Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Oczekiwania uczestników rynku wobec GIPL

Oczekiwania uczestników rynku wobec GIPL

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Litwy, Gaz-System i Amber Grid znają już oczekiwania uczestników rynku gazu, przede wszystkim co do zasad dostępu do budowanego interkonektora GIPL. 
GAZ gipl

Uczestnicy niewiążącego badania rynku chcą słać gaz w obu kierunkach, ale chcieliby też, żeby kosztowało to tyle samo, niezależnie od kierunku przesyłu.

Duże zainteresowanie niewiążącym badaniem rynku

Jak poinformowali obaj operatorzy, niewiążącym badaniem rynku, które zakończyli w grudniu zainteresowało się ponad sześćdziesięciu uczestników. Ostatecznie dziewięć podmiotów przedstawiło swoje opinie na temat realizacji projektu. Zostaną one wzięte pod uwagę przy opracowaniu bardziej szczegółowych propozycji zarządzania gazociągiem, które także zostaną przekazane rynkowi do konsultacji.

W badaniu większość respondentów wskazała, że może wykorzystywać GIPL do przesyłu gazu w obu kierunkach. Jako główne motywy stojące za wykorzystaniem punktu połączenia (IP) GIPL wskazywano możliwość negocjowania lepszych warunków dostaw gazu i arbitraż cenowy, czyli normalne działania biznesowe. Zarządzanie  sytuacją kryzysową było wskazywane „w rzadkich przypadkach”.

Taryfy na przesył GIPL asymetryczne i stosunkowo wysokie

Z przedstawionych opinii wynika też, że wstępnie zarysowane taryfy zostały uznane za stosunkowo wysokie. Rynek oczekuje bardzo dużych rabatów na taryfach, nawet rzędu 50-75%. Niektórzy respondenci oceniali też, że rabaty powinny zostać tak zaprojektowane, by taryfy na przesył w obie strony były równe. Tymczasem w obecnym kształcie taryfa w kierunku na Litwę jest o 54% wyższa od analogicznej taryfy na przesył w przeciwnym kierunku – do Polski. GAZ gipl

Operatorzy podkreślili w odpowiedzi, że wysokość taryf jest jest zatwierdzana przez niezależnych Regulatorów, a asymetria wynika z przyjętych przez organy regulacyjne różnych współczynników podziału przychodów pomiędzy punktami wejść i wyjść.

Gaz-System i Amber Grid zaznaczyli, że zdają sobie sprawę z wpływu tej asymetrii na atrakcyjność przesyłu w zależności od kierunku, jednak rozwiązanie tego problemu może nastąpić w wyniku współpracy Regulatorów. Wykracza to poza możliwości operatorów systemów przesyłowych, jednak temat ten zostanie podniesiony w dalszych dyskusjach z Regulatorami.

Powiązanie przepustowości GIPL z regazyfikacją LNG

Innym tematem, przebijającym w się w opiniach uczestników rynku było powiązanie produktów na przepustowości GIPL z możliwościami importu i regazyfikacji LNG w terminalach. Większość uczestników tynku, która wyraziła opinie na ten temat, wskazywała na scenariusze biznesowe związane z LNG – przesył oraz powiązanie z przepustowością terminali.

Czytaj także: Skromniejsza i tańsza rozbudowa gazowego interkonektora z Niemcami w Lasowie

Elastyczność w wyborze produktów z zakresu przepustowości i produktów dopasowanych do dostaw LNG została wymieniona jako ważna przy podejmowaniu decyzji o imporcie gazu LNG.

Gaz-System i Amber Grid zastrzegli jednak, że nie jest ich zamiarem faworyzowanie LNG jako źródła przesyłanego gazu. LNG jest ważnym elementem wpływającym na scenariusze cenowe w Europie, a biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę LNG w Polsce i na Litwie, odgrywa również ważną rolę w naszym regionie. W tym kontekście i na podstawie przeprowadzonych analiz ekonomicznych, obaj operatorzy pytali o opinię na temat potrzeby zapewnienia określonych produktów związanych z LNG, oraz na temat tego, jak należy je zaprojektować, aby były najbardziej efektywne – napisali operatorzy w odpowiedzi na pytanie jednego z uczestników badania. Zainteresowanie LNG nie ma na celu osłabienia roli gazu przesyłanego gazociągami w regionie i szans, jakie niesie dostęp do zdywersyfikowanych źródeł dostaw – podkreślili obaj operatorzy systemów przesyłowych gazu.

Czytaj także: Zmiana planów Gaz-Systemu: więcej przyłączeń do sieci przesyłowej gazu

W 2020 roku artykuły WysokieNapiecie.pl były czytane ponad 18 mln razy na samym portalu i porównywalnie często na kilku największych portalach w Polsce, z którymi współpracujemy. Oto po jakie teksty sięgaliście w minionym roku najczęściej.
wyniki wysokienapiecie-pl odslony uzytkownikow 2020
Rynek energii rozwija:
Wykorzystanie ciepła odpadowego do ogrzewania to w Polsce rzadkość. Nie ma wsparcia finansowego dla wykorzystanie ciepła odpadowego w systemach ciepłowniczych, ale takich projektów może przybywać.
systemowe ciepło
Veolia, działająca Polsce głównie w obszarach wytwarzania i dystrybucji ciepła oraz efektywności energetycznej, mocniej wejdzie w szeroko pojęty handel energią. Oprócz klasycznego obrotu energią elektryczną i gazem, powołana niedawno specjalna spółka Veolii ma oferować klientom również usługi odpowiadające obecnym trendom – energetyce rozproszonej i odnawialnej. 
rynek linie
Rynek energii rozwija:
Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce pierwszy raz spadł poniżej 50%. To efekt niskiego zapotrzebowania odbiorców i najwyższej w historii produkcji farm wiatrowych w naszym kraju. Ze względu na nadmiar energii musieliśmy ją awaryjnie eksportować do Czech.
ose sieci mapa pse
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: