Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. eRajd 2020: WysokieNapiecie.pl rusza na kolejny kraniec Europy

eRajd 2020: WysokieNapiecie.pl rusza na kolejny kraniec Europy

Energetyka i transport przechodzą dziś prawdziwą rewolucję. Aby pokazać Wam jak szybko zachodzą te zmiany i jaki udział mają w nich polskie firmy, zapraszamy Was na kolejny eRajd na kraniec Starego Kontynentu – tym razem zachodni – Cabo da Roca. Ruszamy tam jednym z najszybszych samochodów na świecie. Oczywiście elektrycznym.
erajd 2020

We wtorek, 4 sierpnia, startujemy z trzecią europejską edycją eRajdu WysokieNapiecie.pl. Po osiągnięciu najbardziej na północ wysuniętej drogi kontynentalnej Europy na półwyspie Nordkapp w 2018 roku nissanem leafem i wjechaniu na najwyżej położoną drogę Europy dostępną zimą – na 2750 m n.p.m. ­− audi e-tronem w 2019 roku, tym razem chcemy dotrzeć na najbardziej na zachód wysunięty półwysep kontynentalnej Europy – Cabo da Roca w Portugalii.

Wybierzemy się tam jednym z najszybszych samochodów świata – w pełni elektrycznym Porsche Taycan, umożliwiającym ultraszybkie ładowanie. Podczas podróży chcemy pokazać Wam jak ewoluują technologie stosowane w pojazdach elektrycznych, dziś dostępne w najdroższych modelach, z których część za kilka lat znajdzie się w pojazdach popularnych marek.

Porównamy jak polska sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych wypada na tle niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej czy portugalskiej. Pokażemy Wam też zajezdnię autobusów elektrycznych w jednej z europejskich metropolii, gdzie stosuje się rozwiązania z Polski. Opowiemy także o tym jak inne polskie firmy zaczynają znajdować swoje miejsca na elektromobilnej i energetycznej mapie Europy – dostarczając tam elektryczne i wodorowe autobusy, ładowarki, budując elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii, czy dostarczając usługi ładowania i wynajmu pojazdów elektrycznych na minuty.

Tradycyjnie naszą podróż będziecie mogli śledzić na mapie on-line, w aktualizowanej przynajmniej dwa razy dziennie relacji na WysokieNapiecie.pl i w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram i YouTube pod hasztagami #eRajd).

Partnerami eRajdu 2020 zostali:

Nexity zajmuje się elektromobilnością i rozproszoną energetyką. Właścicielom stacji ładowania umożliwia prowadzenie biznesu w elektromobilności, a użytkownikom pojazdów elektrycznych daje dostęp do korzystania z usługi ładowania.

Stacja Paliw Alternatywnych Ekoen – to nowa jakość na rynku infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, powstała głównie z myślą o kierowcach i ich potrzebach. Ekoen to wiele stanowisk ładowania dużej mocy – do 150 kW, dostępność złączy DC, Ekocafe oraz strefa odpoczynku tylko dla kierowców EV. Dzięki temu Ekoen stanowi kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia wysoki komfort podróżowania.

PKN Orlen – to jedna z największych grup kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestująca coraz więcej w obszarze energetyki, wodoru i elektromobilności. Jednym z jego flagowych projektów jest budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Orlen jest jednym z największych operatorów stacji ładowania w Polsce, a jego ładowarki i stacje tankowania wodoru znajdziemy także w Niemczech i Czechach.

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) to organizacja pozarządowa, której głównym celem jest zwiększenie ilości pojazdów elektrycznych w Polsce. Wspólnie z samorządami oraz partnerami  tworzy odpowiednie warunki do rozwoju realnej elektromobilności w miastach i regionach zapewniając infrastrukturę, dostępność pojazdów oraz wiedzę w ramach realizacji programu E-mobility now!

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 300 MWp. Tylko w Polsce, firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 2 GWp. Poza Polską, R.Power rozwija także projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. Firma działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania i serwisowania elektrowni fotowoltaicznych (O&M) poprzez swoją spółkę zależną NOMAD Electric Services.

Patronem medialnym została:

CleanTechnica to jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów internetowych poświęconych nowoczesnym technologiom – elektromobilności, energetyce odnawialnej i magazynowaniu energii, założony w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych.

A o doświadczeniach wyniesionych z poprzednich naszych eRajdów autami elektrycznymi po Europie posłuchacie w podcaście „Elektrycznie tematyczni”:erajd 2020 ev baner 1200 4

Relacje z poprzednich eRajdów po Europie przeczytacie tutaj:

Samochodem elektrycznym na północny koniec Europy – relacja na żywo

eRajd Warszawa-Lyon. Jaguar I-Pace vs Audi e-tron – na żywo

 

Materiał Partnera
Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej (IOE) obroty na rynku fotowoltaiki w stosunku do minionego roku wzrosną nawet o 25% i przekroczą 5 mld zł. w  2020 r.  W 2019 r. pod względem przyrostu mocy zainstalowanej Polska była piątym rynkiem fotowoltaicznym w UE. Polskie firmy fotowoltaiczne wygenerowały obroty sięgające ok. 5 mld zł, zatrudniając przy tym ponad 6 tys. osób. W tym roku liczby te mają być jeszcze większe. Wzrosnąć ma również wartość zainstalowanych mocy fotowoltaicznych z 1,5 GW w 2019 r. do ponad 7 GW w 2025 r.
wallpaperflare.com wallpaper
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Dziś mija termin składania wniosków o dopłaty do zakupu auta elektrycznego, ale już wiadomo, że zainteresowani wykorzystają mniej niż 5 proc. budżetu. Kolejne programy ruszą dopiero za kilka miesięcy. Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że rząd chce w tym czasie zmienić grupę beneficjentów, subsydiowane technologie, zasady wsparcia i kilka innych elementów.
ev ladowanie bmw i3 deszcz