Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3 GW

Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3 GW

Łączna moc paneli słonecznych w Polsce przekroczyła kolejna granicę i, według szacunków WysokieNapiecie.pl, do końca roku zbliży się do 4 GW. Przy tym tempie rozwoju w przyszłym roku przekroczylibyśmy 10 GW. Bardziej prawdopodobny scenariusz te jednak dojście do ok. 6 GW.
moc paneli fotowoltaicznych pv oze

W obowiązującej wciąż Polityce energetycznej Polski do 2030 roku rząd, z pomocą Agencji Rynku Energii, przewidywał, że na koniec tego roku łączna moc paneli fotowoltaicznych w naszym kraju wyniesie 2 MW. Tymczasem ten próg fotowoltaika osiągnęła zaledwie cztery lata po przyjęciu tej strategii przez Radę Ministrów.

Z kolei dane tej samej agencji pokazały, że już wiosną tego roku moc elektrowni słonecznych była tysiąc razy wyższa, a najnowsze dane pokazują, że właśnie przekroczyliśmy kolejną granicę – 3 GW. Na koniec września łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278 proc.

Na koniec września moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła 3,1 GW

Dla porównania na koniec 2018 roku moc elektrowni słonecznych w Polsce wynosiła 558,2 MW, a z końcem 2019 roku było to już 1 526,2 MW. Według szacunków portalu WysokieNapieice.pl do końca tego roku łączna moc fotowoltaiki wzrośnie do ok. 3900 MW.

Przy utrzymaniu tegorocznego tempa wzrostu (średnio ok. 8% m/m) już w przyszłym roku moc fotowoltaiki zbliżyłaby się do 10 GW (9600 MW), czyli blisko 20% mocy zainstalowanej w całej polskiej energetyce. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak wyhamowanie wzrostu. Jeżeli schładzanie będzie przebiegać w tempie 0,5% m/m, to do końca 2021 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych dojdzie do 6 GW.

moc paneli fotowoltaicznych pv oze

Za tym drugim scenariuszem przemawia moc zakontraktowana i przewidziana do zakontraktowania w aukcjach OZE, w oparciu na których powstaje większość dużych farm fotowoltaicznych w Polsce oraz zakończenie programu „Mój prąd” 18 grudnia tego roku, który przez kilka miesięcy może nie doczekać się następcy. Schłodzeniu tempa rozwoju sprzyjać będzie też kolejny lockdown kraju i pogarszające się nastroje w gospodarce.

Fotowoltaika: w listopadzie koniec budżetu „Mój prąd”. Będzie bonus?

Dane Agencji Rynku Energii częściowo rozmijają się z danymi prezentowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, według których na początku października tego roku (a zatem de facto na koniec września) łączna moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła 2682,7 MW. W rzeczywistości tempo rozwoju raportowane przez obie instytucje jest takie samo, jednak dane ARE, publikowane miesiąc później od PSE, zawierają bardziej dokładne informacje i pokrywają się ze ścieżką wzrostu raportowaną przez PSE przesuniętą o 3 miesiące.

moc pv pse are oze

 

 

Francuski energetyczny gigant EDF prawdopodobnie wkrótce zostanie podzielony. Na początku grudnia mijają dwa miesiące, jakie francuski rząd i Komisja Europejska dali sobie na uzgodnienie przyszłości EDF.
atom
Technologie wspiera: