Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Dotacje do paneli fotowoltaicznych z programu Mój Prąd zwolnione z podatku

Dotacje do paneli fotowoltaicznych z programu Mój Prąd zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów uznało, że dotacje z programu Mój Prąd są zwolnione z podatku na takiej samej zasadzie, jak dotacje z programu Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wypłacał do 5 tys. zł osobom, które inwestują w domach jednorodzinnych w panele fotowoltaiczne. Inną informację podaje NFOŚiGW.
pv

Urzędnicy NFOŚiGW obawiali się, że będą musieli wysyłać PIT-y z dla rozliczenia dotacji w programie Mój Prąd. Informacja o tym, że „na dzień dzisiejszy dotacja z programu Mój Prąd jest opodatkowana podatkiem dochodowym” znalazła się na stronie funduszu, w odpowiedziach na pytania dotyczące Mojego Prądu. Podatek płaciły już osoby, które kilka lat temu dostawały dotacje na kolektory słoneczne. Zwolnienia podatkowe wprowadzono dopiero w ubiegłym roku dla beneficjentów programu Czyste Powietrze.

Teraz Ministerstwo Finansów na zapytanie portalu WysokieNapiecie.pl odpowiedziało, że preferencje podatkowe obejmują także Mój Prąd.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Ustawa PIT (art. 21 ust. 1 pkt 129a) zwalnia od podatku dochodowego świadczenia dotyczące przedsięwzięć w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Czytaj także: Podatek od dotacji z programu Mój Prąd

„Jest to jedna z preferencji podatkowych, wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., której celem jest zachęcenie podatników do zaangażowania się w walkę ze smogiem. Zwolnienie obejmuje świadczenia przekazane na realizację ww. programów w budynku mieszkalnym jednorodzinnym już istniejącym oraz nowo budowanym. Ustawa PIT definiując budynek mieszkalny jednorodzinny odsyła do postanowień art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane.  Zwolnienie to obejmuje dotacje wypłacane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Mój Prąd” na instalację paneli fotowoltaicznych, które mają służyć budynkom mieszkalnym jednorodzinnym” – przekazało biuro prasowe portalowi WysokieNapiecie.pl.

Nabór wniosków

Nabór wniosków w programie Mój Prąd ruszył 30 sierpnia i potrwa do 20 grudnia tego roku. Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że wniosek wraz załącznikami trzeba złożyć bezpośrednio w warszawskiej siedzibie NFOŚiGW albo wysłać go pocztą.

Czytaj także: Panele słoneczne we własnej firmie

Kto nie zdąży w tym roku nie powinien się martwić, że nie załapie się na dotację. Na razie nie ma obawy, że budżet się wyczerpie – do wzięcia jest w sumie 1 mld zł, co wystarczyć dla 200 tys. prosumentów. Kolejny nabór NFOŚiGW planuje od początku 2020 r. Zakłada się, ze środki wydatkowane będą aż do 2025 roku.

Beneficjenci

Z dotacji programu Mój Prąd mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Muszą już mieć zakończoną inwestycję, ponieważ wymogiem jest zawarcie umowy kompleksowej na wprowadzanie energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji do sieci. Wsparcie dotyczy instalacji tylko na istniejących budynkach mieszkalnych.

Instalacje PV

Wsparcie dotyczy mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Beneficjent zobowiązany jest do eksploatacji instalacji we wskazanej we wniosku lokalizacji przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty dofinansowania.

Zwiększenie mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej nie kwalifikuje się do dotacji.

Koszty kwalifikowane

O dotację mogą ubiegać się osoby, które rozpoczęły inwestycje po 23 lipca tego roku.  Rozpoczęcie rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego czyli opłacenia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego. Koszty kwalifikowane obejmują zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji czyli paneli fotowoltaicznych z niezbędnym oprzyrządowaniem. Wymaganym elementem instalacji są liczniki dwukierunkowe, ale one nie wchodzą do kosztów kwalifikowanych.

Wniosek i konieczne dokumenty

Podpisanie wniosku o dofinansowanie jest jednocześnie oświadczeniem woli zawarcia umowy. To skraca czas do wypłaty dotacji. Ale przy składaniu wniosku trzeba zwrócić uwagę na wszystkie załączniki.

Wnioski należy składać wyłącznie w formie papierowej na formularzu NFOŚiGW, w dodatku wypełnione odpowiednim długopisem – czarnym lub niebieskim. Musi być własnoręcznie podpisany, wysłany w kopercie z adnotacją: Program priorytetowy „Mój Prąd”. Także kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej musi mieć adnotację „Zgłoszono do programu Mój Prąd”.  Wśród wymaganych dokumentów jest też dowód zapłaty/oświadczenie o dokonaniu płatności. NFOŚiG udostępnił formularz zaświadczenia, w którym Operator Sieci Dystrybucyjnej potwierdza montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii – na formularzu musi być pieczęć firmowa oraz czytelny podpis. Ostatnim dokumentem jest formulkarz RODO.

Konkurs

Regulamin naboru wniosków zakłada przyznawanie punktów. Można ich otrzymać maksymalnie 4. Ocenie podlega stosunek nakładów przypadających na 1 kW. Im wyższe nakłady – tym mniejsza punktacja. Za nakłady poniżej 6 tys. zł dostaje się 4 pkt., za nakłady powyżej 7 sty. zł – 1 punkt. Nie określono przy tym minimalnej liczby punktów, które trzeba uzbierać.

Wnioski mają być rozpatrywane od ręki, każdego dnia roboczego i przekazywane do akceptacji przez Ministra Energii.  W sumie urzędnicy NFOŚiGW mają cztery dni robocze na przekazanie listy do ME. Kiedy dostaną decyzję z resortu energii w ciągu dnia roboczego powinni podpisać umowę o dotację. NFOŚiGW informuje beneficjenta mailem, ten ma 24 godziny na odstąpienie od umowy.

Mój Prąd wyklucza inne wsparcie

Dotacje z Mojego Prądu nie są udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych. przepis ten obejmuje także program Czyste Powietrze, z którego można dostać nisko oprocentowane pożyczki na własne panele słoneczne.  Jeżeli wnioskodawca zamierza ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” instalacja fotowoltaiczna, zgłoszona do programu „Mój Prąd” musi zostać wyłączona z zakresu programu „Czyste Powietrze” – podkreśla NFOŚiGW.

Ulga termomodernizacyjna

Osoby, które chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i dostały dotację z programu Mój Prąd muszą ją uwzględnić w rozliczeniu. To oznacza, że kwota przedstawiona do odliczenia od podatku (maksymalnie 53 tys. zł) będzie pomniejszona o otrzymaną dotację (np. 53 tys. – 5 tys. = 48 tys. zł do odliczenia).

Czytaj także: Co zmieni „Mój Prąd”? Policzyliśmy

 

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Fakt i Forbes publikują na swoich stronach internetowych wypowiedź dziennikarki WysokieNapiecie.pl nt. spodziewanej liczby samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku w którym według planów rządu, powinno ich jeździć w naszym kraju milion.
gazeta media prasa
Przejęta niedawno przez PGE spółka 4Mobility wprowadza do swojej floty kilkanaście elektrycznych nissanów leafów. W przyszłym roku spółka chce wprowadzić jeszcze setkę samochodów na prąd, ładowanych „zazielenioną” energią. Zwiększa też flotę aut spalinowych i szykuje ekspansję – wejdzie z carsharingiem do kilku nowych miast.
4mobility pge carsharing krynica

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!