Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Baltic Pipe droższe o ponad pół miliarda złotych

Baltic Pipe droższe o ponad pół miliarda złotych

Okrągły miliard duńskich koron, czyli ponad 600 mln PLN ma dodatkowo wzrosnąć koszt budowy odcinka Baltic Pipe, za który odpowiada duński operator przesyłowy Energinet. Dodatkowe koszty to w większości efekt wstrzymania budowy w wyniku procedur administracyjnych.
gaz statek

Przerwa za 600 milionów koron.

Według najnowszych szacunków Energinetu, koszt budowy duńskiego odcinka systemu ma wzrosnąć do 8,2 mld DKK. Duński operator ocenia, że koszt opóźnień to 600 mln koron.

Pod koniec maja 2021 r. duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła pozwolenie środowiskowe z lipca 2019 r. wydane przez Agencję Ochrony Środowiska (Miljøstyrelsen) dla części przebiegu przez Danię. Sprawa została ponownie przekazana do ponownego rozpatrzenia. Roboty zostały przerwane, a place budów – zabezpieczone. Po trzech tygodniach roboty częściowo wznowiono – tam, gdzie decyzje środowiskowe pozostały w mocy. Dla odcinka z uchyloną decyzją opóźnienie może wynieść 7-8 miesięcy, ponieważ konieczne stało się przeprowadzenie całej procedury od początku.

I właśnie tą przerwę Energinet wycenił na 600 mln koron.

Inne koszty też w górę

Pozostałą część dodatkowe miliarda pochłonąć mają wyższe koszty budowy wejścia gazociągu z Morza Północnego na zachodni brzeg Półwyspu Jutlandzkiego, oraz podłączenie go do infrastruktury gazowego terminala Nybro, co okazało się bardziej skomplikowane niż w planach. Dodatkowo wzrosły też ceny u wykonawców, co też pociągnęło za sobą wzrost kosztów.baltic pipe syst przes

„Musieliśmy zrewidować budżet, ponieważ pojawiło się wiele nieprzewidzianych wydatków, nie tylko w związku z pozwoleniem środowiskowym, gdzie czasowy przestój pociąga za sobą wiele dodatkowych wydatków. (…)  Musimy przyznać, że prace nad integracją Baltic Pipe na terminalu Nybro są bardzo skomplikowane i kosztowne” – wyjaśnił Torben Brabo z Energinetu.

Ciągle negocjujemy

To jednak tylko szacunki. Duński operator zastrzega, że trudno dokładnie przewidzieć, jak wysokie będą koszty przerwy w pracach. „Mówimy o wysoce wyspecjalizowanych robotach, specjalnie zaprojektowanym sprzęcie i wysokich wymaganiach bezpieczeństwa. Jednocześnie jest to rynek, na którym panuje bardzo duży popyt, presja na ceny surowców i oczywiście efekty koronawirus” – wskazuje Brabo. Dodatkowo Energinet ciągle negocjuje z dostawcami kwestie związane z nowymi harmonogramami i ich kosztami. „Wykonawcy muszą oczywiście pokryć swoje koszty, ale mamy obowiązek minimalizować kosztów projektu i zapewnić, że ​​odbiorcy gazu nie będą musieli płacić więcej, niż jest to absolutnie konieczne” – podkreśla dyrektor z Energinetu.

Dla Duńczyków gazociąg dalej jest opłacalny

Pomimo wzrostu całkowitych kosztów projektu, Energinet dalej uważa, że Baltic Pipe przyniesie konsumentom korzyści, szacowane na 2 miliardy koron. Jak przypomina duński operator, koszty co prawda poniosą konsumenci w taryfach, zarówno Energinetu jak i Gaz-Systemu, ale zostały one rozłożone na wiele lat wprzód. Dlatego dla konsumentów wzrost rachunków powinien być ledwo odczuwalny, zarówno w Danii, jak i w Polsce. W dodatku, jak oceniają Duńczycy, dzięki wpływom z przesyłu gazu i tak duńscy konsumenci będą płacić mniej na utrzymanie systemu.

Polski plan na opóźnienie

Opóźnień, ani wzrostu planowanych kosztów nie notuje budujący swoją część Baltic Pipe Gaz-System. Cały system Baltic Pipe miał być gotowy 1 października przyszłego roku, ale wiadomo już, że część rury na duńskim lądzie nie będzie dokończona na czas. Z drugiej strony najważniejsze odcinki oraz tłocznia Everdrup na Zelandii będą już gotowe.

Gaz-System spodziewa się, że pełną zdolność przesyłową Baltic Pipe uzyska pod koniec 2022 r., czyli mniej więcej z trzymiesięcznym opóźnieniem.

Co jednak będzie się działo między 1 października a końcem 2022? Gaz-System i pełnomocnik rządu Piotr Naimski podkreślają, że w przewidzianym terminie cały system będzie już zdolny transportować pewne wolumeny gazu, wykorzystując duński system przesyłowy. W ocenie Naimskiego, będą to ilości odpowiadające rocznemu przesyłowi rzędu 2-3 mld m sześc., a zarówno duński rząd jak i operator Energinet zapewnili, że takie rozwiązanie jak najbardziej wchodzi w grę i zostanie uruchomione. Zatem ilość przesyłanego Baltic Pipe gazu będzie stopniowo rosnąć, by pełny przesył na poziomie 9 mld m sześc. rocznie uzyskać na koniec przyszłego roku.

Cena energii elektrycznej we wrześniu pobiła kolejny historyczny rekord. Prąd jest już niemal dwukrotnie droższy niż rok wcześniej I trzykrotnie droższy niż wiosną 2020 roku. Dla przemysłu i samorządów oznacza to podwyżkę przyszłorocznych rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent. Jak w tej sytuacji kupować energię na 2022 rok?
ceny energii podwyzki tge prad 2021 2022
Tydzień Energetyka: Nowa opłata mocowa; Nie widać końca rozmów o Turowie; Kolejny rekord cen gazu; W Chinach brakuje prądu; Nowy kabel między Francją a UK.
elektrownia co2
Rynek energii rozwija: