Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Człowiek z miedzi zajmie się zieloną energią

Człowiek z miedzi zajmie się zieloną energią

Poseł Prawa i Sprawiedliwości z Lubina został wiceministrem energii. Krzysztof Kubów miałby zająć się odnawialnymi źródłami energii
kubow me

Krzysztof Kubów jeszcze w poniedziałek 5 sierpnia w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl twierdził, że nie dostał oficjalnej informacji o pracy w Ministerstwie Energii, choć „doszły go głosy” o tym, że ma zostać wiceministrem. We wtorek 6 sierpnia dostał nominację premiera na stanowisko sekretarza stanu w ME.

„Jest teraz fala takich młodych powołań do resortów” – skomentował jeden z członków rządu. O nowym wiceministrze energii mówi się także, że „premier wziął go pod swoje skrzydła”, podobnie jak innych, niedawno nominowanych młodych w rządzie.

Według naszych informacji 35-letni Kubów miałby zająć się odnawialnymi źródłami energii. Jak dotąd brakuje mu jednak doświadczenia w tym sektorze. Zapytany o to poseł PiS powiedział w poniedziałek portalowi WysokieNapiecie.pl, że ma dużą wiedzę na temat polityki surowcowej. Przypomniał również, że Ministerstwo Energii przejęło część kompetencji dawnego resortu skarbu i tu także są szerokie zadania. W lipcu poseł zamieścił w „Rzeczpospolitej” swoją opinię na temat fuzji Orlenu z Lotosem. Wspomniał w niej o wyzwaniach związanych z  transformacją sektora w kierunku niskoemisyjności i zeroemisyjności.

Doświadczenie zawodowe

Poseł PiS jest magistrem administracji, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył także studia menadżerskie. W Sejmie zasiada teraz w trzech komisjach: ds. energii i skarbu państwa; ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa; cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jego żona Barbara pracuje w sektorze gospodarki odpadami.

Kubów od 2006 r. związany był przez 10 lat z Polską Miedzią. Pracował jako kierownik działu organizacji i administracji oraz główny specjalista ds. handlu w spółce Inova. KGHM od lat zapowiada inwestycje w odnawialne źródła energii. Miedziany kolos w ubiegłym roku przedstawił strategię, która zakłada pozyskiwanie do 2030 roku połowy energii elektrycznej ze źródeł własnych i OZE.  Kilka lat temu koncern miał plany inwestycji w produkcję ogniw i modułów fotowoltaicznych, które ostatecznie się nie zmaterializowały. Pomysł całkowicie nie przepadł. Teraz mówi się o utworzenia centrum badawczo-rozwojowego, które pozwoli na wprowadzenie nowych rozwiązań na bazie miedzi, m.in. w energetyce.

Czytaj także: Jest nowy szef Urzędu Regulacji Energetyki

 

Projekt zmiany Prawa budowlanego wprowadza zmiany przy wyborze źródła ciepła w domach. Chodzi o to, by zahamować praktykę przechodzenia z ogrzewania ekologicznego na takie powodujące smog. Nadal jednak polskie przepisy dotyczące oszczędzania energii w budownictwie są dalekie od unijnej praktyki, a instalacja odnawialnych źródeł energii dobrowolna.
wegiel piec ogrzewanie dom
Deweloperzy i producenci samochodów przekonują mieszkańców nowych osiedli do aut elektrycznych. Miejskiego „elektryka” można mieć już za równowartość… 390 zł/m-c, o ile kupimy mieszkanie. Polscy deweloperzy też już montują ładowarki, rozwijają elektryczny carsharing i przygotowują budynki do zarządzania mocą ładowania e-samochodów.
Plug of power cable supply for electric vehicle charging (Ev) station
Plug of power cable supply for electric vehicle charging (Ev) station
Zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej rynku mocy dla okresu dostaw przypadającego na rok 2024 wyniesie 9 088 MW, wynika z rozporządzenia Ministra Energii.
tech baterie magazyny oze rynek
Wyrok sądu unieważniający uchwałę WZA Enei w tej sprawie wcale nie wstrzymuje budowy bloku za 6 mld zł. Ale wciąż nie ma finansowania, a na inwestycyjnym horyzoncie podobno majaczą jacyś Chińczycy.
field-601209 640