Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Czy będzie kolejna runda negocjacji w sprawie Turowa

Czy będzie kolejna runda negocjacji w sprawie Turowa

Tydzień Energetyka: Nowe otwarcie w Turowie?; Przywódcy UE o szybujących cenach energii; Władimir Putin ma receptę na wysokie ceny; Przemysł dostał ponad 800 mln zł rekompensat; Niemcy obniżają opłatę OZE
kwb turow koparka przod

Serial o kopalni w Turowie

Związkowcy z NSZZ Solidarność demonstrowali w Luksemburgu przed siedzibą TSUE sprzeciw wobec – zignorowanej przez polski rząd – decyzji Trybunału, nakazującej wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie. Spod otoczonej zasiekami siedziby TSUE związkowcy przemaszerowali pod ambasadę Czech. Szefowie „S” jednym głosem z politykami PiS ogłaszali, że w ten sposób bronią nie tylko kopalni przez zakusami TSUE, ale też wszystkich Europejczyków zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Dwa dni przed demonstracją czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało stronie polskiej powrót do rokowań. Pomysł ma mieć poparcie sił politycznych, które po wyborach w Czechach szykują się do przejęcia władzy. Polsko-czeskie negocjacje zostały zerwane pod koniec września, kiedy strona polska ogłosiła, że w obliczu stanowiska czeskiego rządu rokowania nie mają sensu.

Co UE zrobi z cenami energii

Przywódcy UE dyskutowali m.in o cenach prądu i gazu na posiedzeniu Rady Europejskiej. Według portalu Politico.eu podzielili się na dwa obozy: Holendrzy i Niemcy zalecali wstrzemięźliwość w reakcjach gdyż obecne wzrosty cen mają charakter chwilowy. Z kolei Hiszpanie domagali się stanowczej reakcji, jakkolwiek nie sprecyzowali na czym miałaby polegać, poza ogólnikowymi apelami o wspólne zakupy gazu. Polskie propozycje „przeglądu” pakietu legislacyjnego zawartego w Nowym Zielonym Ładzie przeszły na szczycie bez echa.

Przywódcy poprosili KE o sporządzenie analizy na temat rynku energii elektrycznej i gazu oraz uprawnień do emisji CO2, wspólnie z europejskim regulatorem finansowym (ESMA). Ma ona odpowiedzieć na pytanie czy zachowanie uczestników rynku wymaga dodatkowych działań.

Przywódcy UE uznali także zestaw narzędzi zaproponowanych przez Brukselę w ubiegłą środę za „przydatny” oraz poprosili Europejski Bank Inwestycyjny o analizę możliwości przyspieszenia inwestycji w zieloną transformację.

Ministrowie energii państw UE spotkają się na nadzwyczajnym posiedzeniu 28 X aby omówić sytuację.

Na nerwowość na rynku gazu Rosja zaleca kontrakty długoterminowe

Ceny gazu na brytyjskim i europejskim rynku w ostatni poniedziałek skoczyły o kilkanaście procent w ciągu kilku minut. Był to efekt informacji, że Gazprom nie zarezerwował na aukcjach dodatkowych przepustowości na listopad na gazociągach przez Ukrainę i Polskę. To dowód na wysoką nerwowość i rozchwianie rynku.

Tymczasem Rosjanie otwarcie zalecają na niepewność powrót do kontraktów długoterminowych. Czytelny sygnał wysłał Władimir Putin, zauważając, że ci co mają długoterminowe kontrakty z Gazpromem płacą cztery razy mniej niż kupując na spocie.

W zeszłym roku energochłonni dostali 815 mln zł rekompensat

815 mln zł wyniosła w 2020 r. suma rekompensat, jakie przedsiębiorstwom energochłonnym przyznał prezes URE z tytułu wysokich kosztów zakupu niezbędnych uprawnień do emisji CO2.

Zgodnie z opublikowanymi przez URE danymi, wsparcie trafiło do 70 podmiotów, działających w 16 sektorach energochłonnych.

Jednak ponad 3/4 pomocy trafiło do przedsiębiorstw działających tylko w czterech sektorach i podsektorach.

Prawie 230 mln zł dostała metalurgia: produkcja żeliwa, stali i stopów żelaza. Niecałe 120 mln wsparcia dostali producenci nawozów i związków azotowych. 100 mln trafiło do podmiotów, zajmujących się produkcją innych nieorganicznych chemikaliów podstawowych, a prawie 93 mln zł do przemysłu papierniczego.

Zgodnie z ustawą środki na rekompensaty dla energochłonnych pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2, przy czym nie może to być więcej niż 25 proc. wszystkich środków uzyskanych z aukcji.

Niemiecki rząd ostro ściął opłatę OZE

Znana wszystkim konsumentom indywidualnym w Niemczech jako EEG-Umlage opłata będzie w przyszłym roku najniższa od dekady. Już w tym roku spadła do 6,5 ct/kWh z 6,756 ct/kWh w 2020 r. W przyszłym wyniesie jedynie 3,723 ct/kWh – mniej o ponad 40%.

W Niemczech cała kwota subsydiów dla OZE jest zbierana w postaci EEG-Umlage. W 2019 r. wsparcie to wynosiło 25 mld €. W przyszłym roku dotacje zmniejszą się jednak już o blisko 5,7 mld euro, ze względu na znacznie wyższe ceny energii na giełdzie i mniejszą różnicę do dopłacenia.

Czytaj także Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd

 

 

Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Spółki energetyczne od kilku tygodni zapowiadają podwyżki cen prądu. Już teraz wiadomo, że Urząd Regulacji Energetyki nie będzie wstrzymywać rosnących opłat taryfowych. Szacuje się, że ceny prądu dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć nawet o 20%. Firmy zapłacą jeszcze więcej ze względu na rosnące ceny giełdowe wpływające na oferty, które otrzymują przedsiębiorcy ze spółek obrotu. Alternatywą dla tradycyjnej energetyki stają się odnawialne źródła energetyczne, na czele z dynamicznie rozwijającą się fotowoltaiką.
TGE Wykres – Sunday Polska
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
O niemal połowę, do równowartości 17 gr/kWh, spadnie przyszłoroczna „opłata OZE” doliczana do rachunków odbiorców energii elektrycznej w Niemczech. Branża energetyki odnawialnej chce jednak, aby nowy niemiecki rząd… jak najszybciej zniósł ją całkowicie. Miałoby to ulżyć odbiorcom w obliczu ostrych wzrostów cen hurtowych energii, zwiększając jednocześnie ich zainteresowanie pompami ciepła i autami elektrycznymi.
rynek niemcy
Zielone technologie rozwijają: