Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm. Jak skorzystać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm. Jak skorzystać?

Materiał Partnera
W ciągu ostatnich pięciu lat  liczba prosumentów wykorzystujących w Polsce energię elektryczną pozyskiwaną z OZE powiększyła się o ponad 11 000%. Zdecydowana większość z obecnych odbiorców końcowych zielonej energii, w tym słonecznej, to właściciele gospodarstw domowych. W 2021 roku o inwestycji w fotowoltaikę powinni pomyśleć również przedsiębiorcy, bowiem mają do dyspozycji całą paletę programów umożliwiających otrzymanie dotacji na instalację PV.
fotowoltaika technik
O tym, że budowa elektrowni słonecznej to inwestycja w przyszłość, pozwalająca na uniezależnienie się od sieci energetycznych, a w perspektywie na duże oszczędności, nie trzeba nikogo przekonywać. Dla przedsiębiorców kluczowe w powyższym zdaniu są jednak dwa słowa: „perspektywa” oraz „duże”. Biznes nie znosi mglistych określeń, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą pieniądze; zarówno te, które trzeba wydać, jak i te, które można zaoszczędzić. Z badania “Zielona energia w MŚP 2020”, przeprowadzonego przez Europejski Fundusz Leasingowy wynika, że dla 87% firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw największą barierą w korzystaniu z OZE są wysokie koszty początkowe instalacji. Kolejne dwa czynniki hamujące to długi, zdaniem respondentów, okres oczekiwania na zwrot z inwestycji (79%) oraz ograniczone formy dofinansowania (56%). – Naturalnie, w dużych przedsiębiorstwach operujących w branżach energochłonnych te akcenty układają się zupełnie inaczej – zauważa Mariusz Wilk, Country Manager IBC SOLAR Polska. Szacuje się, że w Polsce koszt instalacji paneli fotowoltaicznych może się zwrócić nawet w siedem lat. Biorąc pod uwagę nieuniknione podwyżki cen prądu czy dodatkowe wydatki wynikające z wprowadzonej z początkiem 2021 roku opłaty mocowej, w praktyce firmy powinny oczekiwać wysokiego ROI w znacznie krótszym czasie – dodaje. Zanim jednak projekt PV zwróci się z nawiązką, trzeba w niego zainwestować. Najlepiej wykorzystując jeden z przeznaczonych dla firm programów dotujących korzystanie z energii słonecznej.

Przegląd form dofinansowania fotowoltaiki dla firm

Od października ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z programu „Energia Plus” prowadzonego przez NFOŚiGW. Formy pomocy są dwie: dotacje z budżetem prawie 50 mln zł (przy wykorzystaniu technologii ORC) oraz pożyczki preferencyjne i na zasadach rynkowych, na które zarezerwowano ponad 1,2 mld zł. Na wsparcie liczyć mogą projekty uwzględniające m.in. „budowę, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji produkcyjnych i urządzeń przemysłowych” umożliwiających zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery i związaną z tym poprawę jakości powietrza. Program „Energia Plus” oferuje wsparcie do 85% kosztów w przypadku pożyczki oraz do 50% kosztów w przypadku dotacji. Nabór wniosków prowadzony jest do 17 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków finansowych. Przedsiębiorstwom o wysokim wskaźniku energochłonności dedykowana jest pomoc ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach osi priorytetowej “Zmniejszenie emisyjności gospodarki”, firmy mogą otrzymać dofinansowanie na projekty OZE zakładające budowę lub rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy powyżej 2 MWe. Wnioski o wsparcie z POIiŚ są przyjmowane w trybie konkursowym od 31 marca do 28 maja 2021. Do rozdysponowania jest 80 mln zł, z czego jeden przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 15 mln euro. Szukając wsparcia finansowego dla projektów fotowoltaicznych warto oprócz programów ogólnopolskich zwrócić uwagę także na programy regionalne oferowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronach internetowych poszczególnych WFOŚiGW można znaleźć informacje na temat aktualnie prowadzonych naborów stałych na projekty związane z ochroną powietrza przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Zainteresowani mogą także skorzystać bezpłatnie z pomocy doradców energetycznych, którzy udzielają wsparcia w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Inną formą pomocy finansowej, przeznaczoną dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jest kredyt z gwarancją Biznesmax udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja polega na tym, że jeśli kredytobiorca nie będzie mógł z własnych środków spłacić zobowiązania zaciągniętego na zakup instalacji PV, BGK jako gwarant zrobi to za niego. Powstały w ten sposób dług firma będzie musiała spłacić Bankowi wraz z odsetkami. Gwarancja Biznesmax udzielana jest do 80% kwoty kredytu i maksymalnie może wynieść 2,5 mln euro. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym w BGK i w oddziałach 17 banków z nim współpracujących.

