Specjalne studium wskaże, jak najlepiej wykorzystać GIPL

Specjalne studium wskaże, jak najlepiej wykorzystać GIPL

W ciągu najbliższych tygodni gotowe ma być studium wykorzystania gazociągu GIPL, zamówione przez Gaz-System i litewskiego operatora gazowego Amber Grid. Studium ma wskazać, jak najbardziej efektywnie i z największa korzyścią operować gazociągiem, który ma być gotowy do końca przyszłego roku. 

Spodziewamy się rezultatów z końcem lipca lub na początku sierpnia - mówi nam o studium dyrektor generalny Amber Grid Nemunas Biknius.

Razem z Gaz-Systemem użyjemy tego studium do przygotowania takich produktów i usług, które zaoferowane na rynku przyniosą najwięcej korzyści obydwu krajom, operatorom i dostawcom gazu - wyjaśnia Biknius. Widzimy w perspektywie wzrost popyt na gaz w Polsce, także z powodu zmiany planów co do elektrowni Ostrołęka C, która ostatecznie ma być na gaz.

Studium wskaże, gdzie są największe korzyści

W studium chodzi o znalezienie scenariusza, w którym gazociąg jest najlepiej wykorzystywany i przynosi największe korzyści dla obu rynków. Chodzi o kształt taryf, sposoby alokacji zdolności przesyłowych, współpracy między giełdami gazu w obu strefach. Musimy mieć analizę sytuacji na rynkach po to by zaoferować odpowiednie produkty - mówi dyrektor Amber Grid. Problem jest szerszy niż tylko połączenie Polski z Litwą, tu chodzi o połączenie z całym europejskim rynkiem regionu o Finlandię - zaznacza.

Zobacz także: Przygotowania Baltic Pipe na ostatniej prostej

Kraje bałtyckie od początku roku mają bowiem fizyczne połączenie z Finlandią w postaci podmorskiego gazociągu Balticconnector. Jednocześnie działający na Litwie, Łotwie i w Estonii giełdowy rynek gazu GET Baltic rozszerzył operacje na Finlandię.

Bałtycka giełda gazu nabiera rozpędu

W naszej ocenie na GET Baltic mamy bardzo dobry wzrost handlowanych wolumenów, zwłaszcza odkąd przyłączyła się Finlandia - ocenia Biknius. Obroty tylko w pierwszej połowie 2020 r. przekroczyły te z całego 2019 r. Sądzę, że mamy już do czynienia z efektem kuli śniegowej. Płynność jeszcze nie jest taka, jaką byśmy chcieli, ale trendy są pozytywne - dodaje dyrektor litewskiego operatora.

Jego zdaniem, uczestnicy rynku oswajają się z całym regionem i używania infrastruktury - terminala LNG, gazociągów i magazynu gazu Incukalns  na Łotwie. Ceny gazu w ogóle, a LNG w szczególności się ekstremalnie niskie, więc dostawcy zatłaczając gaz do magazynu. Widzimy w naszym systemie znaczące przepływy gazu w kierunku północnym, w kierunku Łotwy - dodaje Biknius.

Zobacz także: Rekordowy przesył gazu W 2019 r.

Według niego, na samym początku GIPL był postrzegany bardziej w kategoriach bezpieczeństwa energetycznego, budowany dla bezpieczeństwa dostaw. Ale teraz teraz patrzymy na niego przez pryzmat korzyści handlowych, jakie ze sobą niesie. Szukamy więc najlepszych rozwiązań dla wykorzystania jego zdolności przesyłowych - mówi Nemunas Biknius.

Postępy w budowie GIPL

Amber Grid zdobył ostatnio z EBI kredyt w wysokości do 65 mln euro na budowę swojej części GIPL. Litewski operator planuje ułożyć w tym roku ok. 100 km gazociągu, przewiercił się już pod Neris (Wilią), a szykuje przewiert pod Niemnem. Skończymy całą budowę, tak jak to zaplanowano, do końca 2021 r. - zapewnia Biknius. Cały litewski odcinek, od granicy do węzła Jauniunai za Wilnem będzie miał 165 km.

Po polskiej stronie Gaz-System wyłania wykonawcę i nadzór inwestorski dla liczącego niecałe 160 km południowego odcinka swojej części gazociągu. W maju polski operator wybrał wszystkich wykonawców północnej części GIPL. W sumie polska część GIPL liczy 434 km.

Zobacz także: Za prawie 2 mld zł Gaz-System dopiął ostatni element rozbudowy gazoportu

Sądzę, że ten i przyszły rok to dobry moment dla dostawców gazu, także polskich, na to by zaczęli się rozglądać na naszym rynku. Zapraszamy ich już teraz, by uczyli się jak tutaj skutecznie działać, w lokalnej specyfice, choć oczywiście zgodnie z regułami UE - mówi  dyrektor Biknius.

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE