Autor
Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla firmy – co się zmieni i jak skorzystać

Fotowoltaika dla firmy – co się zmieni i jak skorzystać

Prowadzenie firmy wiąże się z nieustannym planowaniem, rozwojem oraz pilnowaniem budżetu. Koszty stałe ponoszone przez przedsiębiorstwo to jeden z pewniejszych elementów w prowadzeniu firmy. Niestety, częste zmiany oraz podwyżki energii niekorzystnie wpływają na sytuację finansową, a najbliższe prognozy nie są optymistyczne. Na szczęście przedsiębiorcy mogą podjąć działania, które pozwolą im zmniejszyć wysokie rachunki za energię.

Ostatnie lata, a w szczególności miesiące to czas, w którym polskie firmy musiały zmierzyć się z wysokimi rachunkami. Wzrost ceny energii, a tym samym wyższe rachunki za zużycie prądu w ostatnim czasie, są związane m. in. z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2. Od 2020 roku kraje Unii Europejskiej nie otrzymują już darmowych uprawnień, które do tej pory pokrywały część emisji największych polskich producentów prądu. Dlatego koszt dodatkowej opłaty za uprawnienia w ostateczności jest pokrywany przez odbiorców końcowych.

Podwyżki rachunków zależą także w dużej mierze od kosztów związanych z wydobyciem, zakupem, transportem oraz przetworzeniem surowca na energię. W Polsce nadal większość energii elektrycznej pochodzi z węgla (kamiennego i brunatnego), ale istotne są też gaz ziemny i ropa naftowa. Wzrost cen tych drugich również wpływa na cenę energii.

Wprowadzona na początku 2021 roku opłata mocowa sprawiła, że kwoty widniejące na rachunku mocno się zwiększyły, a odczuli to w dużej mierze przedsiębiorcy. Opłata mocowa naliczana jest w dni robocze, w godzinach 7:00-22:00. Dla wielu firm i ich systemu pracy dodatkowa stawka może obejmować nawet 2/3 całego czasu pracy firmy. Właśnie ta zmienna jest kluczową przy obliczaniu stawki opłaty mocowej, ponieważ może pokrywać czas dwóch z trzech zmian pracy produkcji i pracowników biurowych.

Przykład firmy pracującej w trybie dwuzmianowym i godzin kiedy do pobranych kWh zostanie naliczona opłata mocowa.

 

Kolejne zmiany i podwyżki już zapowiedziane.

Najbliższa przyszłość to zapowiedź kolejnych podwyżek cen prądu. Przełożenie na rachunki na pewno będzie odczuwalne. Opłaty związane z prawami do emisji CO2 w kolejnych latach oraz dalsze inwestycje w energię węglową bezsprzecznie zwiększą rachunki odbiorców końcowych. Koszty związane z nowymi podatkami oraz ich wpływ na wszystkie aspekty życia, takie jak np. wzrost cen transportu, produkcji itp. również odbijają się na wzroście kwot na rachunkach za energię elektryczną.

Zmiany w net meteringu

Dla zainteresowanych fotowoltaiką także szykują się zmiany. Zapowiadane jest wprowadzenie nowego systemu rozliczania net meteringu, czyli oddawania nadprodukcji energii do sieci, a następnie jej odbierania. Obecnie produkujący energię z własnego źródła może pobrać bez kosztów do 70% wcześniej wysłanej do sieci energii elektrycznej. Po zmianach za każdą oddaną kWh, dystrybutor energii zobowiązany jest zwrócić wytwórcy określoną cenę za oddaną energię. Pewnym jest, że cena będzie dużo poniżej cen rynkowych, co oznacza że oddawanie do sieci będzie nieopłacalne. Takie zmiany wpłyną na to, by nie inwestować w zbyt duże instalacje, lecz w takie, które pokrywają własne potrzeby energetyczne. Możliwość odsprzedaży nadwyżki po określonych, niskich stawkach będzie nieopłacalna przy koszcie większej instalacji fotowoltaicznej.

Koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa będą rosły z roku na rok. Uwzględnienie tych zmian jest konieczne w planowaniu budżetu firmy. Warto pamiętać, że dostawca energii elektrycznej gwarantuje cenę tylko za dany okres – wszystkie umowy są zawierane tylko na określony czas, a w związku z planowanymi zmianami ceny za MWh wzrosną kilkukrotnie w porównaniu, do obecnych umów.

Jak rozwiązać problem wzrostu cen za energię elektryczną w przedsiębiorstwie?

Wzrost ceny energii elektrycznej jest nieunikniony. Analizy rynków energetycznych wskazują na to, że trend ten utrzyma się w najbliższym czasie. Dlatego najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu – czyli zmniejszenie rosnących kosztów – jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Można zaobserwować, że wiele przedsiębiorstw już podjęło stosowne działania w tym zakresie, a wzrost mocy zainstalowanych PV w kraju jest z roku na rok coraz wyższy.

Fot: Produkcja własnej energii elektrycznej to długofalowa i opłacalna inwestycja

Produkując własny prąd, przedsiębiorca nie musi obawiać się kolejnych podwyżek czy nowych podatków, takich jak opłata mocowa. Energia produkowana na bieżąco pokryje zapotrzebowanie, nawet jeśli firma pracuje w systemie jedno lub dwuzmianowym, więc nie będzie musiał płacić więcej ze względu na naliczaną opłatę mocową. Pik produkcyjny energii z fotowoltaiki przypada w godzinach, w których obowiązuje opłata mocowa.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, kluczowy jest dobrze przygotowany projekt techniczny, ponieważ dobór odpowiedniej mocy modułów ma przełożenie na opłacalność inwestycji. Zapowiadane zmiany w systemie net meteringu sprawią, że produkcja większej ilości energii, niż własne zapotrzebowanie i sprzedawanie jej do sieci znacznie straci na opłacalności. A należy pamiętać, że większa instalacja to większy koszt inwestycyjny, który przy nowym systemie rozliczania nie będzie pokrywany z osiągniętych oszczędności na kosztach prądu.

Decydując się na fotowoltaikę warto rozważyć różne formy finansowania - gotówka, leasing oraz coraz częściej wybierany abonament. Abonament charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca nie inwestuje własnych środków w zakup instalacji, ale spłaca ją w formie stałej miesięcznej raty, która nie jest zależna od czynników ekonomicznych jak zmiany stóp procentowych. To oznacza, że wysokość abonamentu będzie przez cały okres umowy taka sama, bez względu na to czy zostaną wprowadzone nowe opłaty lub podniesione stopy procentowe. To bardzo ważne dla tych, którzy chcą produkować prąd po stałej cenie za MWh.

Do końca września każdy przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z fotowoltaiki finansowanej abonamentem, z możliwością pierwszego roku pracy instalacji bez kosztów (abonament dopiero od 2 roku – liczony 12 miesięcy od podpisania umowy). Oznacza to zaprojektowanie, montaż i korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez żadnych kosztów w pierwszym roku użytkowania.

Jeśli interesuje Cię instalacja fotowoltaiczna bez żadnych kosztów w pierwszym roku i chcesz poznać szczegóły, zostaw kontakt do siebie korzystając w poniższego linku.

Chcę poznać szczegóły fotowoltaika rok bez kosztów

Rynek energii wspiera

PGE

Zielone technologie rozwijają

Technologie dostarcza

Fotowoltaikę instalują

Zobacz także...

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE