Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Odnawialne źródła energii
 4. >
 5. Fotowoltaika, a Twój biznes – Poradnik Przedsiębiorcy.

Fotowoltaika, a Twój biznes – Poradnik Przedsiębiorcy.

Materiał Partnera
Instalacja fotowoltaiczna to krok, który podejmuje coraz więcej przedsiębiorców. Dlaczego? Cena prądu w Polsce jest czynnikiem uderzającym w wiele firm, których koszty energii wynoszą często nawet 40% wszystkich wydatków. To skłania przedsiębiorców do podniesienia swoich cen, aby pokryć wydatki na prąd, a to z kolei odbija się na ich konsumentach. Rozwiązaniem jest fotowoltaika, która pozwala na produkcję własnej energii elektrycznej i zmniejszenie wydatków firmy nawet o 90%.
Fotowoltaika dla firm Blog Cover

Rynkowe ceny prądu poszybowały w górę o 9,5% w skali roku. Co gorsza ceny te będą notować kolejne wzrosty ze względu na emisję dwutlenku węgla, za którą będą musiały dopłacać elektrownie. Cena rynkowa energii przekroczyła już 300 zł za megawatogodzinę, a prognozy wskazują wzrost nawet do 350 zł w ciągu dekady. Jak to się odbija na rachunkach Twojej firmy?

Nowa opłata mocowa na Twoim rachunku

W styczniu 2021 roku weszła w życie opłata mocowa, której celem jest zasilenie finansowe elektrowni węglowych w kraju. Nowa opłata obowiązuje również przedsiębiorstwa i jest doliczana do opłat taryfowych za przesył energii oraz dystrybucję. Temat i konsekwencje opłaty mocowej są wciąż niejasne dla wielu osób.

Dlatego w skrócie podsumujmy formę i skutki tejże opłaty.

 • celem wprowadzenia opłaty mocowej jest wygenerowanie ok. 5,6 mld zł w 2021 roku
 • 80% wolumenu tej opłaty będą musieli pokryć przedsiębiorcy
 • opłata mocowa ma obowiązywać przez kolejne 30 lat
 • realny wzrost całego kosztu energii dla firm sięga 17-20%

Więcej o skutkach opłaty mocowej możesz przeczytać tutaj: Wpływ opłaty mocowej na Twój biznes

opłata mocowa stawka 2021

Konkretne przykłady

Wysokość opłaty w roku 2021 sięgnęła 76,20 zł/MWh (jest naliczana od poniedziałku do piątku w godzinach 7–22). Porównajmy profile zużycia energetycznego zakładu produkcji mebli, zakładu mięsnego oraz sklepu zakładając, że:

 1. producenci mebli funkcjonują przeważnie w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku.
 2. zakłady mięsne charakteryzują się produkcją ciągłą,
 3. funkcjonowanie obiektów handlowych przypada w większości właśnie na godziny od 7 do 22

Poniższa tabela wskazuje jak zmieniają się koszty związane z zużyciem energii elektrycznej od 2021 roku dla wspomnianych wcześniej przykładów przedsiębiorstw. Obliczenia przeprowadzono zakładając, że:

 • stawka za zakup energii elektrycznej to 320 zł za megawatogodzinę
 • opłaty dystrybucyjne powiększone zostaną o opłatę mocową tj. 76,20 zł za megawatogodzinę
 • opłata OZE wynosi 2,20 zł za megawatogodzinę

tabela zakłady pracy

 

Jak wskazuje powyższa tabela zakład meblarski, po wprowadzeniu opłaty mocowej, musi się liczyć ze wzrostem kosztów dystrybucyjnych o ponad 43 tys. zł (ok. 41%). Całkowity koszt energii (energia+dystrybucja) w porównaniu do roku 2020 wzrośnie o ponad 12%.

Następnie zakład z branży mięsnej może spodziewać się wzrostu opłat związanych z dystrybucją o ponad 387 tys. zł (ok. 51%), a więc w 2021 roku koszty energii elektrycznej wzrosną o ok. 9%.

Dla zakładu z branży handlowej wprowadzenie opłaty mocowej oznacza wzrost kosztów dystrybucyjnych o ok. 22 tys. zł (ok. 22%). Całkowity koszt energii elektrycznej (energia+dystrybucja) w porównaniu do roku 2020 wzrośnie o ok. 8%.

Rozwiązaniem jest fotowoltaika

Będąc odbiorcą energii elektrycznej, który zainwestował w fotowoltaikę możesz w znacznym stopniu ograniczyć pobieranie prądu z sieci energetycznej. Własne źródło energii pozwala przedsiębiorcom na redukcję wydatków na prąd nawet o 90% i przez wielu jest uznawana za jedyne rozwiązanie dla osób chcących zmniejszyć koszty.

‘Fotowoltaika stanowi jedyne realne narzędzie, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać do obniżenia kosztów energii elektrycznej. Na ten moment jest to kluczowy sposób dla odbiorców energii na zwiększenie przewagi konkurencyjnej oraz uzyskanie większej niezależności.’ – Wojciech Tyburski, Prezes Zarządu Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej S.A.

Dlaczego własna instalacja PV?

W Polsce z każdego metra kwadratowego nasłonecznionej powierzchni jesteśmy w stanie uzyskać produkcję energii elektrycznej na średnim poziomie 1150 kWh rocznie. Ta energia jest w stanie pokryć zapotrzebowanie Twojej firmy na zasilanie urządzeń i maszyn elektrycznych, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację i nie tylko. Możesz wykorzystywać wyprodukowany przez instalację PV prąd zamiast kupować go od sprzedawców energii.  Dla dużych zakładów pracy oznacza to roczne oszczędności na poziomie nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ponadto dzięki gwarantowanej długiej żywotności modułów fotowoltaicznych możesz oszczędzać na prądzie nawet przez 30 lat. W  razie spadku efektywności modułów poniżej 80%, producent powinien je wymienić w ramach długoletniej gwarancji wydajności.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki własnej instalacji PV?

Moc elektrowni fotowoltaicznej, jej koszt oraz efekty jej pracy są uzależnione od profilu energetycznego Twojego przedsiębiorstwa. Przedstawiając analizę finansową opłacalności naszym klientom bierzemy pod uwagę takie czynniki jak:

 • dobór komponentów (o tym więcej za chwilę)
 • forma finansowania inwestycji (np.: leasing, środki własne)
 • moc i koszt instalacji, poziom produkcji energii, efektywność modułów pv
 • roczny wzrost cen energii elektrycznej

Biorąc to pod uwagę przyjrzyjmy się naszej przykładowej realizacji dla dużego zakładu pracy.

PRZYKŁADOWA REALIZACJA: ZAKŁAD OBRÓBKI METALU

case studies polska korporacja fotowoltaiczna

*IRR to stopa rentowności danego przedsięwzięcia. Jest to również stopa graniczna, ukazująca

najwyższą stopę zwrotu z danego projektu, która może zostać zaakceptowana przez inwestora (aby

uznać, że projekt wart jest realizacji).

*NPV, gdy jest większy lub równy zeru (NPV≥0) przy akceptowanej przez Inwestora

wewnętrznej stopie zwrotu IRR to inwestycja powinna zostać zrealizowana ponieważ spełnia

oczekiwania inwestora. W przeciwnym wypadku przedsięwzięcia nie powinno się realizować.


Powyższy przykład pokazuje, że firmie udało się zmniejszyć roczne wydatki na prąd o ok. 82% co stanowi oszczędność na poziomie 206 550 zł w skali roku. Wydatek poniesiony na budowę własnej instalacji zwróci się po 5 latach i 8 miesiącach, a po tym okresie firma może prawie w całości wykluczyć zużycie prądu ze swoich wydatków. Co ważne nie jest to jedyna korzyść płynąca z własnej instalacji fotowoltaicznej. Co jeszcze zyskuje firma?fotowoltaika korzyści PKF S

Na co zwrócić uwagę inwestując w fotowoltaikę dla firmy?

Wydajność instalacji oraz jej trwałość zależą od zastosowania jakościowych rozwiązań, które zapewnią nam efektywną ale i bezpieczną pracę całego systemu. Pamiętajmy, że instalacja PV to nic innego jak elektrownia, a prąd w niej płynący może być niebezpieczny np. powodować przegrzewanie się przewodów czy złączy. Jeśli chcemy uniknąć usterek czy poważnych awarii, musimy zwrócić szczególną uwagę na certyfikowane komponenty, których zawsze powinniśmy używać.

Moduły fotowoltaiczne

Na rynku istnieją dziesiątki marek modułów fotowoltaicznych i dla przeciętnej osoby dokonanie właściwego wyboru może się okazać wyzwaniem. Mimo rosnącej popularności fotowoltaika wciąż potrafi być zagadką dla wielu ludzi. Dlatego też często się słyszy, że: ‘Im moduł mocniejszy, tym jest on lepszy’. Nie jest to jednak stwierdzenie prawdziwe, gdyż moc modułów należy dopasować do potrzeb instalacji i jest ona raczej czynnikiem drugorzędnym. Dlatego dalej omówimy w skrócie kilka najważniejszych cech paneli PV:

Efektywność modułu

– moduł o wysokiej sprawności jest modułem, który wyprodukuje nam więcej energii przy takim samymi nasłonecznieniu co moduł o niskiej efektywności. Moduły osiągają zwykle efektywność na poziomie 16-22%.

Wytrzymałość mechaniczna

– panele muszą wytrzymać nacisk opadów takich jak np. śnieg, czy być odporne na napór wiatru.

W karcie katalogowej modułu możemy znaleźć informacje na temat maksymalnej obciążalności, która powie nam czy moduły wytrzymają wiele lat nieprzerwanej pracy.

Technologia wykonania

– innowacyjne sposoby produkcji paneli PV zapewniają nam coraz to lepszą wydajność i funkcjonalność. Na przykład wprowadzenie technologii Half Cut pozwala na lepszą pracę modułów przy częściowym zacienieniu lub zabrudzeniu powierzchni. Warto zainwestować w moduły od najlepszych producentów, którzy oferują zaawansowane metody produkcji i ścisłą kontrolę jakości oraz gwarantują potwierdzone badaniami parametry takie jak wytrzymałość czy odporność na ciepło.

Poniżej przedstawiamy moduły z naszej oferty, które są wybierane najczęściej przez naszych klientów. Cechuje je bardzo dobra wydajność, zautomatyzowana produkcja wraz z systemem wewnętrznej kontroli jakości oraz rzetelna marka.

corab karta katKonstrukcja pod moduły

Różne przedsiębiorstwa wymagają różnych instalacji. Czy Twoja firma ma wystarczająco dużo miejsca na dachu by zamontować na nim moduły fotowoltaiczne? Czy jest to dach płaski czy skośny? A może w ogóle nie możesz montować na dachu, gdyż jest on za słaby by utrzymać ciężar instalacji? Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność dzięki odpowiednio dopasowanej konstrukcji do warunków montażu na dachu oraz na gruncie.

Jaką konstrukcję wybrać?

Należy wybrać rozwiązanie, które pozwoli naszej instalacji na maksymalną efektywność pracy. Jeśli mamy wolny grunt przy budynku firmy, wykorzystajmy go do montażu modułów na gruntowej konstrukcji wolnostojącej. Jeśli mamy dach skośny o nachyleniu np. 45 stopni, możemy zastosować system montażowy dedykowany właśnie na takie dachy. W każdym wypadku należy przeprowadzić wizję lokalną którą wykona nasz doradca i który zweryfikuje czy na gruncie lub dachu panują odpowiednie warunki do montażu instalacji.system pb 082 Corab

 system b 02 Corab

 system WS 024Corab

 system wsc 001 Corab

Falownik fotowoltaiczny

Inaczej inwerter – stanowi on centralny punkt całej instalacji. To właśnie falownik zamienia prąd stały wygenerowany przez moduły PV w prąd zmienny, taki sam jak w gniazdkach. Tak jak w wypadku modułów należy się upewnić, że falownik jest dopasowany do naszej sytuacji. Dobry falownik będzie dodatkowo służył do monitorowania oraz zabezpieczenia naszej instalacji i w związku z tym polecamy dobrać sprawdzone rozwiązanie odpowiedniej klasy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Niezawodność – usterka falownika to zazwyczaj przerwa w pracy Twojej instalacji. Inwerter to złożony układ elektroniki, który musi zachowywać efektywność na wysokim poziomie. Inwerter i firma instalacyjna to dwa elementy całego przedsięwzięcia, na których nie powinno się próbować oszczędzać.

PKF S

Certyfikacja – w wypadku inwerterów stanowi absolutną podstawę doboru ich do instalacji fotowoltaicznej. Falowniki niespełniające norm, nie posiadające certyfikatów jakości nie powinny być stosowane. Podstawą są takie normy jak:

 • certyfikat zgodności z normą PN-EN 50438
 • deklarację zgodności z dyrektywą 2014/30/UE (kompatybilności elektromagnetycznej)
 • deklarację zgodności z dyrektywą 2014/35/UE (niskonapięciową)
 • certyfikat zgodności z normą PN-EN 61000-3-2 i PN-EN 61000-3-3 (dla falowników o prądzie <16A na fazę); PN-EN 61000-3-12 i PN-EN 61000-3-11 (dla tych o prądzie 16-75A na fazę)

Klasa ochrony IP – jak wiadomo inwertery w wielu wypadkach montowane na zewnątrz muszą tak jak inne komponenty działać sprawnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Odporność na pył i wodę oceniamy poprzez klasę IP urządzenia. Większość inwerterów posiada klasę IP65, która zapewnia odporność na pracę przy opadach i dużej wilgoci.

Sprawność ważona – tak jak wspominaliśmy głównym zadaniem falownika jest konwersja  prądu stałego na prąd zmienny, a kluczowym czynnikiem z tym związanym jest sprawność inwertera. Mówi ona nam z jaką wydajnością falownik dostarcza nam użytecznego prądu.  Trzeba wiedzieć, że wydajność falowników nie jest stała i zależy między innymi od poziomu napięcia, nasłonecznienia ale i jakości użytych kabli i złączy. Istotnym jest optymalne nachylenie dachu, odpowiednia konfiguracja falownika, dostosowanie mocy modułów PV i mocy falownika wraz z uwzględnieniem poziomu przewymiarowania.

3 najczęstsze usterki

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo Twojej inwestycji. Odpowiedni montaż oraz zabezpieczenie instalacji wymaga współpracy z doświadczonym i rzetelnym wykonawcą. W innym wypadku należy się liczyć z występowaniem uciążliwych usterek. A oto 3 najczęściej spotykane z nich:

Przegrzewanie się wtyczek solarnych – Materiały słabej jakości oraz nieprofesjonalny montaż mogą doprowadzić z czasem do przegrzewania się obwodów prądu stałego czy iskrzenia na połączeniach, co nawet w krytycznych sytuacjach może doprowadzić do pożaru całej instalacji.

Inwertery z niższej półki – Zastosowanie słabszej jakości falownika prowadzi bardzo często do znacznego zmniejszenia efektywności instalacji, a w gorszym scenariuszu może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Zastosowanie nieodpowiedniego okablowania – Niekorzystne warunki atmosferyczne,   nieodpowiednie ułożenie i zamocowanie kabli solarnych mogą skutkować uszkodzeniami kabli stałoprądowych doprowadzając do powstania łuku elektrycznego co zawsze kończy się stopniem się izolacji okablowania i uszkodzeniem instalacji.

Są to tylko 3 najczęściej spotykane usterki, których jest niestety więcej. Można ich uniknąć zwracając większą uwagę przy wyborze wykonawcy instalacji.

fotowoltaika wykonawca PKF S

Wybór wykonawcy – kluczowy krok

Znalezienie odpowiedniej firmy, która zrealizuje naszą inwestycję od A do Z to etap, którego nie wolno bagatelizować. Sporo inwestorów kieruje się ceną oferty i jest to absolutnie zrozumiałe. Jednak często nie zdają oni sobie sprawy z tego, że niska cena wynika często z braku usług serwisowych, doboru niskiej jakości komponentów czy nawet pominięcia kluczowych zabezpieczeń.

Przedsiębiorcy kierujący się samą ceną, korzystają z usług niedoświadczonych i niesolidnych firm, które chcą zamontować instalację jak najszybciej i zaksięgować zysk. Natomiast klient przekona się o konsekwencjach swojego wyboru dopiero po latach, gdy okaże się, że efektywność elektrowni spada wskutek źle dobranych komponentów, a inwestycja zamiast zarabiać na siebie zaczyna generować kolejne koszty. Na co zwracać uwagę by tego uniknąć?

Doświadczenie wykonawcy

Tak zwany boom na fotowoltaikę zmotywował część firm na przebranżowienie się różnych branż na instalatora fotowoltaiki. Nikt nie mówi, że są to firmy nie godne większego zainteresowania, aczkolwiek są to często podmioty nieposiadające stosownych uprawnień UDT instalatora OZEreferencji od zadowolonych klientów czy dostępu do rzetelnych dostawców i producentów.

Proces inwestycji w elektrownię PV potrafi być dość złożony i wymaga dobrej znajomości obowiązującego prawa oraz spełnienia wymagań formalno-prawnych niezbędnych do przygotowania kompletnej dokumentacji pozwalającej przejść przez cały proces bez problemów i opóźnień oraz zbudowania elektrowni fotowoltaicznej zgodnie ze sztuką budowlaną, projektem i wymaganiami użytkownika.

Doświadczenie i kompetencje wykonawcy są w tym zakresie kluczowe zwłaszcza przy dużych projektach PV, gdzie w ramach współpracy inwestor powinien otrzymać pełne wsparcie przy opracowaniu wymaganej dokumentacji i pozwoleń. Właśnie dlatego firmy niedoświadczone oferują obsługę tylko małych projektów fotowoltaicznych sięgających max. 50 kWp, które nie wymagają od nich dużych nakładów finansowych czy szerszej wiedzy.corab partner min

CORAB Partner

Firma Corab to wiodący polski producent i dostawca komponentów instalacji fotowoltaicznych. Jest to wieloletni lider rynku, który stworzył sieć najlepszych firm instalacyjnych w Polsce. Corab Partner to grupa ponad 120 firm o potwierdzonym doświadczeniu i dobrej renomie, które zapewniają inwestorom wysoką jakość usług.

„Właśnie po to, aby zapewnić inwestorom najwyższą jakość obsługi profesjonalnej firmy powstała sieć Corab Partner. Jest to porozumienie między firmą Corab z 30-letnim doświadczeniem z najlepszymi firmami instalacyjnymi w Polsce. Do sieci należy obecnie ponad 120 podmiotów, którym można bezpiecznie powierzyć budowę swojej instalacji.” – Wiesław Szałkowski, Dyrektor Działu Sprzedaży Corab.

Dlaczego warto wybrać wykonawcę z sieci Corab Partner?

 • Zastosują najwyższej jakości komponenty
 • Prowadzą serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
 • Montaż wykonają z zachowaniem najwyższych standardów
 • Posiadają najwyższe umiejętności i duże doświadczenie
 • Zapewniają atrakcyjne formy finansowania: kredyty na preferencyjnych warunkach, leasing czy pomoc w zdobyciu dofinansowania

specjalista fotowoltaikaPolska Korporacja Fotowoltaiczna S.A.

Jesteśmy czołowym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych dla biznesu. Jako specjalista EPC (Engineering, Procurement & Construction) jesteśmy w stanie skutecznie realizować zaawansowane inwestycje fotowoltaiczne ‘pod klucz’ począwszy od projektu, a kończąc na przekazaniu gotowego rozwiązania inwestorowi. Jesteśmy także członkiem sieci Corab Partner współpracującym z największymi koncernami energetycznymi w kraju (działamy jako partner PGNiG-Obrót czy Energa-Obrót).

 

corabDołącz do grona naszych klientów i zacznij oszczędzać z własną instalacją

 

 

corab2‘Wykonawca posiada profesjonalny sprzęt do wykonania wszelkich prac związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych co znacznie podnosi standard i estetykę wykonania gwarantując jakość wykonanych prac…rekomendujemy firmę Polska Korporacja Fotowoltaiczna S.A. jako solidnego i profesjonalnego wykonawcę instalacji fotowoltaicznych.’  Prezes Zarządu Błażej Wawrzyniak

Przeczytaj całość listu referencyjnego na naszej stronie.

 

corab3

‘…firma Polska Korporacja Fotowoltaiczna S.A. wywiązała się z umowy terminowo i rzetelnie z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa. Doświadczona kadra, potencjał techniczny i organizacyjny gwarantują wysoki poziom usług…’ – Prezes Zarządu – Jarosław Korytowski

 Przeczytaj całość listu referencyjnego na naszej stronie.

 

 

 

Prezes Polska Korporacja Fotowoltaiczna S

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
To szansa na wzrost wartości giełdowej spółek energetycznych oraz uwolnienie ich potencjału inwestycyjnego i kredytowego
rynek sieci kominy elektrownia
Rynek energii rozwija:
W perspektywie dekady popyt na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 60 proc. - takie założenie znalazło się w najnowszym Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju (KDPR) sieci przesyłowej gazu, przygotowanej przez jej operatora Gaz-System. Operator postuluje też pilną rozbudowę magazynów gazu. 
gaz-system KDPR