Menu
Patronat honorowy Patronage

Panele PV na gruncie. Kiedy wybrać to rozwiązanie?

Materiał Partnera
Panele fotowoltaiczne najczęściej widzimy na dachach budynków. Montaż w tym miejscu nie zawsze jest jednak możliwy lub nie stwarza optymalnych warunków do efektywnego pozyskiwania energii. W takich sytuacjach lepszy okazuje się wybór instalacji PV przytwierdzanej do gruntu. Jakie są atuty tego rozwiązania i po jakie konstrukcje naziemne warto sięgnąć?

Na montaż instalacji PV na gruncie najczęściej decydują się firmy, które dysponują wolnymi gruntami albo inwestorzy, którzy chcą zbudować farmę fotowoltaiczną. To również dobra alternatywa dla osób, które nie mają możliwości zamocowania konstrukcji na dachu. Może to być spowodowane nieodpowiednim pokryciem dachu, jego niską nośnością, niewystarczającą powierzchnią, nieprawidłowym stopniem nachylenia lub niekorzystną ekspozycją. Najbardziej optymalny jest montaż paneli PV na dachu skierowanym na południe i nachylonym pod kątem 30-45° – im bardziej odbiegniemy od tych zaleceń, tym mniej energii wyprodukujemy. To może sprawić, że większą opłacalność zyskamy dzięki instalacjom naziemnym.

Zalety konstrukcji naziemnych

Jeśli zatem nasz dach nie sprzyja montażowi paneli PV i dodatkowo posiadamy niezagospodarowany, niezacieniony teren, warto stworzyć na nim własną elektrownię słoneczną. Efektywnie wykorzystamy dostępną przestrzeń i staniemy się samowystarczalni energetycznie. Instalacje naziemne mają wiele zalet, takich jak:

  • możliwość ustawienia instalacji w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, dzięki czemu staną się maksymalnie wydajne;
  • wygodny dostęp do paneli, który ułatwia ewentualne czyszczenie i konserwację;
  • dobra cyrkulacja powietrza, która zapobiega przegrzewaniu się ogniw;
  • łatwy i bezpieczny montaż.

Dodatkowo od  2019 roku stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 mkw. zostały ujednolicone i wynoszą 8% (wcześniej instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego objęte były 23% stawką podatku VAT). To kolejny powód, dla którego warto wziąć pod uwagę montaż konstrukcji gruntowych.

Konstrukcja PV silna jak drzewo

Konstrukcja naziemna pod panele PV powinna być przemyślana i dobrze zaprojektowana, co przełoży się na wysoką wydajność i stabilność instalacji. Te oczekiwania w najwyższym stopniu spełnią produkty firmy Tree System, które są już dostępne w Polsce za pośrednictwem marki AS Energy. Są to rewolucyjne systemy montażu, które działają na zasadzie korzeni drzew – zakotwiczają się w ziemi, gwarantując doskonały stopień wytrzymałości. Sam montaż przebiega z kolei szybko i sprawnie.

Konstrukcje sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach gruntowych (podłoże kamieniste, piaszczyste, miękka gleba) oraz na wymagającym ukształtowaniu terenu (ograniczona głębokość, strome zbocza – do nachylenia 40°-45°). Swoje zastosowanie znajdują także w przypadku wiat garażowych. Montaż odbywa się często bez potrzeby prac fundamentowych i bez użycia ciężkiego sprzętu – tym samym konstrukcje z powodzeniem zainstalujemy w miejscach, do których transport tego typu urządzeń byłby utrudniony lub niemożliwy.

– Fotowoltaiczne konstrukcje naziemne Tree System to nowość w naszej ofercie, która zapewni naszym klientom profesjonalne, wysokojakościowe i innowacyjne mocowanie paneli PV na gruncie. Do tej pory na całym świecie zbudowano ponad 400 instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem konstrukcji tej firmy. Jesteśmy przekonani, że świetnie sprawdzą się również w Polsce – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.


Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje nowoczesne instalacje fotowoltaiczne do montażu na dachu lub gruncie, a także pompy ciepła i klimatyzatory. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora PV i HVACR (Jinko Solar, Sharp, Solis, K2, Tree System, KAISAI) proponuje szeroki wybór rozwiązań najwyższej jakości. Oferta skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Więcej informacji na stronie: www.asenergy.pl

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Nadmorskie uczelnie stawiają na kształcenie przyszłych pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej. Choć inwestycje w farmy wiatrowe są jeszcze we wstępnej fazie, to studia podyplomowe oraz praktyczne kursy i szkolenia już są dostępne. Pomagają sami inwestorzy.
Mimo piętrzących się trudności Moskwie i Berlinowi uda się wkrótce doprowadzić do zakończenia budowy bałtyckiego gazociągu. Jakie będą skutki pojawienia się nowej drogi dostaw gazu do konsumentów w
High pressure reading on gas wellhead
Na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej poczekamy przynajmniej do połowy sierpnia. Powód? Konflikt polityczny o wyrok TSUE w sprawie polskiego sądownictwa
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. mat. pras.
Zielone technologie rozwijają:
Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują wydać w latach 2021-2030 ponad 14 mld zł na inwestycje. Budowlańcy oczekują, że w przyszłym roku będzie już widoczne ożywienie w nowych przetargach, co w perspektywie kolejnego roku, dwóch lat przełoży się na większy ruch placach budowy.
fot. Tomasz Elżbieciak