Jakość ponad wszystko

Wsparcie finansowe z programów rządowych i instytucjonalnych to tylko jeden z czynników umożliwiających relatywnie szybki zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Innym jest stworzenie przemyślanego projektu instalacji PV oraz odpowiedni dobór wysokiej jakości komponentów. – Moduły fotowoltaiczne i systemy montażowe mają kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji fotowoltaicznej. Przy wyborze komponentów do swojego projektu warto zwrócić uwagę na to, gdzie produkowane są poszczególne części oraz w jaki sposób, jeśli w ogóle, sprawdzana jest ich jakość – tłumaczy Maciej Drobczyk, Country Manager IBC SOLAR Polska. Jako dostawca kompleksowych rozwiązań dla systemów PV i energetycznych, IBC SOLAR testuje wszystkie swoje komponenty zarówno osobno, jak i w połączeniu z konstrukcjami, czyli tak, jak będą montowane na dachu. Dzięki temu, firma oferuje 15-letnią gwarancję łączoną na wszystkie kombinacje produkowanych przez siebie modułów i konstrukcji montażowych. Jednocześnie, wskazuje Drobczyk, wykorzystanie produktów wysokiej jakości to połowa sukcesu. Druga połowa to gruntowne przeskanowanie rynku i wybranie do projektu PV wykonawców, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem – także w realizacji niestandardowych instalacji – oraz są odpowiednio przeszkoleni. – Przykładowo, w IBC SOLAR oferujemy rozbudowaną sieć ponad 1000 regionalnych partnerów specjalizujących się w projektowaniu systemów solarnych szytych na miarę. To doświadczeni eksperci, na których pomoc można liczyć także po wykonaniu projektu i którzy błyskawicznie reagują na każde serwisowe zgłoszenie – dodaje.

Europejski Zielony Ład sam się nie stworzy

Biorąc pod uwagę dążenie Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku można spodziewać się, że programów wsparcia finansowego na projekty PV dla firm w kolejnych latach będzie przybywać. Plany budżetowe UE na lata 2021-2027 przewidują, że 30% środków ze wspólnej kasy przeznaczonych zostanie na działania służące ochronie klimatu, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Z tej puli, w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, do Polski ma trafić aż 750 mld złotych. W oczekiwaniu na ogłoszenie kolejnych programów wsparcia dla firm warto już teraz przyjrzeć się bliżej krótko i długoterminowym korzyściom płynącym z inwestycji w energetykę słoneczną.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Wczorajszy tekst o węglowym baronie z USA, który zbada „co jest nie tak” z polskim węglem był primaaprilisowym żartem. Niestety reszta jest prawdą - m.in to, że polski górnik wydobywa na godzinę 10 razy mniej węgla od amerykańskiego
gornictwo (3)
Materiał Partnera
Firma Sungrow posiada na rynku falownik większej mocy (250kVA) dla instalacji przemysłowych. Skąd pomysł na mniejszy model ?
fotowoltaika farma
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Robert Murray został specjalnym doradcą polskiego rządu ds. restrukturyzacji polskiego górnictwa. Węglowy baron z Ohio był przez lata jednym z najbardziej znanych górniczych biznesmenów w USA. Wzywał do jego ratowania przez państwo by „babcia nie umarła na stole operacyjnym”
gornictwo (4)
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: