Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. E-mobilność
  4. >
  5. Samochody elektryczne
  6. >
  7. Czekasz na 5000 zł z Mój prąd? Sprawdź czy dostałeś ten e-mail z NFOŚiGW

Czekasz na 5000 zł z Mój prąd? Sprawdź czy dostałeś ten e-mail z NFOŚiGW

Blisko 18 tysięcy rodzin w Polsce, które czekają na wypłatę 5000 zł dotacji do fotowoltaiki, nie otrzyma już tego wsparcia. NFOŚiGW informuje o tym poprzez e-maile i wskazuje co powinni zrobić, aby otrzymać choćby 3000 zł z nowej edycji programu Mój Prąd. Oto czego należy szukać na skrzynkach mailowych i ile pozostało czasu.
moj prad logo wn

Osoby, które zainstalowały w swoich domach fotowoltaikę i złożyły wnioski o 5000 zł dofinansowania z programu Mój Prąd pod koniec 2020 roku (na przełomie listopada i grudnia 2020 roku) nie załapią się już na to wsparcie. Budżet programu, pomimo dwukrotnego zwiększania (ostatecznie do 1,155 mld zł), wyczerpie się zanim wszyscy ubiegłoroczni zainteresowani otrzymają pieniądze.

Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypłacił już 1,153 mld zł wsparcia dla niemal 231 tys. rodzin. W kasie NFOŚiGW zostało już zaledwie 2 mln zł, które wystarczą jeszcze dla niespełna 500 beneficjentów.

Tymczasem łączna liczba wniosków o dofinansowanie przekroczyła 260 tysięcy. Część z nich została już odrzucona ze względów formalnych. Jeszcze pod koniec lipca NFOŚiGW szacował, że w związku z wyczerpaniem budżetu drugiej edycji programu dofinansowań do fotowoltaiki z kwitkiem będzie musiał odesłać ok. 25 tys. niedoszłych beneficjentów. Do sierpnia jeszcze blisko 7 tys. wniosków nie doczekało się jednak uzupełnienia lub składający je sami zrezygnowali z ubiegania się o pomoc państwa. W rezultacie pozostało jeszcze ok. 18 tys. rodzin, które nie otrzymają już 5000 zł dofinansowania z ubiegłorocznej edycji Mojego Prądu, choć złożyły prawidłowe wnioski i nadal czekają na ostateczną decyzję w tej sprawie.

Choć ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, bo NFOŚiGW wypłaca ostatnie pieniądze, to w sierpniu rozesłał już do tej grupy 18 tysięcy osób wiadomości e-mail, informujące, że mogą już nie załapać się na oczekiwaną pomoc. Zrobił to wcześniej, bo dla tego grona każdy dzień może mieć znaczenie. Każdy kto nie skorzystał z 5000 zł dofinansowania w poprzedniej edycji może jeszcze złożyć nowy wniosek o dofinansowanie w wysokości 3000 zł w ramach obecnej edycji programu – Mój Prąd 3.0. Tyle, że na wyczerpaniu jest już także budżet tegorocznej edycji programu (opiewający na 534 mln zł). Co prawda NFOŚiGW nie wypłacił jeszcze z niego ani złotówki, ale o przyznaniu dofinansowania tu także będzie decydować kolejność zgłoszeń. Tymczasem Fundusz zebrał ich już grubo ponad 100 tysięcy i w tym tempie ostatnie zgłoszenia, które będą miały jeszcze szanse na wsparcie, wpłyną do niego w ciągu najbliższych 3-4 tygodni.

Mój Prąd 3.0, czyli dopłaty do fotowoltaiki w 2021 – Przewodnik

Osoby, które nie zdążyły już otrzymać 5000 zł dofinansowania, a chcą otrzymać 3000 zł, powinny więc złożyć nowe wnioski jak najszybciej. Jak podjąć decyzję? Jak przekazał portalowi WysokieNapiecie.pl Fundusz, takie osoby powinny szukać na swoich skrzynkach mailowych wiadomości o temacie:

Zawiadomienie o kończących się środkach w II naborze Wniosków w Programie Mój Prąd

Fundusz w tych wiadomościach informuje niedoszłych beneficjentów, że:

W związku z ogromnym zainteresowaniem Programem „Mój Prąd” (I i II nabór wniosków), uprzejmie informujemy, iż należy mieć na względzie ewentualność nieotrzymania środków w ramach drugiego naboru wniosków. Wszystkie złożone wnioski o dofinansowanie zostaną ocenione, jednakże nie dla wszystkich wnioskodawców może wystarczyć środków.

Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1447), umieszczenie wniosku na częściowej liście projektów wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania nie stanowi zobowiązania NFOŚiGW do udzielenia dofinansowania, a zgodnie z art. 30a ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. Krajowy operator dzieli projekty wstępnie wybrane na podstawowe i rezerwowe – w przypadku, gdy suma wnioskowanego dofinansowania programów lub projektów wstępnie wybranych do dofinansowania ze środków zgromadzonych na Rachunku klimatycznym przekracza limit środków zgromadzonych na Rachunku klimatycznym przeznaczony na dofinansowanie, określony w regulaminie naboru wniosków.

Minister właściwy ds. klimatu ostatecznie akceptuje poszczególne projekty umieszczone na liście podstawowej lub rezerwowej i umieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra wykaz beneficjentów, których projekty zostały zatwierdzone w drodze decyzji, lub też odmawia, w drodze decyzji administracyjnej, akceptacji poszczególnych projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.

Wnioskodawców, którzy do tej pory mają wniosek w trakcie uzupełniania i nie zostali wpisani na listę rankingową oraz Wnioskodawców którzy z powodu wyczerpania alokacji środków w I i II naborze (1,155 mld zł) nie otrzymają dofinansowania a zostaną umieszczeni na liście rezerwowej zapraszamy do złożenia wniosku o dofinansowanie poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie w trwającym już III naborze,  po zapoznaniu się z dokumentami i spełnieniu wymogów Regulaminu III edycji programu „Mój Prąd”.

Z kolei osoby, które dopiero chcą zamontować panele fotowoltaiczne powinny już liczyć się z tym, że na dopłatę do nich z programu Mój Prąd już w ogóle się nie załapią. Nadal będą mogły jednak odpisać je od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej lub skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze w wysokości 5000 zł, ale w tym wypadku montaż paneli musi być powiązany z wymianą źródła ogrzewania domu.

moj prad 3 0 2021 doplaty pv

3 sierpnia ostatnie rury, tworzące przyszły interkonektor gazowy ze Słowacją zostały zespawane. Połączenie ma ruszyć na początku przyszłego roku. Operatorzy z obydwu krajów, Gaz-System i Eustream rozpoczęli konsultacje porozumienia, regulującego przesył gazu przez punkt połączenia Vyrava.
gaz-eustream
Materiał Partnera
Magazyny energii zyskują na zainteresowaniu za sprawą zapowiedzi, że w kolejnej, czwartej już odsłonie programu dopłat do fotowoltaiki - Mój Prąd - dofinansowaniem zostaną objęte także i one. Jakie magazyny energii najlepiej wybrać?
dom tech magazynowanie bateria
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka 8-15.08 2021: Dlaczego rosną ceny gazu. Nowy raport panelu klimatycznego ONZ. URE wyznacza operatorów stacji ładowania
gaz gazociag rury psg
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!