Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Popyt na gaz w dekadę skoczy o ponad połowę

Popyt na gaz w dekadę skoczy o ponad połowę

W perspektywie dekady popyt na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 60 proc. - takie założenie znalazło się w najnowszym Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju (KDPR) sieci przesyłowej gazu, przygotowanej przez jej operatora Gaz-System. Operator postuluje też pilną rozbudowę magazynów gazu. 
gaz-system KDPR

Projekt nowego KDPR na dniach

Zgodnie z Prawem energetycznym, operator przesyłowy musi sporządzać kolejne KDPR-y co 2 lata. Jak poinformował w rozmowie z PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, operator na dniach wyśle projekt kolejnego planu do Regulatora. Dalej, przed ostatecznym przyjęciem czekają go jeszcze konsultacje z uczestnikami rynku gazu.

Dekada wzrostu konsumpcji gazu

Jak zwykle, elementem KDPR są prognozy wielkości usługi przesyłowej, w praktyce tożsamej z krajową konsumpcją gazu. Otóż operator w najnowszym planie pokaże dwie prognozy – dynamiczną i umiarkowaną, różniące się dynamiką wzrostu w kolejnych latach.

Prezes Stępień wskazał wprost, że w perspektywie 10-13 lat należy się liczyć z ok.  60 % wzrostem popytu na gaz w stosunku do wielkości obecnej. I to średniorocznie, bo piki w okresach zwiększonego zapotrzebowania na gaz mogą być nawet stuprocentowe.gaz system KDPR

Za największy przyrost zużycia gazu ma odpowiadać elektroenergetyka. KDPR będzie brał pod uwagę rozbudowę mocy gazowych, która dopiero nabiera tempa. A będzie na tyle duża, że potrzebne nam będzie kolejne źródło gazu w postaci FSRU – pływającego terminala LNG w zatoce Gdańskiej.

Nowe magazyny gazu będą niezbędne

Jednak z nowej wersji planu ma wynikać coś jeszcze: pilna potrzeba zdecydowanej rozbudowy pojemności magazynowych. I to w magazynach w kawernach solnych, które mają tą zaletę, że można je szybko napełniać, lub opróżniać, reagując dosłownie na dzienne wahania rynku. Jak to się na przykład działo podczas wstrzymania odbioru gazu z gazociągu jamalskiego kilka lat temu. Krajowi odbiorcy nic nie zauważyli, bo ubytek natychmiast został uzupełniony z kawerny Mogilno.

Zatem w 10-letniej perspektywie Gaz-System ocenia, że pojemność magazynów powinna wzrosnąć – w zależności od szybkości wzrostu rynku – o 0,7 do do 2,5 mld m sześc. Dla porównania, dziś mamy niemal 3,2 mld m sześc. miejsca w magazynach, których operatorem jest Gas Storage Poland – spółka z Grupy PGNiG. Ale tylko jedna czwarta tej pojemności to magazyny kawernowe.

Operator ma zarekomendować nawet podjęcie pilnych działań jeśli chodzi o rozbudową magazynów, nie mówiąc już o stworzeniu strategii rozbudowy magazynów gazu, równoległej do inwestycji w gazociągi.

Rozpoczynając trwający ćwierć wieku program budowy wielkich bloków jądrowych w obliczu gwałtownego postępu alternatywnych technologii energetycznych, utopimy olbrzymie pieniądze. Będzie tak, jakbyśmy w latach 80., gdy pojawiały się pierwsze komputery osobiste uruchomili rozpisany na 20 lat wielki program zakupu maszyn do pisania - przekonuje Marcin Popkiewicz.
atom tak nie nuklearna
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Wybór konstrukcji montażowych do modułów fotowoltaicznych uwarunkowany jest  zastosowaniem stabilnych i bezpiecznych rozwiązań, przebadanych przez niezależne jednostki badawcze.
Energy51
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: