Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. E-mobilność
  4. >
  5. Odbiór stacji ładowania samochodów elektrycznych krok po kroku

Odbiór stacji ładowania samochodów elektrycznych krok po kroku

PSPA zaprezentowało nowy raport, który w przystępny sposób, krok po kroku, wyjaśnia procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Celem opracowania jest ułatwienie i przyspieszenie wdrażania infrastruktury EV w Polsce.
PSPA raport ilustracja (002)

Rozbudowa stacji ładowania w naszym kraju przebiega w tempie odpowiadającym rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Na podstawie „Licznika elektromobilności” opracowanego przez PSPA oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec sierpnia br. w Polsce funkcjonowało 888 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych – 264 (30%) z nich stanowiły szybkie stacje DC, zaś pozostałą część wolne ładowarki AC.

30 lipca 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, będące jednym z aktów wykonawczych Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowo wprowadzony akt prawny zawiera odnoszące się do stacji ładowania przepisy regulujące m.in. wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji, naprawy i modernizacji, rodzaje badań technicznych, sposoby i terminy ich przeprowadzania, dokumenty dołączane do wniosku o przeprowadzenie ww. badań czy też wysokości opłat wskazane w rozporządzeniu czynności.

Zobacz także: Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego dostały zielone światło

Aby ułatwić zrozumienia aspektów wszystkich związanych z rozporządzeniem Ministra Energii, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opublikowało raport infograficzny „Procedura odbioru stacji ładowania krok po kroku”, który dostępny jest na stronie organizacji. Zakres opracowania obejmuje informacje podstawowe na temat opisywanego rozporządzenia, dane na temat bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń, informacje o wymaganiach i badaniach technicznych, jak również szczegółowy opis procedury odbioru stacji ładowania. Ponadto, raport zawiera gotowe do wykorzystania wzory formularzy niezbędnych do realizacji kolejnych etapów omawianych procedur.

Co reguluje rozporządzenie?

PSPA rozporzadzenie

– Mamy nadzieję, że poprzez kompleksowe opisanie postępowania przed Urząd Dozoru Technicznego i przedstawienie zagadnienia za pomocą przejrzystych infografik, prezentowany raport przyczyni się do ułatwienia rozbudowy infrastruktury ładowania, która stanowi niezbędny element rozwoju elektromobilności, warunkujący wzrost liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Raport PSPA jest komplementarny względem opracowania „Stacje i punkty ładowania pojazdów elektrycznych”, sporządzonego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zobacz także: Jakim pojazdem jest elektryczna hulajnoga?

– Przewodnik UDT oraz Raport PSPA są skierowane do szerokiego grona odbiorców, zarówno operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania czy podmiotów eksploatujących stacje inne niż ogólnodostępne, jak i potencjalnych inwestorów oraz podmiotów budujących i utrzymujących punkty ładowania dla autobusów. W obu opracowaniach znajdują się również informacje przydatne dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę ogólną oraz prawną z zakresu elektromobilności – Andrzej Ziółkowski, Prezes UDT.

Raport dostępny jest na stronie PSPA:

http://pspa.com.pl/assets/uploads/2019/09/PSPA_Procedura_odbioru_stacji_ladowania_raport.pdf

Mapa ładowarek działających już dzisiaj

<iframe src=’https://www.plugshare.com/widget2.html?latitude=51.919438&longitude=19.145136&spanLat=3.90331&spanLng=3.90331outlets=[{„connector”:1},{„connector”:2},{„connector”:3},{„connector”:4},{„connector”:5},{„connector”:6,”power”:0},{„connector”:6,”power”:1},{„connector”:13},{„connector”:7},{„connector”:8},{„connector”:9},{„connector”:10},{„connector”:11},{„connector”:12},{„connector”:14},{„connector”:15},{„connector”:16},{„connector”:17}]’ width=’800′ height=’600′ allow=’geolocation’></iframe>

 

Elektromobilność napędza:
Portal Interia publikuje wypowiedź Rafała Zasunia w której analizuje prawdopodobne scenariusze działania nowej Komisji Europejskiej. 
internet wmediach
Rynek energii w Polsce w ostatnich latach charakteryzuje się dużą niepewnością. Wynika ona zarówno ze zmienności cen na rynkach paliw, jak i ze zmian regulacyjnych. Na poziomie europejskim zaostrza się szeroko rozumianą politykę klimatyczną i dekarbonizacyjną, natomiast w Polsce obserwujemy zmiany w ustawach o OZE, wprowadzenie rynku mocy, a także – okresowo – ustawę o cenach energii.
hutadabrowa
Piotr Stępiński - dziennikarz BiznesAlert.pl, na podstawie doświadczeń z drugiej edycji eRajdu organizowanego przez redakcję WysokieNapiecie.pl, opisuje polską elektromobilną rzeczywistość.
erajd dziennikarzy elektrycznymi ev 2019
Dziennikarze na starcie eRajdu