Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Jaką inteligentną ładowarkę wybrać do samochodu elektrycznego?

Jaką inteligentną ładowarkę wybrać do samochodu elektrycznego?

Materiał Partnera
Wielu nowych posiadaczy samochodów elektrycznych staje przed dylematem, jaką ładowarkę należy wybrać. Rynek oferuje wiele rozwiązań dostosowanych do różnych potrzeb. Jak sprawdzić, które najlepiej pasuje do naszego elektryka?
wallbox – mat partnera

W Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu elektromobilności. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz ambitne plany koncernów motoryzacyjnych mogą sprawić, że za kilka lat na naszych ulicach samochody elektryczne będą stanowiły większość. Według założeń Komisji Europejskiej od 2035 nie będzie już można sprzedawać samochodów spalinowych na terenie UE. Koncerny motoryzacyjne starają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, czego przykładem jest Mercedes, który zamierza od 2030 roku sprzedawać wyłącznie auta o napędzie elektrycznym, a już od 2025 roku tylko samochody bezemisyjne. W 2020 roku ich liczba osiągnęła rekordowy poziom 10 milionów sztuk. Mimo, że Polska dalej pozostaje w tyle względem innych krajów UE, to w ostatnim roku mogliśmy zauważyć spory wzrost. Pod koniec 2020 roku zarejestrowanych było łącznie 18 875 aut. Najnowsze dane z 2021 roku wskazują, że ta liczba wynosi ponad 31 000.

Przy zakupie samochodu elektrycznego otrzymujemy najczęściej kiepską ładowarkę. Najprostsze i najtańsze z nich umożliwiają ładowanie za pośrednictwem domowego gniazdka. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo niepraktyczne, gdyż prąd z domowego gniazdka może ładować naszego elektryka nawet 12 godzin, a przy starszych instalacjach pojawia się ryzyko awarii. Odpowiedzią na rosnące oczekiwania są domowe stacje ładowania typu wallbox, które są instalowane na ścianach budynków lub specjalnych słupkach. Tego typu urządzenia umożliwiają szybkie i bezpieczne naładowanie samochodu. Tutaj pojawia się dylemat, czym się kierować przy wyborze takiej stacji? Większość producentów oferuje dzisiaj ładowarki, które mają podobne parametry, jeżeli chodzi o prędkość ładowania, wbudowane zabezpieczenia oraz moc. Kluczem przy wyborze dobrej ładowarki są zatem inteligentne funkcje, które umożliwiają łatwe zarządzanie całym procesem. Za pomocą smartfonów możemy dzisiaj zarządzać urządzeniami, które mamy w domu, więc czemu nie mielibyśmy sterować ładowarką i dodatkowo mieć możliwość balansowania mocą ładowania pomiędzy nią, a innymi urządzeniami w domu? Potrzebne są również funkcje, które umożliwiają sterowanie całą siecią ładowarek lub zintegrowanie ładowarki z instalacją fotowoltaiczną. To są właśnie rozwiązania na miarę naszych czasów, których potrzebujemy od ładowarek samochodowych.

Kto oferuje inteligentne rozwiązania?

Jeden z polskich dystrybutorów produktów OZE – Greto Polska ma w swojej ofercie ładowarki samochodowe hiszpańskiej marki Wallbox Chargers. Nazwa ta stała się synonimem dla wszystkich naściennych ładowarek samochodowych. Tak jak wszystkie buty sportowe nazywamy „adidasami”, a na stacje paliw mówimy „cpny”, tak „Wallbox” utrwalił się jako konkretny typ ładowarki. Warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom proponowanym przez tę firmę, aby wyjaśnić na czym mniej więcej polegają inteligentne funkcje.

Zarządzanie nimi jest możliwe za pomocą prostej w użyciu aplikacji. Dzięki niej użytkownik może sam ustalać harmonogramy ładowania, a także analizować zużycie energii (czas, moc i koszt) oraz mieć stałą kontrolę nad większą siecią ładowarek. Dostęp do niej jest możliwy nie tylko z pozycji smartfona, ale też komputera osobistego i smartwatcha. Jeżeli chcemy założyć publiczną stację ładowania, to aplikacja pozwala pobierać określoną kwotę od użytkownika. Dzięki temu będąc właścicielem takiej publicznej stacji można na niej zarabiać.

Wielu użytkowników oprócz inteligentnych rozwiązań potrzebuje także opieki serwisowej dla swojej ładowarki. Kupując ich produkt mamy do dyspozycji cały zespół serwisowy, który jest dostępny na każdym etapie użytkowania urządzeń i może odpowiadać na pytania dotyczące instalacji i użytkowania ładowarek, a w przypadku problemów czy awarii wykona podstawową diagnostykę. W razie potrzeby serwisanci mają też możliwość zdalnej diagnostyki Wallbox’a.

Przykłady inteligentnych rozwiązań

Przechodząc do konkretów, czyli do inteligentnych funkcji ładowarek. Specjaliści z Greto Polska jako najważniejsze z nich wskazują:

Power Boost – technologia balansowania mocą ładowania pomiędzy ładowarką, a innymi urządzeniami w domu. Pomaga uniknąć przekroczenia dostępnej mocy i zapobiega przerwom w dostawie prądu. Duże obciążenia energii są jedną z największych obaw osób, które planują zakup ładowarki samochodowej.

Power Sharing – opcja, dla tych którzy zastanawiają się nad stworzeniem całej sieci ładowarek. Ta funkcja dynamicznie rozprowadza określoną ilość energii w najbardziej efektywny sposób wśród wszystkich podłączonych ładowarek. Dzięki temu unika się kosztownej przebudowy sieci.

Dynamic Power Sharing – połączenie funkcji Power Boost i Power Sharing. Funkcjonalność do mierzenia mocy dostępnej dla sieci ładowania w każdym momencie i dynamicznie rozdzielająca ją na wszystkie podłączone ładowarki.

Pay Per Charge – zautomatyzowane rozwiązanie rozliczeniowe dla publicznych stacji ładowania pojazdów

Eco-Smart – rozwiązanie, które pozwala na zintegrowanie instalacji fotowoltaicznej z ładowarką. Polega na przekierowywaniu nadprodukcji z fotowoltaiki, tak aby nadmiar mocy nie był wysyłany do sieci, tylko ładował nasz samochód elektryczny. Dzięki temu wszystko co wyprodukuje nasza instalacja PV zostaje u nas.wallbox mat partnera

Kto będzie potrzebował inteligentnych ładowarek?

Dostępne na rynku stacje ładowania przeznaczone są zarówno do domowego użytku, jak i dla przedsiębiorców, którzy potrzebują publicznej ładowarki w swoim biznesie. Wiele firm, które posiadają swoje floty samochodowe przeszło ostatnio na transport bezemisyjny. Do tego typu przedsięwzięć niezbędne są rozbudowane sieci ładowania. Z inteligentnych rozwiązań mogą również skorzystać właściciele obiektów (parkingów, salonów samochodowych, restauracji, hoteli, biurowców), ponieważ zwiększająca się ilość pojazdów elektrycznych na naszych ulicach sprawia, że osoby odwiedzające te obiekty coraz częściej wymagają, aby w pobliżu była dostępna stacja ładowania.

Rozwijająca się branża samochodów elektrycznych wymusza na producentach ładowarek poszukiwanie nowych rozwiązań, które sprawią, że ładowanie pojazdów będzie dostosowane do wymagań ich użytkowników. Każda osoba kupująca samochód elektryczny chciałaby, żeby ładowanie przebiegało szybko, sprawnie i tanio, a także żeby mieć na swojej drodze dużą ilość publicznych stacji do ładowania pojazdów. Jak zobaczyliśmy na przykładzie Wallbox’a wszystkie te rozwiązania można połączyć w jedno. Czas pokaże, czy w sektorze elektromobilności zostaną opatentowane nowe, inteligentne funkcje, które ułatwią nam użytkowanie samochodów elektrycznych.

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Do Sejmu wpłynął projekt zmiany Prawa energetycznego, zgłoszony przez grupę posłów PiS, a przewidujący dla sprzedawców możliwość rozłożenia w czasie przerzucenia do taryf dla gospodarstw domowych nadspodziewanie wyższych kosztów zakupu gazu w pierwszej połowie 2022 r.
gaz-kuchenka
Rynek energii rozwija:
Tydzień Energetyka: Nowe otwarcie w Turowie?; Przywódcy UE o szybujących cenach energii; Władimir Putin ma receptę na wysokie ceny; Przemysł dostał ponad 800 mln zł rekompensat; Niemcy obniżają opłatę OZE
kwb turow koparka przod
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!