Menu
Patronat honorowy Patronage

TOK FM – o konflikcie na linii: koncerny naftowe – UE

O wielkich pieniądzach w zderzeniu z polityką klimatyczną mówił w rozmowie z Pawłem Sulikiem w audycji Post Factum red. Bartłomiej Derski.pl

O wielkich pieniądzach w zderzeniu z polityką klimatyczną mówił w rozmowie z Pawłem Sulikiem w audycji Post Factum red. Bartłomiej Derski.pl

– Powstaje unijna dyrektywa, która ma określać emisyjność poszczególnych paliw. Najwięcej do stracenia mają producenci paliw z ropy niekonwencjonalnej. […] Wielkie koncerny mają interes w tym, aby przepisy rozróżniające emisyjność paliw pochodzących z różnych źródeł nie zostały przyjęte – mówił w TOK FM red. Derski.

Cała audycja do wysłuchania na portalu TOK FM

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński stwierdził, że połączenie górnictwa i energetyki jest możliwe tylko w sytuacji gdy będzie to racjonalny biznes. Ale czy w ogóle da się na śląskich kopalniach zrobić interes?

Niemiecki rząd popada w schizofrenię – z jednej strony chce wymusić na elektrowniach węglowych dodatkową redukcję CO2, z drugiej strony nakłania szwedzkiego Vattenfalla aby inwestował w nowe kopalnie węgla brunatnego w dawnym NRD.

Największy sprzedawca energii kończy wojnę cenową. Stawki dla przemysłu już zaczynają rosnąć. Co zrobią konkurenci?

Amerykańskie i kanadyjskie rafinerie walczą o zmianę unijnej polityki ograniczania emisyjności paliw. Gra idzie o miliardy dolarów z eksportu do Europy północnoamerykańskich paliw z łupków i piasków bitumicznych.