Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Ministerstwo Aktywów kusi przyszłych pracowników NABE

Ministerstwo Aktywów kusi przyszłych pracowników NABE

Tydzień Energetyka: Złoty spadochron dla ochotników do NABE; Orlen idzie na morze razem z GE; Niemiecki sąd blokuje Gazprom; Rynek mocy w Belgii;
sieci

MAP obiecuje złote góry energetykom z węglowego hospicjum

10 tys. zł dla każdego pracownika, który znajdzie się w NABE z okazji powołania tej spółki, podwyżki, gwarancje zatrudnienia, sute benefity dla związkowych szefów w rodzaju potrójnej pensji za pełnienie funkcji – takie mają być zapisy umowy ministerstwa aktywów ze stroną społeczną, której projekt wyciekł do mediów.

Utworzona na bazie dzisiejszej PGE GiEK Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma skupić coraz mniej warte aktywa węglowe państwowych spółek energetycznych. NABE ma je eksploatować aż do „naturalnej śmierci”, czyli do chwili kiedy dając jednocześnie zajęcie kopalniom węgla kamiennego. Szczegóły powstania agencji, zwłaszcza sposób jej finansowania,  są wciąż nieznane.

Gazprom przegrywa w niemieckim sądzie

Niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie uznał, że niemiecki regulator BNetzA słusznie odmówił derogacji od dyrektywy gazowej właścicielowi Nord Stream 2. Decyzja ta oznaczała, że Gazprom jako operator gazociąg będzie mógł wykorzystać jedynie połowę jego przepustowości.

Spółka Nord Stream 2 AG odwołała się do sądu, który uznał, że BNetzA miał rację. Aby starać się o derogację, gazociąg powinien być ukończony 23 maja 2019 r. Rosjanie próbowali argumentować, że wyłożyli już wielkie pieniądze, więc można uznać, że gazociąg w rozumieniu „funkcjonalno-ekonomicznym” był skończony. Niemiecki sąd rozbił te tłumaczenia w puch, stwierdzając, że skończony  gazociąg to zespawana rura gotowa do pracy i nic innego. Wyrok przesądza, że leżący na terytorium Niemiec kawałek gazociągu ma podlegać unijnemu prawu, z dostępem stron trzecich i przejrzystym reżimem taryfowym włącznie. Nord Stream 2 AG może się jeszcze odwołać do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Według rosyjskich mediów Gazprom rozważa powołanie nowej spółki jako niezależnego operatora, możliwe jest też powstanie hubu gazowego specjalnie do obsługi tego gazoziągu. Z hubu  mogliby korzystać inni producenci gazu w Rosji. Problemy Gazpromu, który ma ustawowy  monopol na eksport gazu rurociągami próbuje wykorzystać inny państwowy naftowy gigant – Rosnieft. Jak informuje „Kommersant”, spółka wystąpiła o zgodę na eksport gazu do UE, powołując się m.in na unijne przepisy.

Offshore Orlenu razem z GE

GE Renewable Energy będzie strategicznym partnerem PKN Orlen w bałtyckim offshore. Orlen ma na razie jedną koncesję na 1,2 GW, ale prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że spółka ma apetyt na wszystkie kolejne lokalizcje, które będą dostępne w aukcjach.  zdobędzie kolejne. Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl umowa z GE będzie dotyczyć właśnie współpracy po ewentualnym wygraniu aukcji, a nie pierwszego projektu, realizowanego wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Sztandarowym produktem amerykańskiego koncernu jest Haliade-X – pojedyncza turbina tego typu ma moc – w zależności od wersji – do 14 MW.

Zgoda KE na rynek mocy w Belgii

Komisja Europejska zatwierdziła mechanizm rynku mocy w Belgii. Ma on zastąpić rezerwę strategiczną, a głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpiecznego działania systemu po planowanym na 2025 rok wyłączeniu elektrowni atomowych.

Uczestnicy rynku mocy mają być wyłaniani w aukcjach, a pomoc publiczna państwa ma się przejawiać w płatnościach na rzecz podmiotów z kontraktami na zapewnienie odpowiedniej mocy. Kontrakty mogą mieć maksymalnie 15 lat.

Komisja przeprowadziła pogłębione postępowanie w belgijskiej sprawie i stwierdziła m.in., że belgijski rynek mocy nie faworyzuje żadnej technologii, a dodatkowe wymagania dla źródeł na paliwa kopalne są w zgodzie z założeniami Green Dealu. Dodatkowo KE stwierdziła, że rynek mocy nie będzie hamował inwestycji operatorów przesyłowych w zdolności przesyłowe interkonketorów.

Francuskie małe PV z zatwierdzonym mechanizmem wsparcia

Komisja Europejska zatwierdziła francuski model wsparcia instalacji fotowoltaicznych do 500 kW, znajdujących się na budynkach. Dostaną one taryfy gwarantowane (feed-in tariff) na maksimum 20 lat. Poziom taryfy będzie zależeć od mocy instalacji i jej modelu biznesowego, w tym m.in. stopnia autokonsumpcji.

Francja na wsparcie tego segmentu PV przeznacza 5,7 mld € i liczy, że dzięki pomocy powstanie dodatkowe 3,7 GW mocy.

 

Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Bawarski koncern na poważnie ruszył z elektryfikacją gamy. Na pierwszy ogień poszedł najbardziej konkurencyjny segment wśród marek premium. Jak elektryczny SUV BMW iX3 wypada na tle konkurencji i czy przekona do siebie klientów wybierających dotychczas spalinowe X3? Sprawdziliśmy.
bmw ix3 bok
Elektromobilność napędza:
Od 1 lipca działa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i ruszył obowiązek rejestracji źródeł spalania paliw i ogrzewania budynków. Czy osoby, które wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania domu lub wody muszą rejestrować panele fotowoltaiczne? Wyjaśniamy.
pv oze fotowoltaika domy
Budowa elektrociepłowni w Stalowej Woli zaliczyła największy poślizg wśród polskich inwestycji energetycznych w ostatnich kilkunastu latach. Choć wciąż nie doszło do rozliczenia zerwanego kontraktu z byłym generalnym wykonawcą gazowo-parowego bloku, to zanosi się na przejęcie pełnej kontroli nad EC Stalowa Wola przez PGNiG.
EC Stalowa Wola mat pras 2