Menu
Patronat honorowy Patronage

„Świat Wiedzy” – o ryzyku wystąpienia blackoutu

Kwietniowy "Świat Wiedzy" otwiera tekst poświęcony scenariuszowi blackoutu i społeczeństwa pozbawionego na jakiś czas elektryczności. A w nim liczne cytaty dziennikarza WysokieNapiecie.pl.

Kwietniowy „Świat Wiedzy” otwiera tekst poświęcony scenariuszowi blackoutu i społeczeństwa pozbawionego na jakiś czas elektryczności. A w nim liczne cytaty dziennikarza WysokieNapiecie.pl.

Prąd jest jak krew w organizmie. Musi krążyć, inaczej dojdzie do zapaści całego układu. Jednak podczas gdy w człowieku bije tylko jedno serce, w całej Europie są tysiące elektrowni, paneli słonecznych i turbin wiatrowych […] Nasze serce bije raz szybciej, raz wolniej – w zależności od obciążenia, lecz prąd w każdej chwili musi pulsować z częstotliwością dokładnie 50 herców […] – Nie mamy jeszcze technologii pozwalających na tanie magazynowanie energii w dużych ilościach – mówi Bartłomiej Derski, wydawca portalu WysokieNapiecie.pl. – Energia elektryczna musi być produkowana i jednocześnie zużywana w takiej samej ilości.

Cały długi raport poświęcony przyczynom i skutkom blackoutów w nr 4/2015 „Świata Wiedzy”, dostępnym od 16 marca w kioskach.

RPA, Jordania, Argentyna, Egipt, Węgry to kraje, które tylko w ciągu ostatniego roku poważnie potraktowały oferty budowy elektrowni jądrowych za tanie rosyjskie kredyty. Dodając wcześniejsze projekty podobnego typu, suma inwestycji deklarowanych przez Rosjan sięga 100 mld dolarów. Ale źródło ich finansowania wysycha, Rosja ma coraz mniej pieniędzy na swoją atomową ekspansję za granicami.

Technologie wspiera:

Wszystkim Paniom, a szczególnie naszym czytelniczkom, życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet! Z tej okazji mamy do wygrania (nie tylko dla pań) dwie książki "Babska szychta" o kobietach w górnictwie.