zwrotu inwestycji, tj. w okresie 6 lat.

Instalacja wspomaga również oszczędności ekologiczne, redukcję emisji CO2 na skalę 698 ton rocznie.

Kolejna instalacja

Drugi megawat na dachu realizowany przez Grupę Solsafe w Krakowie powstanie na jednym z największych zakładów recyklingu odpadów w Małopolsce – firmie Złomex S.A. w Nowej Hucie. Firma w listopadzie 2021 otrzymała pozwolenie na budowę. Do prac instalacyjnych inwestor planuje przystąpić w drugim kwartale 2022 roku.

Firma Złomex S.A. zajmuje się skupem, przerobem, sprzedażą i zagospodarowaniem: metali złomowych, tworzyw plastikowych i gumowych. Kieruje się zasadą bezpieczeństwa, ekologii, ale i kreatywnego myślenia. Firma nie tylko skupia się na recyklingu surowców, ale też na rekultywacji terenów zdegradowanych, co znacznie przyczynia się nie tylko ochronie środowiska naturalnego, ale również ludzkiego zdrowia.

W ostatnich miesiącach w Złomexie ukończono budowę najnowszej linii technologicznej – strzępiarki, która również umożliwia recykling modułów fotowoltaicznych.

Ponadto TG Recycling – firma należąca do Grupy Złomex, realizuje z Solsafe kolejny projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8MW w województwie śląskim, który zasilać będzie lokalną strefę przemysłową.

Firma z wieloletnim doświadczeniem

Solsafe działa na rynku ekologicznych rozwiązań energetycznych opartych o OZE już od ponad 10 lat. Głównym obszarem działalności jest projektowanie, budowa oraz maintenance elektrowni fotowoltaicznych.

Przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego w oparciu o potrzeby energetyczne obiektu, zespół ekspertów przygotowuje dla klienta studium wykonalności, obejmujące dobór mocy instalacji, analizę techniczną i administracyjno-prawną możliwości zainstalowania urządzeń wraz z analizą opłacalności inwestycji. Obsługa inwestora ma charakter kompleksowy- specjaliści Grupy Solsafe zajmują się pozyskiwaniem wymaganych decyzji i pozwoleń prowadzących do pozwolenia na budowę. Oferują wsparcie przy składaniu wniosków o przyznanie dotacji oraz przy pozyskaniu finansowania dla inwestycji. Firma dostarcza projekty wykonawcze, uzgadniając sposób wpięcia do sieci z lokalnymi OSD, organizuje dostawy i montaż komponentów oraz przeprowadza instalacje przez proces energetyzacji. W okresie eksploatacji technicy Solsafe monitorują pracę elektrowni, dzięki czemu w razie potrzeby, mogą szybko reagować na potencjalne interwencje serwisowe.

Dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu, specjaliści zapewniają klientom rozwiązania fotowoltaiczne z uwzględnieniem ich preferencji i najnowszych trendów.

Do tej pory na rynku europejskim eksperci Grupy Solsafe zrealizowali ponad 200 MW farm fotowoltaicznych głównie we Francji, Holandii i Niemczech.

Jednocześnie każdego roku firma dostarcza kilkaset mikroinstalacji OZE w budynkach prywatnych.  Specjaliści Solsafe zrealizowali również kilka innowacyjnych projektów integracji instalacji fotowoltaicznych z systemami zarządzania energią w budynkach.

W ofercie Solsafe można również znaleźć usługę wykonywania audytów energetycznych dla przemysłu, mających na celu optymalizacje rachunków za energię elektryczną.

W okresie swojego dotychczasowego funkcjonowania Spółka realizowała szeroki zakres usług doradczo-konsultingowych, świadczonych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz klastrów energetycznych.

Oferta Grupy Solsafe skierowana jest również do osób z branży. Doradcy techniczno-handlowi mogą uczestniczyć w kursach z zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu budowy i doboru systemów PV. Instalatorzy mają możliwość odbyć szkolenia przygotowujące do egzaminów UDT. Solsafe organizuje także szkolenia dla Państwowych i Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej pod kątem bezpieczeństwa podczas działań ratowniczo-gaśniczych na instalacjach fotowoltaicznych.

Świadome inwestycje

Aby poszerzać świadomość o energii z instalacji fotowoltaicznych i ich zbawiennym wpływie na koszty utrzymania zakładów przemysłowych oraz przede wszystkim na środowisko, potrzeba najpierw pomysłu i nakładów finansowych. Z tego powodu coraz więcej postępowych inwestorów decyduje się na budowę farm fotowoltaicznych. Kolejne kroki:

 • przygotowanie koncepcji dla instalacji,
 • zaadresowanie wyprodukowanej energii wg idei inwestora, w formułach: na potrzeby własne, PV as a service czy PPA wraz ze wsparcie przy obsłudze prawnej dla wybranej formuły,
 • projektowanie aż do otrzymania pozwolenia na budowę i warunków przyłączeniowych,
 • pozyskanie finansowania, dotacji dla projektu,
 • dostawa urządzeń i budowa elektrowni,
 • energetyzacja,
 • obsługa, utrzymanie farm PV,

warto zlecić ludziom z wiedzą i doświadczeniem, takim jak eksperci Grupy Solsafe.

Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Analitycy fundacji Instrat odpowiadają na polemikę portalu WysokieNapiecie.pl, komentarze Instytutu Jagiellońskiego i krytyczną informacje prasową Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, skierowane pod ich adresem po publikacji analizy nt. możliwych zysków elektrowni węglowych w ostatnich miesiącach i prośby do URE oraz ACER o zbadanie czy na rynku energii nie dochodzi do manipulacji.
Money, stock, currency
Materiał Partnera
Przepisy, które od 1 kwietnia 2022 roku zmienią system rozliczania prosumentów już teraz budzą zaniepokojenie na rynku. Czy net billing wykończy polską fotowoltaikę albo w najlepszym wypadku ograniczy jej wzrost? Niekoniecznie, rozwiązaniem może być magazyn energii.
Magazyn energii w domu
Magazyn energii w domu
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!