Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. „Fakt” przywołuje artykuł WysokieNapiecie.pl

„Fakt” przywołuje artykuł WysokieNapiecie.pl

Dziennik "Fakt" w artykule poświęconym negocjacjom rządu z górniczymi związkami zawodowymi przywołuje materiał WysokieNapiecie.pl dot. m.in. jakości polskiego węgla dostarczanego do ciepłowni.
media (2)

Jak czytamy na stronie „Faktu”:

Warto tu przytoczyć także materiał serwisu wysokienapiecie.pl. Inżynier ciepłowni w Białej Podlaskiej tłumaczył w nim czemu węgiel z Rosji jest lepszy od tego wydobywanego przez PGG – Polską Grupę Górniczą.

„Gdy kilka miesięcy temu dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl rozmawiał z inżynierami ciepłowni w Białej Podlaskiej, ci wyjaśnili mu obrazowo czym różni się węgiel zamówiony w Polskiej Grupie Górniczej od tańszego importowanego z Rosji. – Węgiel [z PGG] nie trzyma parametrów z umowy, dostajemy nie to, co zamawialiśmy – tłumaczył główny inżynier Grzegorz Cybulski, wręczając nam kawał gruzełkowatej masy. − To tzw. obrosty, które musimy skuwać. Pozostają po spaleniu polskiego węgla. Z rosyjskim nie ma takich problemów – tłumaczył inżynier. Jak dodał, spalając bardziej kaloryczny rosyjski węgiel ciepłownia emituje o 5-6 tys. ton CO2 mniej, co oznacza o 0,5 mln zł mniejsze wydatki tylko z tego powodu. Te koszty musieliby w innym przypadku ponieść mieszkańcy Białej Podlaskiej” – czytamy w artykule.

Cały artykuł

W ciągu trzech najbliższych lat popyt na węgiel energetyczny zmniejszy się o jedną piątą krajowego wydobycia. Surowiec przestanie być potrzebny, bo pojawią się nowe wiatraki, elektrownie gazowe i słoneczne. W 2035 r. w Polsce mogą zostać zaledwie dwie kopalnie węgla energetycznego.
wegiel transport import
Po opublikowanym dwa miesiące na portalu WysokieNapiecie.pl apelu o otwarty dostęp do danych z energetyki i górnictwa widać pierwsze postępy. Agencja Rynku Energii udostępniła na swojej stronie dane, które wcześniej były dostępne jedynie za opłatą ponad 2 tys. zł. Traktujemy ten prezent jako wakacyjny bon dla analityków rynku energii, ale ostrzegamy, że to dopiero początek długiej drogi do ucywilizowania polityki zarządzania danymi publicznymi z kompetencji resortów energetyczno-klimatyczno-górniczych. Pisze Michał Hetmański z Fundacji Instrat, która zainicjowała powstanie apelu oraz uruchomiła platformę energy.instrat.pl
Business success with stock graph and light bulb
Business success with stock graph and light bulb
Polski potencjał biogazu może zostać znacznie lepiej wykorzystany niż do tej pory. Biometan mógłby zastąpić w sieciach część gazu ziemnego, ale jak dotąd takie projekty nie miały szansy na realizację. Przełomem mogą być ostatnie deklaracje koncernów PKN Orlen i PGNiG o inwestycjach w biogazownie. Pierwsze instalacje produkujące biometan zostaną przyłączone do sieci w ciągu najbliższych kilku, najdalej kilkunastu miesięcy.
biometan