Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „Mój prąd”?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „Mój prąd”?

Rządowy fundusz wypłacający dotacje do paneli fotowoltaicznych z programu "Mój prąd" przekazał portalowi WysokieNapiecie.pl dane, z których wynika jakie instalacje słoneczne kupują Polacy i ile średnio płacą za 1 kW mocy.
moj prad cena instalacji pv zl kw

Do 6 grudnia 2019 roku, czyli przez pierwszych 100 dni obowiązywania programu „Mój prąd”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził blisko 13 tys. wniosków o dopłaty do instalacji fotowoltaicznych zamontowanych po 23 lipca tego roku. Fundusz przeznaczy na wsparcie dla tych beneficjentów ponad 64 mln zł. Natomiast łączna wartość inwestycji zrealizowanych ze wsparciem Funduszu wyniosła – jak poinformowało nas biuro prasowe NFOŚiGW – pięć razy więcej – prawie 333 mln zł. Za te pieniądze Polacy postawili na swoich dachach instalacje solarne o łącznej mocy ponad 72 MW.

Średnia instalacja fotowoltaiczna

To oznacza, że średnia instalacja fotowoltaiczna montowana w ostatnich miesiącach na dachu polskiego domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. W przeliczeniu na moc średni koszt instalacji PV w Polsce wynosi więc obecnie ok. 4600 zł/kW.

Beneficjenci w zdecydowanej większości korzystali z maksymalnego poziomu subsydiów do instalacji, wynoszącego 5 tys. zł. Średnia wartość wypłacanych dotacji przekracza bowiem 4,9 tys. zł na jedną rodzinę. Dzięki temu, za instalację Polacy płacili ostatecznie średnio 20,7 tys. zł. Tę kwotę będą mogli jeszcze odliczyć od tegorocznego podatku dochodowego i w większości otrzymać w przyszłym roku zwrot kolejnych 3,7 tys. zł. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny wyniesie więc 17 tys. zł (3000 zł/kW).

moj prad cena instalacji pv zl kw

Tej wielkości instalacja, dzięki systemowi net-meteringu, powinna pokryć całe zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wynoszącym ok. 5 MWh/rok (średnia wg GUS dla gospodarstw domowych na wsi to 2,5 MWh/rok i o kilkanaście procent mniej w mieście).

Prosty okres zwrotu z tej inwestycji powinien wynieść siedem lat. Przez blisko 20 kolejnych lat instalacja będzie generować energię elektryczną niemal za darmo (w tym czasie warto byłoby ją ubezpieczać, robić przeglądy i – co będzie największym kosztem – w połowie tego okresu wymienić inwerter, kosztujący kilka tysięcy złotych).

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl wyjaśniał widzom programu TVN Turbo, że zaplanowana na następny dzień konferencja prasowa, na której miał zostać ogłoszony program dopłat do samochodów elektrycznych, najprawdopodobniej się nie odbędzie i tłumaczył co dalej może się stać z programem.
tv wmediach