Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Polsat wchodzi w panele fotowoltaiczne

Polsat wchodzi w panele fotowoltaiczne

Grupa Polsat będzie sprzedawała panele fotowoltaiczne w salonach Cyfrowego Polsatu i Plusa. Wejście Zygmunta Solorza na rynek mikroinstalacji to kolejna inwestycja miliardera w energetyce. Montażem instalacji fotowoltaicznych mieliby się zająć m.in. pracownicy należących do niego kopalń i elektrowni węglowych, przeznaczonych do likwidacji.
pv polsat cyfrowy oze dom

Polacy coraz częściej instalują w swoich domach panele fotowoltaiczne. Rośnie wiedza na temat wykorzystania mikroinstalacji do produkcji energii ze słońca, można też na ten cel dostać dopłatę z programu Mój Prąd, która pokryje maksymalnie połowę kosztów kwalifikowanych. Dotacja do 5 tys. zł  dotyczy mikroinstalacji o mocy 2-10 kW, montowanych przez osoby fizyczne na budynkach mieszkalnych. Złożono już 100 tys. wniosków, a pieniędzy w programie pozostało na drugie tyle.

Program Mój Prąd

Panele fotowoltaiczne trafiają na strzechy

Zainteresowanie klientów fotowoltaiką przekłada się wprost na ofertę w sklepach i punkach usługowych. Kiedy trzy lata temu IKEA wprowadzała do swojej oferty sklepowej panele fotowoltaiczne było to na polskim rynku dużą nowością. Teraz oferty sprzedaży takich paneli trafiają nawet do najmniejszych miejscowości. W ubiegłym miesiącu sprzedaż fotowoltaiki rozpoczęła się w salonach Canal Plus, gdzie partnerem została działająca od wielu lat na polskim rynku firma Hymon Energy.

Czytaj także: Do kiedy wystarczy dotacji na fotowoltaikę z programu Mój Prąd

Wszystkie największe grupy finansowe w Polsce, m.in. PKO, Santander, Idea Getin, Millenium, ING, Alior czy mBank, w ciągu ostatnich dwóch lat wprowadziły do swojej oferty leasing paneli fotowoltaicznych.

leasing paneli fotowoltaicznych pv oze

Polsat swoją fotowoltaiczną ofertę będzie sprzedawał pod marką Esoleo, która należy do firmy Alledo, zajmującej się oświetleniem i fotowoltaiką. W styczniu Cyfrowy Polsat został jej większościowym udziałowcem, a wiceprezesem Alledo został Krzysztof Dziaduszyński, doradca prezesa w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin, kontrolowanym przez Zygmunta Solorza.

Alledo ma na swoim koncie niejeden intratny kontrakt montażu fotowoltaiki. Jednym z klientów jest teraz sieć dyskontów Dino, dla której w pierwszym etapie spółka realizuje instalacje na 200 obiektach. Firma posiada więc doświadczenie, ekipy monterskie i duże zaplecze klienckie. Grupa Polsat, w skład której wchodzą między innymi Cyfrowy Polsat i Plus, w całej Polsce ma ponad tysiąc punktów sprzedaży i obsługi klienta. W sumie Grupa Polsat i Alledo wystawiają 5 tys.pracowników, z czego około 900 do bezpośredniego audytu w domu klienta. Wyróżnikiem oferty konsumenckiej ma być 5 zestawów mocowych, w podstawowym zestawie będą falownik Huawei. Można się spodziewać, że Solorz będzie chciał zawalczyć ceną.

Czytaj także: Columbus Energy wart tyle co pół Taurona

Dla porównania notowany na giełdzie Columbus Energy podaje, że ma blisko 300 ekip monterskich. Columbus dostarczył ponad 6,2 tys. instalacji fotowoltaicznych, a jego kapitalizacja giełdowa przekroczyła już 2,7 mld zł, w stosunku do 0,5 mld zł kapitalizacji ZE PAK.

Miliardy do zgarnięcia z fotowoltaiki

Skoro mowa o cenie, to warto policzyć, ile jest wart polski rynek, na który tak chętnie walą drzwiami i oknami inwestorzy.W ubiegłym roku wartość sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 2,85 mld  zł – podaje raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej. Kolejne 800 mln zł przeznaczono na elektrownie słoneczne o mocy powyżej 50 kW. W 2019 roku szacowany koszt budowy 1 kWp mikroinstalacji PV wyniósł 4125 zł netto – podaje ten sam raport.

Czytaj także: Koronawirus podniesie ceny paneli fotowoltaicznych?

Pandemia covid-19 i związane z nią ograniczenia w transporcie oraz przerwy w łańcuchu dostaw nie wpłynęły znacząco na rynek mikro i małej fotowoltaiki. Dane PSE pokazują, że co miesiąc przybywa w systemie ponad 100 MW mocy z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na początku tego roku moc mikroinstalacji PV w systemie wynosiła 1,3 GW, na początku lipca było to już 2,1 GW. To pozwala szacować, że co miesiąc w Polsce montowane są na dachach panele fotowoltaiczne za pół miliarda złotych.

instalacja pv moj prad fotowoltaiczna dotacja

PAK przechodzi na zielone

– To również ogromna szansa dla pracowników związanych z ZE PAK. Nie jest bowiem tajemnicą, że PAK przechodzi od deklaracji do czynów, jeśli chodzi o swoją zieloną transformację. Na pewno do kilkuset osób zostanie skierowana propozycja wzięcia udziału w programie pozyskania nowych kwalifikacji zawodowych związanych z montażem i konserwacja instalacji PV – mówi nam Piotr Woźny, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Czytaj także: Mój prąd. Wniosek i przewodnik

W ZE PAK przez ostatnie 2,5 roku wyłączono z produkcji bloki energetyczne na węgiel brunatny o łącznej mocy zainstalowanej 1293 MW.  Wschodnia Wielkopolska, na terenie której działa ZE PAK, to jeden z polskich regionów węglowych, które mają szansę zostać objęte wsparciem ze środków Funduszy Sprawiedliwej Transformacji. PAK 18 maja zgłosił już do Urzędu Pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych – pracę ma stracić 230 osób z kopalni i elektrowni. To kolejna redukcja – w 2017 r w związku z likwidacją elektrowni Adamów pracę straciło 185 osób. Wówczas nie był to problem – bezrobocie w powiecie tureckim wynosiło 4,2 proc. większość pracodawców z regionu chciało zatrudniać byłych pracowników PAK.

pv polsat cyfrowy oze dom
Solorz szuka synergii dla swoich biznesów – dzięki bazie kilku milionów klientów chce pozyskać chętnych na panele fotowoltaiczne. Ich montażem mają z kolei zająć się odchodzący z pracy w jego kopalniach górnicy.

Obecnie bezrobocie w Wielkopolsce wynosi 3,6 proc., w powiecie tureckim 4,7 proc. Najwyższe –  9,5 proc.- jest  w powiecie konińskim. Nie wiadomo jednak jaki wpływ w kolejnych miesiącach będzie miał kryzys wywołany pandemią.
– Uruchomienie aktywności związanej ze sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych przez Grupę Polsat stwarza znakomitą okazję do zaoferowania części pracowników grupy ZE PAK atrakcyjnej oferty przekwalifikowania zawodowego i rozwoju zawodowego w sektorze zielonej energii – przekonuje Woźny.

Czytaj także: Leasing fotowoltaiki – panele PV same się spłacą

Należąca do miliardera firma energetyczna ma też projekt budowy w gminie Brudzew farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW.  Spółka uzyskała warunki przyłączenia.

W Elektrowni Konin działa blok biomasowy, który zasila częściowo miasto w ciepło. Niebawem  zostanie przebudowany drugi kocioł, aby wykorzystywać biomasę zamiast węgla jako paliwo. ZE PAK podpisał na wiosnę kontrakt na zakup elektrolizera do produkcji wodoru z biomasy.

Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Ministerstwo Klimatu przedstawiło nową wersję o ustawy promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Pół roku trwało zbieranie uwag do pierwotnej wersji projektu, przygotowanego przez resort aktywów państwowych. Zaprezentowana nowa wersja ustawy odpowiada na część zgłaszanych przez inwestorów postulatów i wprowadza nowe rozwiązania.
ozw wiatr offshore
PKN Orlen dostał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos. Ceną będzie sprzedaż części gdańskiej rafinerii, większości stacji paliw Lotosu, niemal wszystkich baz paliwowych gdańskiej spółki oraz części aktywów Orlenu. Na rynku paliw może pojawić się nowy silny gracz, a tymczasem Orlen po Lotosie zamierza przejąć Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
BazyPaliw-Orlen Lotos PERN
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Filipa Grzegorczyka i Barbarę Piontek pogodził Wojciech Ignacok, który wczoraj został nowym prezesem spółki.
ignacok1
Wojciech Ignacok (pierwszy z lewej0 na konferencji klimatycznej w Bonn (tzw. pre-COP) w 2017 r.
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: