AAA gaz tanio sprzedam – ilu odbiorców straci PGNiG?

AAA gaz tanio sprzedam – ilu odbiorców straci PGNiG?

W ciągu tygodnia Energetyczne Centrum podpisało tysiąc umów na sprzedaż gazu. Spółka, która ma już ok. 150 tys. odbiorców energii elektrycznej, zapowiada, że to dopiero początek walki o ten rynek. Skrzydła rozwijają też inni sprzedawcy gazu. PGNiG może mieć kłopoty.

Firmy takie jak Energetyczne Centrum i Duon mogą zyskać na nowej ustawie ułatwiającej podział PGNiG– Pod koniec maja Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził naszą taryfę na sprzedaż gazu małym odbiorcom i dwa dni później zaczęliśmy sprzedaż. Po tygodniu podpisaliśmy już 1000 umów na dostawy gazu – mówi Grzegorz Bruski, wiceprezes Energetycznego Centrum (EC) ds. sprzedaży i marketingu.

To oznacza, że już na starcie swojej kampanii EC czterokrotnie zwiększyło liczbę małych klientów, którzy do tej pory zmienili sprzedawcę gazu w całej Polsce. Według danych URE na koniec pierwszego kwartału tego roku takich osób było 281. Wszystkich odbiorców, którzy skorzystali z prawa zmiany sprzedawcy gazu (formalnie obowiązującego od 2007 roku), było 480.

Na podziale PGNiG może skorzystać konkurencja

Wszystko wskazuje na to, że na koniec drugiego kwartału odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę, będzie już znacznie więcej. Tym bardziej że jeszcze w tym tygodniu Sejm powinien ostatecznie uchwalić ustawę ułatwiającą przeniesienie większości z ok. 6,5 mln klientów PGNiG-u do nowej spółki – PGNiG Obrót Detaliczny. Jej efektem ubocznym będzie dodatkowa możliwość wypowiadania umów państwowemu  gigantowi. Odbiorcy, którzy zdecydują się na to w ciągu 30 dni od otrzymania informacji o przeniesieniu ich umów do nowej firmy, nie poniosą kosztów.

Energetyczne Centrum liczy na sukces swojej oferty dzięki gazowi tańszemu o 6 proc. od oferty PGNiG

Tę okazję zamierza wykorzystać konkurencja. – Po wejściu w życie ustawy chcemy szerzej komunikować społeczeństwu o możliwości zmiany sprzedawcy gazu i korzyściach, które się z tym wiążą – zapowiada Grzegorz Bruski. Energetyczne Centrum liczy na sukces swojej oferty dzięki gazowi tańszemu o 6 proc. od oferty PGNiG.

Coraz więcej może się dziać także w segmencie małych i średnich firm, w którym większość nowych odbiorców przechodzi do gdańskiego Duonu. Jej prezes, Krzysztof Noga, także z nadzieją patrzy na nową ustawę.

Polskie Górnictwo Naftowe I Gazownictwo, przynajmniej oficjalnie, nie obawia się wejścia w życie tymczasowego ułatwienia w zmianie sprzedawcy gazu. – Nie mamy takich obaw. Każda zmiana taryfy lub zapisów w ogólnych warunkach umowy daje identyczne możliwości – mówi Małgorzata Olczyk z biura prasowego koncernu.

Jednak nieoficjalnie osoba zbliżona do spółki mówi nam, że obawy są. – Utrata pozycji rynkowej z pewnością będzie odczuwalna. Nie wiadomo tylko, w jakim tempie zmiany będą następować po wydzieleniu spółki obrotu detalicznego.

Zmieniają także wielcy

O ile zmiana dostawcy gazu przez klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy oznacza utratę wielu klientów, ale niedużych wolumenów sprzedawanego gazu, o tyle realnym problemem dla PGNiG-u jest odchodzenie największych odbiorców. Im nowa ustawa nie pomoże, bo posłowie i rząd zdecydowali, że najwięksi odbiorcy, zużywający przynajmniej po 25 mln m sześc. gazu rocznie, pozostaną w PGNiG SA. Decyzja ma istotne znaczenie, bo chociaż takich odbiorców jest zaledwie ok. 30, to razem odpowiadają za jedną trzecią krajowego zużycia.

{related}

Jednak drogę do zmiany sprzedawcy utorował dużym odbiorcom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W wyniku postępowania antymonopolowego na początku tego roku PGNiG zawarł z UOKiK ugodę, na mocy której gazowy potentat zobowiązał się do rezygnacji z klauzul ograniczających możliwość zmniejszenia zamawianej ilości paliwa i mocy, z jaką może być przesyłane, a także jego dalszej odsprzedaży.

Wielcy odbiorcy już zmniejszają zakupy w PGNiG-u. Największy klient spółki – Grupa Azoty – w 2013 roku zużyła 2,3 mld m sześc. gazu (ok. 15 proc. udziału w krajowym rynku), z czego 84 proc. pochodziło od państwowego giganta. Pozostałą część (ok. 370 mln m sześc.) kupiła za granicą (m.in. w Niemczech i Holandii). PGNiG może stracić nawet 790 mln zł wpływów od Grupy Azoty, która dywersyfikuje dostawy gazu

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Azotów Witolda Szczypińskiego, w tym roku cała grupa może kupić poza PGNiG-iem już nawet 27 proc. surowca (ok. 620 mln m sześc.). Dla PGNiG-u oznacza to zmniejszenie przychodów o ok. 790 mln zł, czyli blisko 3 proc. Dla porównania koncernu wypracował w ubiegłym roku 1,9 mld zł zysku netto.

PGNiG w tarapatach

Jeżeli rynek gazu rzeczywiście ruszy, podobnie jak to się dzieje na rynku energii elektrycznej, to może to oznaczać duże problemy dla PGNIG-u. Koncern ma ręce związane kontraktem z Gazpromem, na podstawie którego musi płacić nawet za nieodebrane paliwo. Do tego zaczyna odbiór dodatkowych ilości gazu z Kataru. Jeżeli tego paliwa nie sprzeda na krajowym rynku, na którym importowany gaz i tak dotuje krajowym wydobyciem po niższych kosztach, to zrealizuje dużą stratę w handlu hurtowym za granicą.

To nie jedyne problemy, które piętrzą się nad PGNiG – o kolejnych piszemy tutaj: PGNiG grożą poważne kłopoty

W tym roku PGNiG i Gazprom usiądą do kolejnych negocjacji, które – zgodnie z kontraktem – odbywają się co dwa lata. Polska spółka ma trzy wyjścia, aby ratować swoją sytuację – negocjować wyższy rabat, zabiegać o coraz większe uzależnienie cen gazu od rynku tego paliwa, a nie ropy (wtedy będzie konkurować z zachodnioeuropejskimi cenami), albo starać się ograniczyć zakontraktowaną ilość surowca.

Jeżeli niewiele wyjdzie z rozmów z Rosjanami, rząd może jeszcze skorzystać z czwartego rozwiązania – nakazać państwowym spółkom, takim jak np. Grupa Azoty, kupować gaz od PGNiG-u. W końcu to scenariusz przetestowany już w ratowaniu spółek górniczych przez koncerny energetyczne.

Zobacz także...

Komentarze

35 odpowiedzi na “AAA gaz tanio sprzedam – ilu odbiorców straci PGNiG?”

 1. Naciągacze to mało powiedziane zatrudniaja cwaniaczków podających się za pracowników PGNIG. Biedne babunie będą naciągane na umowy na lichwiarskich warunkach – a prawo na to pozwala!!!

 2. Clash Of Clans True TROOP Artwork ( Korea SC HQ) a great deal of musicians from
  all over the world came jointly to create clash
  of clans heroes.

  Feel free to surf to my web blog clash of clans th7 tactics (telechargerfarcry4.com: http://telechargerfarcry4.com/)

 3. For example, for anyone who is taking part in Clash Of Clans on iOS
  equipment, you may use US iTunes present card to create in-app buy for Gems.

  Also visit my web-site Mes gemmes durement gagnés ont disparu après
  cette mise à jour!: http://annuaire-rose.fr

 4. Zmieniając sprzedawcę gazu warto pokusić się o wynegocjowanie jak najbardziej korzystnych warunków cenowych w nowej umowie. Przydatne mogą być grupowe aukcje na zakup gazu organizowane za pomocą platformy http://www.ogarniamprad.pl. Dzięki zakupie w grupie z innymi odbiorcami mamy bowiem szanse na wynegocjowanie dużo lepszej ceny od sprzedawcy, niż w przypadku indywidualnych negocjacji.

 5. Благодарствую за материал.
  Внял в себя энциклопедию истины.
  Как сказано, что нажиться уже завтра просто?
  Задумался.

  Also visit my weblog … список
  белых казино: http://ludovodka.ru

 6. If adverse side effects are seen after a horse goes on a
  course of Bute, stop giving it and contact a veterinarian immediately.

  Word of caution: If you are using these medications more than twice a week, you must let your doctor
  know about it. There is a higher probability of having a heart attack if a
  person has one or more predisposing factors that may
  cause them to have a heart attack.

  Feel free to visit my webpage: omeprazole side
  effects: http://tinyurl.com/1f1673f7b59d8aa120fdf9fc4a8524c6

 7. Ja polecam firmę Axpo jako dostawcę gazu. Ich oferę znajdziecie tutaj: http://www.axpo.com/axpo/pl/pl/produkty-i-uslugi/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/oferta-gaz.html .

  Moim zdaniem są b. konkurencyni, ale to pewnie dlatego, ze dopiero wchodza na polski rynek i musza jakos walczyc z konkurencja.

  w razie pytan polecam kontaktoqwac sie z nimi osobicie, mi cala proceure opisali bardzo przystepnie i ogolnie nie ma sie czego bac:) mozna tylko oszczedzac 😉

 8. Ja osobiście polecam Doradcę Sebastian. B zaproponował tańszy GAZ i naprawdę mam oszczędności !! Działa na terenie Mazowieckiego.
  tel do doradcy 570 737 220. Przy okazji uświadomił mnie jak działa rynek energetyczny włącznie z czytaniem f-vat za gaz i prąd.
  Polecam !

 9. While communicating with the receiver, the server locks the picture by encrypting data (this serve as a way
  of protection). TV providers are now while using the system to meet customer needs.
  From efficient LED light bulbs, room sized video games,
  new improved debit or credit card too microbe destroying robot, you can get to know about all along
  with being a part of the technologically enhanced world.

  Have a llook at my web site best cccam and mgcamd server: http://spaceviewserver.com/

 10. In fighting against QR codes, you will find three major causes
  being presented to secure the theory that these two-dimensional barcodes just aren’t clicking with Americans:.
  The three basic colors used for reproduction are
  cyan, magenta and yellow. Roughly equal amounts of the three primary colors give rise to the perception of white.

  Also visit my blog – Engraved Memorials (camnangsuckhoe247.com: http://camnangsuckhoe247.com/virtual-data-room/big-choice-providers/)

 11. This device also governs the flow of power from the photovoltaic array to the grid and vice-versa.
  Make any final announcements (as an example, the subsequent webinar in a very series).

  Allowing consumers to find the charity, and even using a revolving list
  of charities, results in being a marketing incentive.

  Feel free to visit my website: CNC Aluminium Machining (regenbogenhausbrackel.ev-regenbogenhaus-brackel.de: http://regenbogenhausbrackel.ev-regenbogenhaus-brackel.de/2017/02/01/h1-the-benefits-and-implications-of-virtual-4/)

 12. In fighting QR codes, you will find three major causes being given to offer the theory that these two-dimensional barcodes just
  aren’t clicking with Americans:. This type of technology utilizes
  specialized equipment, teaching materials and services which will enable these individuals perform
  and function in their surroundings. Depending on the size and scope from the organization, these improvements can yield significant ROI.

  Also visit my website :: web hosting (shop.vrijgezellenfeest.nl: http://shop.vrijgezellenfeest.nl/h1-the-advantages-and-disadvantages-of-virtual-4/)

 13. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really good articles and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the
  load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thank you!

  Feel free to visit my web site; sdfsdf: http://mfpt2.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]