Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Węgiel
  4. >
  5. Ruszyły rozmowy rządu ze związkowcami o transformacji energetyki i NABE

Ruszyły rozmowy rządu ze związkowcami o transformacji energetyki i NABE

Rząd, reprezentowany przez ministerstwo aktywów oraz stroną społeczna rozpoczęły negocjacje, dotyczące umowy społecznej przy transformacji sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego. Jednym z elementów ma być wydzielenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie PGE GiEK. To najważniejsza informacja mijającego tygodnia. Co jeszcze w "Tygodniu energetyka"?
tech energia polityka oze gaz atom ropa
Blue chip manager monitoring energy efficiency via a virtual control interface. Industry concept for efficient energy use, sustainability reporting, audit and rise in renewable power generation.

Przy okazji MAP ogłosiło, że projekt umowy, który wyciekł do mediów był jedynie pomysłem związków, przekazanym przedstawicielowi resortu. W projekcie tym pojawiły się pomysły w rodzaju 10 tys. zł dla każdego pracownika, który znajdzie się w NABE z okazji powołania tej spółki, podwyżki, gwarancje zatrudnienia, potrójne pensje dla funkcyjnych związkowców itp.

Atom w Pątnowie: Synthos i ZE PAK chcą elektrowni jądrowej

Synthos i ZE PAK zawarły porozumienie, którego celem ma być budowa w Pątnowie, na terenach po eksploatacji węgla brunatnego kilku reaktorów jądrowych BWRX-300. Właściciele obu firm deklarują, ze to przyszłość, transformacja, odejście od węgla…

BWRX-300 to projekt GE Hitachi Nuclear Energy, na razie na papierze. Ciągle jest badany przez amerykański dozór NRC, który zatwierdził już trzy z pięciu specjalnych raportów technicznych. W dalszej perspektywie GEH próbuje namówić kanadyjską firmę do budowy BWRX w Kanadzie. Synthos współpracuje z GEH od prawie dwóch lat, został nawet strategicznym partnerem firmy zza oceanu. Ale chemiczny koncern ustala też pola nuklearnej współpracy z Orlenem.

PGNiG wymieniło dostawców LNG zza oceanu.

Po zerwaniu kontraktów na przyszłe dostawy LNG ze spółkami zależnymi amerykańskiej Sempry, PGNiG aneksowało umowy z Venture Global LNG, zwiększając planowany wolumen dostaw o 2 mln ton od 2023 roku. To tyle samo, co ubyło z portfela PGNiG po rozstaniu z Semprą.

Powodem zerwania kontraktów były opóźnienia w decyzjach o budowie terminali eksportowych Port Arthur, z których miał pochodzić gaz. Terminale Venture Global: Calcasieu Pass i Plaquemines też są w budowie, ale mają być gotowe od 2023 roku.

W efekcie za dwa lata samo Venture Global ma dostarczać rocznie ok. 1/3 dzisiejszego zużycia całego kraju – równowartość 7,4 mld m sześc. gazu. Szefowie PGNiG oceniają jednak, że nie można mowić o popadaniu w zbytnią zależność od jednego dostawcy.

Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe u polskich wybrzeży zbliża się do końca. Lada dzień rozpocznie się operacja wciągania rury gazociągu przez wywiercony uprzednio tunel na brzeg opodal Pogorzelicy. 
Gaz-system-koniec.jpg
Jeżeli utrzymamy dłużej istniejące bloki węglowe, to będzie można zbudować mniej jednostek gazowych. Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie czy da się przystosować stare bloki do coraz większej zmienności ich obciążania oraz częstszych i szybszych uruchomień. I czy będzie potrzebna zmiana zasad pracy tych bloków w KSE - pisze dr inż. Paweł Skowroński, b. prezes PGE i wykładowca PW.
awarie elektrowni weglowych polsce
Rynek energii rozwija:
Portal WysokieNapiecie.pl, na podstawie 350 tys. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w latach 2019-2021 z dofinansowaniem z programu Mój Prąd, policzył jakiej wielkości instalacje i po jakich cenach kupują Polacy oraz jak ceny fotowoltaiki zmieniły się przez ostatnie trzy lata. Sprawdziliśmy też jak ceny modułów fotowoltaicznych mogą się zmienić w 2022 roku.
cena instalacji fotowoltaicznej 2021
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: