Menu
Patronat honorowy Patronage

VII Europejski Kongres Samorządów

Już za dwa miesiące odbędzie się siódmy Europejski Kongres Samorządów. Po raz drugi odbędzie się w mazurskich Mikołajkach. Tym razem stanie się to już wiosną (11 – 12 kwietnia), co oznacza, że Kongres po pandemicznych zawirowaniach wraca na swoje tradycyjne miejsce w kalendarzu.

W dniach 11-12 kwietnia samorządowcy, politycy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy spotkają się w Mikołajkach. Wydarzenie będzie okazją do dyskusji o roli regionów i lokalnych społeczności w rozwiązywaniu problemów przed którymi stoi współczesna Europa. Głównym hasłem pod którym odbędzie się spotkanie będzie: „Budowanie wspólnoty przyszłości”. W programie przewidziano ponad 100 wydarzeń skupionych w dwunastu ścieżkach wśród których będą m. in. Biznes i Zarządzanie, Zrównoważony Rozwój, Współpraca Międzyregionalna czy Salon Przemysłu Turystycznego. Wśród tematów dyskusji znajdzie się finansowanie samorządów, infrastruktura, transport, szkolnictwo, energetyka oraz środowisko.

Pierwsze pięć edycji EKS odbywało się wiosną w Krakowie. Tę tradycję zakłóciła pandemia. Najpierw w 2020 r Kongres zrealizowano w formie zdalnej, a w ub.r. zorganizowano go dopiero w grudniu i w nowej lokalizacji, czyli w Mikołajkach. Mimo zmiany siedziby oraz terminu szósty Kongres zakończył się sukcesem. Na Kongres zarejestrowało się 841 osób, w tym 127 gości zagranicznych z 25 krajów oraz 80 przedstawicieli mediów.

Uczestnikami poprzednich edycji wydarzenia byli m. i.: marszałkowie: Gustaw Marek Brzezin z województwa warmińsko – mazurskiego, Olgierd Geblewicz z województwa zachodniopomorskiego, Cezary Przybylski z województwa dolnośląskiego oraz Marek Woźniak z województwa wielkopolskiego. Rząd reprezentowali premier Beata Szydło, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ryszard Bartosik – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dobrosław Dowiat-Urbański – Szef Służby Cywilnej, KPRM. Wśród gości zagranicznych byli Suomela Kaj, Gubernator Regionu Ostrobotnia z Finlandii, Goldberga Inga, Przewodnicząca Łotewskiego Komitetu ds. Administracji Państwowej i Polityki Regionalnej, Jose Maria Cunha Costa, Burmistrz Gminy Viana do Castelo, Portugalia oraz François Decoster, Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych przy Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Zdecydowaną większość gości Kongresu stanowią samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie, starości oraz prezydenci miast tacy jak Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania, Jacek Majchrowski prezydent Krakowa, Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku czy Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna.

VII Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w formule wyłącznie stacjonarnej. Do wzięcia udziału konieczna jest II stopniowa rejestracja poprzez link:

https://www.economicforum.pl/rejestracja-eks/index.php/form/fe?open=Eks&_lang=pl

Największy detaliczny sprzedawca gazu PGNiG OD po cichu obniżył jego ceny dla przedsiębiorców.  Obniżka obowiązuje od 1 lutego, ale firma nie nadała temu rozgłosu, publikując informację gdzieś w zakamarkach swojej strony internetowej.
Polska będzie musiała zainwestować w zredukowanie emisji metanu w gazownictwie i sektorze węglowym. To ma się opłacić, ale najpierw trzeba wyłożyć pieniądze na nowe technologie, a czasu na inwestycje jest mało. To kolejne zagrożenie dla przemysłu energetycznego, zwłaszcza węglowego.
Technologie wspiera:
Tydzień energetyka: Za awanturę o Turów zapłaciliśmy 45 mln € - na razie; Koncesja do 2044 roku w tarapatach; Taksonomia według KE: z gazem i atomem: EEG-Umlage do szybszej likwidacji?