Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. W czwartek decyzja rządu ws. ustawy łupkowej?

W czwartek decyzja rządu ws. ustawy łupkowej?

2014-02-17Dotyczy: […]

2014-02-17
Dotyczy: projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo górnicze i geologiczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Stały Komitet Rady Ministrów
Następny etap: Rada Ministrów

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się ustawą  łupkową – zapowiedział w poniedziałek Minister Środowiska. Po dwóch latach rząd krok po kroku wycofuje się ze swoich zapowiedzi.

W ciągu dwóch lat od przygotowania propozycji zmian w Prawie geologicznym i górniczym, które miały pomóc rządowi w kontroli i przejmowaniu know-how w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego, poszczególni członkowie rządu zdążyli pokłócić się o pieniądze i wpływy, a część inwestorów zrezygnowała z prac w Polsce.

Impas przerwać ma wycofanie się rządu ze sztandarowej prepozycji – stworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych – czyli hybrydy spółki kapitałowej i nadzoru geologicznego. Deklaracje cieszą inwestorów.
Nowy projekt 17 lutego zdążyło już zaakceptować Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako zgodny z prawem unijnym, chociaż Ministerstwo Środowiska nadal nie zdecydowało się na jego publikację.

Przypomnijmy, że drugą z dwóch ustaw łupkowych – podatkową – Komitet Stały Rady Ministrów przyjął pół roku temu. W niej także zdecydowano się na wycofanie i opóźnienie części pomysłów na opodatkowanie inwestorów.

Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija: