Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Gdzie będzie światowa energetyka w 2040 roku?

Gdzie będzie światowa energetyka w 2040 roku?

Globalne zużycie energii wzrośnie o tyle, ile dzisiaj pochłaniają całe Chiny i Indie razem wzięte – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii, który poznali dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl. Analitycy MAE pokazali też jakie źródła energii i po jakich kosztach zaspokoją ten rosnący apetyt.

rynek zuzycie energii 2040 mae

Globalne zużycie energii wzrośnie o tyle, ile dzisiaj pochłaniają całe Chiny i Indie razem wzięte – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii, który poznali dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl. Analitycy MAE pokazali też jakie źródła energii i po jakich kosztach zaspokoją ten rosnący apetyt.

rynek zuzycie energii 2040 maeLiczący ponad 700 stron Światowy Przegląd Energetyczny to jedno z najlepszych źródeł wiedzy na temat trendów kształtujących światową energetykę. WysokieNapiecie.pl miało okazję zapoznać się z nim jeszcze przed wtorkową publikacją.

Agencja tradycyjnie pokazała wyniki kilku scenariuszy, jednak najważniejszy z nich to tzw. New Policies Scenario. Pokazuje jakie będą skutki wdrażanych już i oficjalnie zapowiedzianych polityk energetycznych niemal wszystkich państw świata. A to wszystko na tle zmian społecznych i gospodarczych.

Popyt ciągle w górę

Do 2040 roku globalne zużycie energii wzrośnie o tyle, ile dzisiaj wynosi zapotrzebowanie całych Chiny i Indii razem wziętych – wyliczają analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE). Przy czym i tak będzie to wolniejszy przyrost (w sumie o 30%), niż w poprzednich latach – dodają.

To efekt kilku czynników: rozwoju gospodarczego (średnio o 3,4% rocznie), wzrostu liczby ludności na Ziemi (z 7,4 mld obecnie do 9 mld ludzi w 2040 roku) oraz rosnącej elektryfikacja przemysłu i naszych domów. Ten ostatni czynnik jest o tyle istotny, że w krajach opierających produkcję prądu na węglu czy ropie wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną o 1 MWh wymaga zużycia 2-3 MWh paliwa.

Popyt napędzi też postępująca urbanizacja. Do 2040 roku liczba mieszkańców miast będzie rosnąć tak, jakby każdego dnia na świecie powstawało nowe miasto wielkości Gdyni. W całym okresie liczba mieszkańców miast wzrośnie o 1,7 mld osób.

Syty smok i głodny tygrys

Aby pokryć rosnące zapotrzebowanie na prąd, Chiny będą musiały zbudować do 2040 roku tyle nowej infrastruktury energetycznej, ile dzisiaj mają całe Stany Zjednoczone. Stosując tę samą analogię Indie będą musiały stworzyć infrastrukturę wielkości całego systemu energetycznego Unii Europejskiej.

W całym globalnym wzroście zużycia to właśnie Indie przejmą dotychczasową pałeczkę pierwszeństwa od Chin. Ich udział w globalnym zapotrzebowaniu na energię wzrośnie do 2040 roku do 11% (wciąż znacznie poniżej ich 18% udziału w globalnej populacji w tym czasie).

Tymczasem Chiny – jak zauważają analitycy MAE – wkraczają w nową fazę rozwoju, stawiając na elektryfikację gospodarki, wzrost udziału gazu ziemnego oraz czystszych, wysokosprawnych technologii. Dotychczasowa polityka rozwoju przemysłu ciężkiego, rozwoju infrastruktury i promocji eksportu wyciągnęła z ubóstwa miliony Chińczyków, ale pozostawiła chińską gospodarkę zdominowaną przez spalanie węgla, z balastem poważnych problemów środowiskowych i wzrostem przedwczesnych zgonów spowodowanych złą jakością powietrza do 2 mln rocznie – podkreślono w raporcie.

Koniec nowych elektrowni węglowych?

Od 2000 do 2016 roku moc elektrowni węglowych wzrosła na całym świecie o niemal 900 GW (dla porównania średnie zapotrzebowanie na moc w Polsce wynosi 19 GW). Tymczasem, jak prognozuje MAE, od dzisiaj do 2040 roku przybędzie „już tylko” 400 GW mocy elektrowni węglowych. Przy czym większość z tego stanowić mają budowane już dzisiaj obiekty (w tym 4 GW powstające w Polsce).

Rozwój nowych technologii

Jako jeden z kluczowych megatrendów wpływających na światową energetykę MAE uznała „błyskawiczny rozwój i spadające ceny odnawialnych źródeł energii (OZE)”. Od 2010 roku koszty pozyskania energii z nowych paneli słonecznych spadły o 70%, z wiatru o 25%, a koszty baterii o 40% – wyliczyli eksperci MAE.

Scenariusz MAE przewiduje, że do 2040 roku globalny udział OZE w produkcji energii wzrośnie do 40%. Natomiast w Unii Europejskiej OZE będą najważniejszym źródłem energii już na początku lat 30.

W ślad za większym wykorzystaniem energii z wiatru i słońca MAE szacuje, że zużycie gazu ziemnego wzrośnie na świecie o 45%, choć największy udział w tym wzrośnie będzie mieć nie energetyka, a przemysł chemiczny.

Tani gaz i ropa z USA

Stany Zjednoczone, będące od niedawna eksporterem netto gazu ziemnego, pod koniec lat 20. staną się także eksporterem netto ropy naftowej – prognozuje przewrotnie MAE. USA mają stać się światowym liderem wydobycia węglowodorów, detronizując przy tym Rosję i państwa Zatoki Perskiej. Według MAE nie zmieni tego nawet spadek cen ropy, bowiem wydobycie niekonwencjonalnych gazu i ropy w USA stają się coraz tańsze dzięki poprawie efektywności wydobycia.

Do 2025 roku USA mają odpowiadać za 80% światowego wzrostu wydobycia ropy naftowej. W połowie lat 20. Stany mają także stać się największym na świecie eksporterem LNG.

Emisje CO2 bez zmian

Pomimo mniejszego tempa przyrostu, globalne roczne emisje CO2 wzrosną jeszcze do 35,7 mld ton w 2040 roku. W Chinach szczyt emisji prognozowany jest przy tym na 9,2 mld ton w latach 30. – czyli nieznacznie powyżej dzisiejszego poziomu.

co2 redukcja potrzebna do celu 2stcMAE szacuje, że emisje CO2 z samej energetyki będą do 2040 roku rosnąć średniorocznie o 5%, przy skumulowanym wzroście zapotrzebowania na prąd o 60% i wzroście światowego PKB o 125%.

To nie doprowadzi jednak do osiągnięcia celów ONZ-owskiego porozumienia klimatycznego z Paryża. Zgodnie z nim podczas najbliższego przeglądu sytuacji sygnatariusze traktatu powinni przedstawić nowe, ambitniejsze (choć nadal dobrowolne) cele.

15% więcej nakładów

W ocenie MAE aby zrealizować ambitne cele klimatyczne potrzebne byłyby o ok. 15% wyższe nakłady inwestycyjne, niż przewidziane w scenariuszu bazowym. Taki scenariusz wymagałby do 2040 roku dwukrotnej poprawy efektywności wykorzystania energii względem dotychczasowych rozwiązań. Moc paneli słonecznych musiałaby wzrosnąć do tego czasu do 3250 GW. Jego realizacja pociągałaby za sobą także o 580 mld m sześc. większe wykorzystanie gazu ziemnego. Z kolei liczba samochodów elektrycznych w 2040 roku powinna wynieść 875 mln, względem 280 mln aut prognozowanych w oparciu o aktualne polityki i działania.

 

Czy będziemy płacić więcej za energie w Polsce? 

Zielone technologie rozwijają:

Polska Grupa Energetyczna za 4,3 mld zł ostatecznie przejęła aktywa francuskiego potentata w Polsce. To oznacza, że może doczekamy się wreszcie sensownej strategii rozwoju kogeneracji i ciepłownictwa w Polsce. O ile spółki energetyczne znowu się nie pokłócą…

edf-wyniki2016
Rynek energii rozwija:

W tym roku polskie kopalnie wydobędą ok. 1,5-2 mln ton mniej węgla kamiennego. W porównaniu z 2016 rokiem od stycznia do lipca import węgla energetycznego wzrósł o 900 tys. ton.

wegiel import 11 2017

Projekt ustawy o elektromobilności powstał po hasłem urynkowienia, ułatwień i ulg. Wciąż jednak zawiera zapisy, które zdaniem branży mogą prowadzić do zamykania istniejących już ładowarek. Jak to możliwe?

tech ev zasieg baterii
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Negocjacje w sprawie reformy unijnego systemy handlu emisjami CO2 zakończone. Polska wychodzi z nich osamotniona, z wynikiem dużo słabszym niż mógł być. Skutkiem będzie najprawdopodobniej przyspieszona transformacja naszej energetyki, ale o jej wsparcie z unijnej kasy  trzeba się bardzo postarać.{loadmodule mod_email}

co2kurs.10.2017