Marsz, marsz Dąbrowscy.... do Polskiej Grupy Energetycznej

Marsz, marsz Dąbrowscy.... do Polskiej Grupy Energetycznej

Największe szanse na objęcie prezesury Polskiej Grupy Energetycznej ma Wojciech Dąbrowski, obecny prezes PGE Energia Ciepła. Ale to nie będzie jedyny członek zarządu noszący to nazwisko, ze starego składu zostanie zapewne tylko wiceprezes Ryszard Wasiłek.

W środę 19 lutego rada nadzorcza PGE ma  rozpocząć przesłuchania kandydatów do zarządu. Poszukiwany jest prezes oraz pięciu wiceprezesów – ds. finansowych, operacyjnych, handlowych, korporacyjnych oraz innowacji. Obecny prezes Henryk Baranowski poinformował spółkę, że nie będzie kandydował. Oznacza, to że raczej uznał, że karty są rozdane i nie ma szans na zachowanie stanowiska. W praktyce bowiem konkurs organizowany przez radę nadzorczą jest ważną formalnością, ale ważniejszy jest nieformalny „konkurs” wśród najważniejszych polityków rządzącej koalicji. W tym przypadku potrzebny jest kompromis pomiędzy otoczeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które chciało mieć wpływ na obsadę zarządu oraz kluczowymi politykami PiS i pozostałych partii koalicyjnych. Brak takich uzgodnień wcześniej doprowadził do odwołania konkursu dwa tygodnie temu.

Czytaj także: Niespodziewany koniec konkursu na członków zarządu PGE

Na giełdzie nazwisk, z którą zapoznało się WysokieNapiecie.pl pojawili się już faworyci. Prezesem prawdopodobnie zostanie Wojciech Dąbrowski. Obecny prezes PGE Energia Ciepła, czyli ciepłowniczej części PGE, jest od dawna związany z PiS. Z ramienia tej partii był m.in. radnym Żoliborza, a także wojewodą mazowieckim. W latach 2011-2016 był szefem ciepłowni w Wołominie, potem krótko kierował PGNiG Termika, a od 2016 r. został szefem PGE Energia Ciepła. Wojciech Dąbrowski jest z wykształcenia prawnikiem, ukończył też studia podyplomowe z energetyki na Politechnice Warszawskiej.

Wojciech Dąbrowski (z prawej) i Ryszard Wasiłek ( w środku) podpisują list intencyjny w Rzeszowie

Prawdopodobnie spółka będzie miała dwóch członków zarządu o tym historycznym nazwisku, bo wiceprezesem ds. handlu może zostać Tomasz Dąbrowski. To postać bardzo dobrze znana w energetycznym światku. Absolwent fizyki i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, urzędnik służby cywilnej i długoletni dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki (potem Energii), w 2018 r. został wiceministrem energii. Po zmianie rządu i utworzeniu resortów klimatu i aktywów państwowych  nie został mianowany  ani tu, ani tu. Teraz wzorem wielu urzędników przeniesie się  do spółki skarbu państwa.

Tomasz Dąbrowski i Michał Kurtyka (z prawej) podczas wizyty w Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W środku szef MAE były premier Francji Laurent Fabius

Kolejny kandydat, wiceprezes ds. innowacji  według informacji portalu WysokieNapiecie.pl będzie pochodził z samej spółki. To jeden z  młodych, świetnie wykształconych specjalistów, który od kilku lat pracuje w PGE.

Na stanowisku pozostanie obecny wiceprezes ds. operacyjnych, Ryszard Wasiłek, jako jedyny z obecnego zarządu. Nie udało nam się ustalić, kto  zostanie wiceprezesem ds. finansowych oraz korporacyjnych, być może partyjny areopag nie zatwierdził jeszcze kandydatów. Z ubiegania się o prezesurę zrezygnował tylko Baranowski, pozostali członkowie zarządu startują w konkursie.

Zobacz także: PGE stawia pieniądze z CO2 na zielone

Zielone technologie rozwija

Technologie dostarcza

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE