Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Fotowoltaika dla firmy – co się zmieni i jak skorzystać

Fotowoltaika dla firmy – co się zmieni i jak skorzystać

Materiał Partnera
Prowadzenie firmy wiąże się z nieustannym planowaniem, rozwojem oraz pilnowaniem budżetu. Koszty stałe ponoszone przez przedsiębiorstwo to jeden z pewniejszych elementów w prowadzeniu firmy. Niestety, częste zmiany oraz podwyżki energii niekorzystnie wpływają na sytuację finansową, a najbliższe prognozy nie są optymistyczne. Na szczęście przedsiębiorcy mogą podjąć działania, które pozwolą im zmniejszyć wysokie rachunki za energię.
panele solarne pv oze fotowoltaika

Ostatnie lata, a w szczególności miesiące to czas, w którym polskie firmy musiały zmierzyć się z wysokimi rachunkami. Wzrost ceny energii, a tym samym wyższe rachunki za zużycie prądu w ostatnim czasie, są związane m. in. z koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2. Od 2020 roku kraje Unii Europejskiej nie otrzymują już darmowych uprawnień, które do tej pory pokrywały część emisji największych polskich producentów prądu. Dlatego koszt dodatkowej opłaty za uprawnienia w ostateczności jest pokrywany przez odbiorców końcowych.

Podwyżki rachunków zależą także w dużej mierze od kosztów związanych z wydobyciem, zakupem, transportem oraz przetworzeniem surowca na energię. W Polsce nadal większość energii elektrycznej pochodzi z węgla (kamiennego i brunatnego), ale istotne są też gaz ziemny i ropa naftowa. Wzrost cen tych drugich również wpływa na cenę energii.

Wprowadzona na początku 2021 roku opłata mocowa sprawiła, że kwoty widniejące na rachunku mocno się zwiększyły, a odczuli to w dużej mierze przedsiębiorcy. Opłata mocowa naliczana jest w dni robocze, w godzinach 7:00-22:00. Dla wielu firm i ich systemu pracy dodatkowa stawka może obejmować nawet 2/3 całego czasu pracy firmy. Właśnie ta zmienna jest kluczową przy obliczaniu stawki opłaty mocowej, ponieważ może pokrywać czas dwóch z trzech zmian pracy produkcji i pracowników biurowych.

wykres wn
Przykład firmy pracującej w trybie dwuzmianowym i godzin kiedy do pobranych kWh zostanie naliczona opłata mocowa.

 

Kolejne zmiany i podwyżki już zapowiedziane.

Najbliższa przyszłość to zapowiedź kolejnych podwyżek cen prądu. Przełożenie na rachunki na pewno będzie odczuwalne. Opłaty związane z prawami do emisji CO2 w kolejnych latach oraz dalsze inwestycje w energię węglową bezsprzecznie zwiększą rachunki odbiorców końcowych. Koszty związane z nowymi podatkami oraz ich wpływ na wszystkie aspekty życia, takie jak np. wzrost cen transportu, produkcji itp. również odbijają się na wzroście kwot na rachunkach za energię elektryczną.

Zmiany w net meteringu

Dla zainteresowanych fotowoltaiką także szykują się zmiany. Zapowiadane jest wprowadzenie nowego systemu rozliczania net meteringu, czyli oddawania nadprodukcji energii do sieci, a następnie jej odbierania. Obecnie produkujący energię z własnego źródła może pobrać bez kosztów do 70% wcześniej wysłanej do sieci energii elektrycznej. Po zmianach za każdą oddaną kWh, dystrybutor energii zobowiązany jest zwrócić wytwórcy określoną cenę za oddaną energię. Pewnym jest, że cena będzie dużo poniżej cen rynkowych, co oznacza że oddawanie do sieci będzie nieopłacalne. Takie zmiany wpłyną na to, by nie inwestować w zbyt duże instalacje, lecz w takie, które pokrywają własne potrzeby energetyczne. Możliwość odsprzedaży nadwyżki po określonych, niskich stawkach będzie nieopłacalna przy koszcie większej instalacji fotowoltaicznej.

Koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa będą rosły z roku na rok. Uwzględnienie tych zmian jest konieczne w planowaniu budżetu firmy. Warto pamiętać, że dostawca energii elektrycznej gwarantuje cenę tylko za dany okres – wszystkie umowy są zawierane tylko na określony czas, a w związku z planowanymi zmianami ceny za MWh wzrosną kilkukrotnie w porównaniu, do obecnych umów.

Jak rozwiązać problem wzrostu cen za energię elektryczną w przedsiębiorstwie?

Wzrost ceny energii elektrycznej jest nieunikniony. Analizy rynków energetycznych wskazują na to, że trend ten utrzyma się w najbliższym czasie. Dlatego najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu – czyli zmniejszenie rosnących kosztów – jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Można zaobserwować, że wiele przedsiębiorstw już podjęło stosowne działania w tym zakresie, a wzrost mocy zainstalowanych PV w kraju jest z roku na rok coraz wyższy.

wn glowne1
Fot: Produkcja własnej energii elektrycznej to długofalowa i opłacalna inwestycja

Produkując własny prąd, przedsiębiorca nie musi obawiać się kolejnych podwyżek czy nowych podatków, takich jak opłata mocowa. Energia produkowana na bieżąco pokryje zapotrzebowanie, nawet jeśli firma pracuje w systemie jedno lub dwuzmianowym, więc nie będzie musiał płacić więcej ze względu na naliczaną opłatę mocową. Pik produkcyjny energii z fotowoltaiki przypada w godzinach, w których obowiązuje opłata mocowa.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, kluczowy jest dobrze przygotowany projekt techniczny, ponieważ dobór odpowiedniej mocy modułów ma przełożenie na opłacalność inwestycji. Zapowiadane zmiany w systemie net meteringu sprawią, że produkcja większej ilości energii, niż własne zapotrzebowanie i sprzedawanie jej do sieci znacznie straci na opłacalności. A należy pamiętać, że większa instalacja to większy koszt inwestycyjny, który przy nowym systemie rozliczania nie będzie pokrywany z osiągniętych oszczędności na kosztach prądu.

Decydując się na fotowoltaikę warto rozważyć różne formy finansowania – gotówka, leasing oraz coraz częściej wybierany abonament. Abonament charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca nie inwestuje własnych środków w zakup instalacji, ale spłaca ją w formie stałej miesięcznej raty, która nie jest zależna od czynników ekonomicznych jak zmiany stóp procentowych. To oznacza, że wysokość abonamentu będzie przez cały okres umowy taka sama, bez względu na to czy zostaną wprowadzone nowe opłaty lub podniesione stopy procentowe. To bardzo ważne dla tych, którzy chcą produkować prąd po stałej cenie za MWh.

Do końca września każdy przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z fotowoltaiki finansowanej abonamentem, z możliwością pierwszego roku pracy instalacji bez kosztów (abonament dopiero od 2 roku – liczony 12 miesięcy od podpisania umowy). Oznacza to zaprojektowanie, montaż i korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez żadnych kosztów w pierwszym roku użytkowania.

Jeśli interesuje Cię instalacja fotowoltaiczna bez żadnych kosztów w pierwszym roku i chcesz poznać szczegóły, zostaw kontakt do siebie korzystając w poniższego linku.

rok bez abo

Chcę poznać szczegóły fotowoltaika rok bez kosztów

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Ponad 100 mld zł - na tyle wyceniano dotychczas koszt transformacji polskiego ciepłownictwa. I to jeszcze przed ogłoszeniem przez Komisję Europejską pakietu Fit for 55. Ciepłownicy tych wydatków na pewno sami nie udźwigną, zwłaszcza samorządowi. Pomóc mogą im inwestorzy prywatni, w tym grupy budowlane, które w wejściu w ten sektor widzą szansę na dywersyfikację swojego biznesu.
EC zgierz fot PGE
Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.
wzrost cen pradu 2022
Rząd, reprezentowany przez ministerstwo aktywów oraz stroną społeczna rozpoczęły negocjacje, dotyczące umowy społecznej przy transformacji sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego. Jednym z elementów ma być wydzielenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie PGE GiEK. To najważniejsza informacja mijającego tygodnia. Co jeszcze w "Tygodniu energetyka"?
tech energia polityka oze gaz atom ropa
Blue chip manager monitoring energy efficiency via a virtual control interface. Industry concept for efficient energy use, sustainability reporting, audit and rise in renewable power generation.
Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe u polskich wybrzeży zbliża się do końca. Lada dzień rozpocznie się operacja wciągania rury gazociągu przez wywiercony uprzednio tunel na brzeg opodal Pogorzelicy. 
Gaz-system-koniec.jpg