Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Rośnie kolejka chętnych do małego atomu

Rośnie kolejka chętnych do małego atomu

KGHM też chce budować mały atom. Senat sprzeciwił się przywilejom państwowych spółek w pozyskiwaniu terenów pod fotowoltaikę. Brak chętnych na wsparcie do kogeneracji i rekordowe ceny energii w Europie - oto "Tydzień energetyka", czyli przegląd najważniejszych wydarzeń w sektorze z Polski i świata.
atom wlacznik energia prad

Wcześniej do Synthosu, planującego z ZE PAK (i Orlenem w tle) własną elektrownię z małymi reaktorami BWRX dołączył reprezentujących także branżę chemiczną Ciech.

Ciąg do atomu wygląda niemal jak desperackie poszukiwanie alternatywy wobec energetycznej przyszłości w wersji rządowej. Może powinniśmy już szukać dobrego tłumaczenia na polski fińskiego określenia mankala.

Senat przeciw przywilejom SSP w dzierżawie terenów pod OZE

Senat wyrzucił z noweli ustawy o OZE fory dla spółek Skarbu Państwa przy dzierżawie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ziemi pod instalacje OZE. Poprawka Senatu przewiduje skreślenie artykułu, dającym państwowym spółkom prawo do dzierżawy bez przetargu.

Nie pomogły tłumaczenia przestawicieli rządu, że w zapisie chodzi o spółki dysponujące infrastrukturą krytyczną, których lista jest co prawda niejawna, ale wśród nich są podmioty prywatne. Senacką propozycją musi się jeszcze zająć Sejm.

Rekordowe ceny energii elektrycznej na rynkach Europy

Polska podąża w ostatnich dniach za resztą Europy jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej na rynkach spot. W Polce przekroczyły już 100€, chociaż to jeszcze daleko do 150€ na rynkach day-ahead w niektórych państwach UE.

Cenowa górka to efekt nałożenia się wyjątkowo niskiej generacji OZE, przede wszystkim z wiatru na generalny wzrost cen surowców energetycznych, w tym węgla i gazu oraz uprawnień do emisji CO2, przy rosnącym popycie. Doszło już do tego, że opłacalny stał się eksport polskiego prądu z węgla, nawet przy cenach uprawnień sięgających 60€.

8 września polski rząd sprzedał uprawnienia na EEX po rekordowej cenie prawie 62 euro. Na giełdzie ICE forward na grudzień 2025 można kupić już za 65 euro. W świetle ostatnich podwyżek i ich tempa może to być świetny interes.

Brak chętnych na premie dla nowych, dużych źródeł CHP

Żadna oferta nie wpłynęła do URE w naborze na indywidualną premię kogeneracyjną dla nowych lub znacznie zmodernizowanych źródeł kogeneracyjnych o mocy ponad 50 MWe. Do sprzedaży było 36 TWh wartości prawie 4 mld zł. Zgodne z prawem nie przepadną, tylko zostaną uwzględnione w kolejnym naborze, który ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Komentując wynik naboru Prezes URE Rafał Gawin przypomniał, że konkurencyjnym mechanizmem wsparcia jest rynek mocy. Poza tym ceny gazu i uprawnień do emisji idą w górę, pojawiła się niepewność regulacyjna wokół inwestowania w gaz. Wszystko to może utrudniać podjęcie właśnie teraz decyzji inwestycyjnych – ocenił Gawin.

Rynek energii rozwija:
Badania nad magazynowaniem energii skupiają się głównie nad wzrostem żywotności. Ilość cykli wprost przekłada się na koszt magazynowania. W sprzedaży są dostępne akumulatory o trwałości przekraczającej 20-30 lat. Ich rolą będzie bilansowanie zapotrzebowania na prąd i zmiennej produkcji odnawialnych źródeł energii. Które baterie już mają takie osiągi?
magazyn energii bateria
Chodzi nie tylko o wybudowanie morskich farm wiatrowych, ale przede wszystkim zrównoważony rozwój całej branży offshore wind z jak największym udziałem polskiej przedsiębiorczości. Mamy w tej kwestii sporo zaległości, ale nie jesteśmy jeszcze w beznadziejnej sytuacji. Co zatem można zrobić aby pomóc polskiemu łańcuchowi dostaw?
fala wiatr morze oze offshore
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W USA trwa prawdziwy wysyp projektów małych, elastycznych i tanich w budowie reaktorów jądrowych. W jeden z nich zaangażowali się Warren Buffet i Bill Gates. Nie wiadomo czy odniosą sukces, ale najbogatsi polscy biznesmeni wierzą, że tak.
atom tak nie nuklearna
Technologie wspiera:
Nie tylko z programu Mój Prąd można wziąć dotacje do instalacji fotowoltaicznej. Właściciele domów jednorodzinnych mają opcje sięgnięcia po dofinansowanie do fotowoltaiki z innych programów, jednak muszą przy tym spełnić kilka warunków. Od września nowy nabór wniosków uruchamia Warszawa.
Dotacje OZE, PV, Warszawa