Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Czy plan na fuzję PGG i KHW spodoba się Komisji Europejskiej?

Czy plan na fuzję PGG i KHW spodoba się Komisji Europejskiej?

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala będzie dziś i jutro w Brukseli prezentował nowy model finansowy nowej spółki, która ma powstać już 1 kwietnia. W tym tygodniu z Brukselą ma się też spotkać czeski fundusz Arca Capital, skarżący się na pomoc publiczną dla polskiego górnictwa.

kopalnia

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala będzie dziś i jutro w Brukseli prezentował nowy model finansowy nowej spółki, która ma powstać już 1 kwietnia. W tym tygodniu z Brukselą ma się też spotkać czeski fundusz Arca Capital, skarżący się na pomoc publiczną dla polskiego górnictwa.

kopalniaWizyta Rogali ma nieformalny charakter. Tak naprawdę nie ma czysto prawnych powodów, aby prezes PGG pokazywał biznesplan spółki Komisji Europejskiej. Formalnej notyfikacji wymaga tylko pomoc publiczna, a rząd twierdzi, że kolejne dokapitalizowanie PGG po połączeniu KHW przez państwowe spółki nie jest pomocą, ale normalną inwestycją nastawioną na zysk. Pomocą publiczną jest tylko przekazywanie pieniędzy na zamykanie kopalń. Rząd jednak, i bardzo słusznie, woli dmuchać na zimne i pokazać Brukseli biznesplan, tak aby uniknąć późniejszych obiekcji.

wegiel PGG wyniki 2016%203W zeszłym roku model finansowy powstającej wówczas PGG pokazywał w Brukseli jej poprzedni prezes, Krzysztof Sędzikowski. Komisja wtedy jakoś to przełknęła, ale  Rogala chyba będzie miał trudniej. Poprzedni model na razie się nie skleił – jak już pisaliśmy, PGG nie wykonała prawie żadnego z elementów planu na 2016 r. Wydobyto o 3 mln ton węgla mniej niż zakładano, planowane obniżenie kosztów wydobycia węgla okazało się też nierealne. Udało się tylko nieco obniżyć stratę netto, ale nie wiadomo jaki w tym miała udział transakcja sprzedaży węgla do Agencji Rezerw Materiałowych dokonana we wrześniu 2016 r. Niewykonanie planu nie przeszkodziło jednak w wypłacie jednorazowej nagrody górnikom w wysokości 1200 zł.

Nie znamy dokładnego modelu z którym pojedzie prezes Rogala do Brukseli, wiadomo, że był bardzo długo negocjowany z bankami i inwestorami. Prawdopodobnie jest w dużej mierze oparty na opisywanym przez nas biznesplanie, który powstał w lutym 2017. Tamten biznesplan naszym zdaniem jest mało realistyczny, trzeba mieć bardzo dużo wiary żeby zakładać takie wyniki. PGG  jest w fazie wiecznej restrukturyzacji, pracownicy skarżą się na chaos panujący w spółce, a połączenie z KHW tylko powiększy bałagan. Być może jednak „modelarze” z PGG po negocjacjach z bankami nieco urealnili prognozy.

Komisja Europejska jest w trudnej sytuacji, bo z jednej strony ma dość własnych kłopotów, a rozpoczęcie procedury nielegalnej pomocy publicznej oznaczałoby bankructwo PGG i KHW razem z nią. Byłoby to jednak odpalenie bomby atomowej. Komisja trzyma jednak palec na spuście a nieoficjalne sygnały płynące z Brukseli mówią, że dopóki polski rząd zamyka kopalnie, dopóty Komisja nie rozpocznie procedury nielegalnej pomocy.

pavolkrupa
Pavol Krupa
Ten cichy deal Komisji i polskiego rządu może wziąć w łeb z powodu skargi słowackiego funduszu Arca Capital.Należąca do biznesmena Pavola Krupy spółka jest właścicielem niewielkiego pakietu akcji czeskiego koncernu górniczego OKD. OKD ogłosił plajtę, ale może udowodnić, że poniósł straty z powodu ograniczenia eksportu czeskiego węgla do Polski i wzrostu polskiego eksportu nad Wełtawę.

Według naszych nieoficjalnych informacji Komisja chciałaby uniknąć rozpatrywania wniosku i uciec się do sztuczki proceduralnej – uznać po prostu, że Arca nie ma legitymacji do złożenia skargi.
Arca zdaje sobie z tego sprawę, dlatego – jak przekazała nam rzeczniczka spółki, Barbora Hanakova, rozmawia bezpośrednio z OKD i czeskim rządem, prosząc ich, aby dołączyli się do skargi. Władze w Pradze rozważają przejęcie OKD za symboliczną koronę, ale decyzji na razie nie podjęto. Przedstawiciele Arca Capital zamierzają również spotkać się w tym tygodniu z Komisją Europejską żeby porozmawiać o „niezgodnej z prawem pomocy publicznej udzielonej polskiego górnictwu, która prowadzi do pogorszenia pozycji OKD”.
Fuzja PGG i KHW ma dojść do skutku 1 kwietnia. W Prima Aprilis…
.

Ostatnie kwartały to wyjątkowo pracowity okres dla Gaz-Systemu - operatora gazowego sytemu przesyłowego. Z jednej strony rozbudowuje połączenia z sąsiadami, szykuje się do budowy gazociągu norweskiego, z drugiej musi sprostać wyzwaniom na terenie kraju, gdzie PGNiG mówi o nowej fali gazyfikacji kraju.

gaz Polska jutro

Przemysł, właściciele budynków, a nawet mniejsze firmy będą mogły zarobić na ograniczeniu swojego zapotrzebowania na moc w sytuacjach kryzysowych dla polskiego systemu energetycznego. Nowa usługa może zmniejszyć ryzyko ponownego wprowadzenia stopni zasilania już latem.

slup energetyczny
Rynek energii rozwija:

Geszefciarze” i „biznesmeni od kręcenia lodów” kontra „tajni współpracownicy” i  „handlarze wódką”. Tak wygląda dyskusja między górniczymi centralami związkowymi w dobie najtrudniejszej restrukturyzacji sektora od 1989 r.

wegielszyldwujek

Przejęty właśnie przez Eneę od francuskiego Engie Połaniec jest w powszechnej opinii najlepiej zarządzaną polską elektrownią. Ale model dzięki któremu odniósł on sukces, nie będzie powtarzany w państwowych jednostkach. Dlaczego?

pracownicynamegawat
Rynek energii rozwija: