Ruszyły rozmowy rządu ze związkowcami o transformacji energetyki i NABE

Ruszyły rozmowy rządu ze związkowcami o transformacji energetyki i NABE

Rząd, reprezentowany przez ministerstwo aktywów oraz stroną społeczna rozpoczęły negocjacje, dotyczące umowy społecznej przy transformacji sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego. Jednym z elementów ma być wydzielenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzonej na bazie PGE GiEK. To najważniejsza informacja mijającego tygodnia. Co jeszcze w "Tygodniu energetyka"?

Przy okazji MAP ogłosiło, że projekt umowy, który wyciekł do mediów był jedynie pomysłem związków, przekazanym przedstawicielowi resortu. W projekcie tym pojawiły się pomysły w rodzaju 10 tys. zł dla każdego pracownika, który znajdzie się w NABE z okazji powołania tej spółki, podwyżki, gwarancje zatrudnienia, potrójne pensje dla funkcyjnych związkowców itp.

Atom w Pątnowie: Synthos i ZE PAK chcą elektrowni jądrowej

Synthos i ZE PAK zawarły porozumienie, którego celem ma być budowa w Pątnowie, na terenach po eksploatacji węgla brunatnego kilku reaktorów jądrowych BWRX-300. Właściciele obu firm deklarują, ze to przyszłość, transformacja, odejście od węgla…

BWRX-300 to projekt GE Hitachi Nuclear Energy, na razie na papierze. Ciągle jest badany przez amerykański dozór NRC, który zatwierdził już trzy z pięciu specjalnych raportów technicznych. W dalszej perspektywie GEH próbuje namówić kanadyjską firmę do budowy BWRX w Kanadzie. Synthos współpracuje z GEH od prawie dwóch lat, został nawet strategicznym partnerem firmy zza oceanu. Ale chemiczny koncern ustala też pola nuklearnej współpracy z Orlenem.

PGNiG wymieniło dostawców LNG zza oceanu.

Po zerwaniu kontraktów na przyszłe dostawy LNG ze spółkami zależnymi amerykańskiej Sempry, PGNiG aneksowało umowy z Venture Global LNG, zwiększając planowany wolumen dostaw o 2 mln ton od 2023 roku. To tyle samo, co ubyło z portfela PGNiG po rozstaniu z Semprą.

Powodem zerwania kontraktów były opóźnienia w decyzjach o budowie terminali eksportowych Port Arthur, z których miał pochodzić gaz. Terminale Venture Global: Calcasieu Pass i Plaquemines też są w budowie, ale mają być gotowe od 2023 roku.

W efekcie za dwa lata samo Venture Global ma dostarczać rocznie ok. 1/3 dzisiejszego zużycia całego kraju - równowartość 7,4 mld m sześc. gazu. Szefowie PGNiG oceniają jednak, że nie można mowić o popadaniu w zbytnią zależność od jednego dostawcy.

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE