Polska importerem prądu. Drugi raz po 1989

Polska importerem prądu. Drugi raz po 1989

Potwierdziły się ubiegłoroczne prognozy portalu WysokieNapiecie.pl ─ zużycie energii elektrycznej w Polsce w 2016 roku znacznie przewyższyło krajową produkcję. W sumie import prądu ─ głownie ze Szwecji ─ pokrył zapotrzebowanie ok. miliona rodzin.

Polskie elektrownie wyprodukowały w 2016 roku ok. 162 TWh energii elektrycznej, a więc mniej więcej tyle, ile rok wcześniej. Jednak zużycie energii kolejny rok z rzędu wzrosło, osiągając blisko 164 TWh. To oznacza, że ponad 1% zapotrzebowania krajowych odbiorców zaspokoił import. To mniej więcej tyle, ile wyniosło zużycie wszystkich gospodarstw domowych na Dolnym Śląsku.

{norelated}W 2016 roku polscy sprzedawcy energii kupili za granicą niemal 5 TWh energii elektrycznej (o 42% więcej, niż rok wcześniej), z czego połowa pochodziła ze Szwecji a po ok. 20% z Litwy oraz Ukrainy. Pozostałe niespełna 6% kupiliśmy łącznie w trzech krajach ─ Niemczech, Czechach i na Słowacji ─ z którymi możliwości handlowe są istotnie ograniczone ze względów technicznych (o czym niżej).

W tym samym czasie sprzedaliśmy za granicę niewiele ponad 2 TWh, z czego ponad 1/3 do Niemiec, 1/4 do Czech, 1/5 na Litwę, a po zaledwie kilka procent do Szwecji i na Słowację.

Mniejszy problem z Niemcami = mniej pracy dla polskich elektrowni

Ujemne saldo w wymianie handlowej z sąsiadami wyniosło 2,8 TWh. Jednak polskie elektrownie na zamówienie Polskich Sieci Elektroenergetycznych wysłały za granicę dodatkowo blisko 0,8 TWh. To energia kupiona przez PSE w ramach współpracy między operatorami sieci przesyłowych z Polski i Niemiec (koszty zakupu są dzielone).

Taki dodatkowy eksport był potrzebny, aby odciążyć dwa polsko-niemieckie połączenia elektroenergetyczne i sieci wiodące z zachodu na południe Polski. Przepływa nimi z Niemiec do Polski nie tylko energia, którą kupili nas odbiorcy, ale znacznie więcej. W 2016 roku trafiło do nas zza zachodniej granicy aż 9,2 TWh prądu, z czego jedynie 0,2 TWh do naszych odbiorów, a aż 9 TWh tranzytem ─ do Czech i Słowacji, a następnie z powrotem do południowych Niemiec oraz Austrii, Słowenii, czy Włoch. Niemcy mają bowiem zbyt słabo rozwinięte sieci przesyłowe, by dostarczać całą zakontraktowaną energię z północy na południe kraju i do Austrii. Energia płynie więc przez sieci sąsiadów jako tzw. przepływy kołowe.

Jednak gdy energii mającej przepłynąć tranzytem było więcej, niż mogły udźwignąć polskie sieci, sytuacja groziła ich przeciążeniem i blackoutem (zobacz: Sytuacja na granicy Polski i Niemiec grozi europejskim blackoutem). Dlatego w 2016 roku Niemcy musieli wielokrotnie redukować produkcję w swoich elektrowniach na północy kraju, a Polacy ją zwiększali u siebie, wysyłając dodatkowe megawatogodziny przez Czechy i Słowację m.in. do Bawarii (to mechanizm zwany z angielskiego cross border redispatching lub w skrócie CBR).

W rekordowym pod tym względem 2015 roku polskie elektrownie na potrzeby tego mechanizmu CBR wyprodukowały dla odbiorców na południu Europy aż 1,5 TWh. Dzięki temu krajowa produkcja nieznacznie przewyższyła wówczas zużycie, chociaż w samym handlu z sąsiadami bilans także mieliśmy niekorzystny. Zobacz: W 2015 wysłaliśmy więcej energii za granicę

Jak WysokieNapiecie.pl przewidywało już w maju (zobacz: Polska ponownie będzie importerem prądu), częściowe rozwiązanie problemów na granicy Polski i Niemiec (zobacz: Będzie bezpieczniej na granicy z Niemcami) istotnie ograniczyło zapotrzebowanie na energię z polskich elektrowni już w 2016 roku, a jeszcze bardziej wpłynie na nasze obroty energią w tym roku. Według danych PSE grudzień 2016 roku był bowiem pierwszym miesiącem od niemal trzech lat, kiedy na potrzeby mechanizmu CBR operator niemal w ogóle nie potrzebował kupować od nich energii.

 (Na razie) taniej na sąsiednich rynkach

Niekorzystny bilans w handlu to jednak przede wszystkim efekt relatywnie drogiej energii na polskim rynku hurtowym. Prąd płynący do nas ze Skandynawii pochodzi głównie z elektrowni atomowych i wodnych, które dostarczają prąd poniżej 30 euro/MWh (choć w Szwecji elektrownie atomowe zaczynają już przynosić przy tych cenach straty, ale nie są w stanie elastycznie zmniejszać swojej produkcji). Z kolei ceny na niemieckim rynku coraz częściej wyznacza ogromna moc farm wiatrowych i słonecznych dotowanych przez odbiorców dopiero w rachunkach, przez co na rynku hurtowym są w stanie dostarczać energię bardzo tanio ─ w ubiegłym roku średniomiesięczna cena także spadła tam poniżej 30 euro. Tymczasem w Polsce było to niemal 37 euro, czyli ok. 162 zł/MWh. W 2016 roku taniej w hurcie była już sprzedawana nawet energia na Litwie ─ do tej pory jednym z najdroższych rynków na Starym Kontynencie. To zasługa uruchomionego w grudniu 2015 roku połączenia Litwy ze Szwecją.

Sytuację niewiele zmienił fakt, że w ubiegłym miesiącu ─ za sprawą pracy elektrociepłowni, wysokich temperatur oraz dużej produkcji energii z wiatru ─ Polska znalazła się wśród najtańszych rynków w Europie. Z ceną 35 euro daleko w tyle zostawiliśmy nie tylko Francję (62 euro), Niemcy (44 euro), Czechy i Słowację (45 euro), ale nawet Danię (37 euro) i Szwecję (38 euro).

W tym roku ─ mimo dalszych spadków cen na polskiej Towarowej Giełdzie Energii ─ rozdźwięk miedzy hurtowymi rynkami prądu nadal może się pogłębiać. Jednak w perspektywie kilku lat sytuację mogą zmienić nowe elektrownie węglowe w Polsce i wyłączanie starych elektrowni na Zachodzie ─ zwłaszcza węglowych w Niemczech i atomowych w Szwecji. Pomoże także wzrost mocy farm słonecznych, które powinny znacznie ograniczyć letnie wyskoki cen energii. W 2016 roku najdroższym miesiącem (z ceną ponad 50 euro/MWh) okazał się bowiem wyjątkowo słoneczny, a przy tym bardzo gorący, czerwiec.

Zobacz: Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Polska importerem prądu. Drugi raz po 1989”

 1. Czyli Polenergia może bez ryzyka budować Offshore przyłączone bezpośrednio do kabla Polska-Szwecja. Zbyt gwarantowany.

  • [quote name=”Duster”]Czyli Polenergia może bez ryzyka budować Offshore przyłączone bezpośrednio do kabla Polska-Szwecja. Zbyt gwarantowany.[/quote]
   Dlaczego ?
   Szwecja będzie potrzebować prądu ?
   Bo jeśli to ma być prąd dla nas … to linka ze Szwecji i obecnie jest za słaba.

   • [quote name=”TTTT”][quote name=”Duster”]Czyli Polenergia może bez ryzyka budować Offshore przyłączone bezpośrednio do kabla Polska-Szwecja. Zbyt gwarantowany.[/quote]
    Dlaczego ?
    Szwecja będzie potrzebować prądu ?
    Bo jeśli to ma być prąd dla nas … to linka ze Szwecji i obecnie jest za słaba.[/quote]
    Ale chcielibyśmy ze Szwecji wiecej i więcej, trudno więc uzasadnić odmowę odbioru energii właśnie w tym miejscu sieci.

    • [quote name=”Duster”][quote name=”TTTT”][quote name=”Duster”]Czyli Polenergia może bez ryzyka budować Offshore przyłączone bezpośrednio do kabla Polska-Szwecja. Zbyt gwarantowany.[/quote]
     Dlaczego ?
     Szwecja będzie potrzebować prądu ?
     Bo jeśli to ma być prąd dla nas … to linka ze Szwecji i obecnie jest za słaba.[/quote]
     Ale chcielibyśmy ze Szwecji wiecej i więcej, trudno więc uzasadnić odmowę odbioru energii właśnie w tym miejscu sieci.[/quote]
     To niech PolEnergia zbuduje sobie kabel. I połaczy go też do Szwecji. Jak nie będzie wiatru to będzie sprzedawaćna kablu „szwedzki prąd”

 2. No tak całe społeczeństwo niemieckie zrzuca się na koszty związane z produkcją prądu z OZE to nic dziwnego że cena hurtowa jest tania. Polaków na to nie stać żeby dopłacać do czyjegoś interesu OZE – zwłaszcza że są to interesy niemieckie i francuskie w głównej mierze.

  • Motto: Od energetyki do informatyki.

   Pod linkiem „Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki” otwiera się strona „Związek Pracodawców Technologii Cyfrowej”.

   Przesłanka – 1: „Potwierdziły się ubiegłoroczne prognozy portalu WysokieNapiecie.pl ─ zużycie energii elektrycznej w Polsce w 2016 roku znacznie przewyższyło krajową produkcję. W sumie import prądu ─ głownie ze Szwecji ─ pokrył zapotrzebowanie ok. miliona rodzin.”

   Przesłanka – 2: Google „Czy grozi nam wielki blackout? Moc albo noc”.

   Kluczem w tej idei i miary jest – prognoza, przewidywanie, przekonanie do zaistnienia w przyszłości określonego ruchu, itp., idt., ect. ect. Dla firm technologii cyfrowej to żywioł dnia codziennego od lat w Polsce. Kiedyś w USA zrobiono tak – jak opisał, ujmując poglądowo, w swojej książce Profesor, rektor polskiej, bardzo znanej uczelni nauki i technologii – gdzie podłączono w sieć wszystkie domy w miasteczku zamieszkałym przez ponad 20 tys. osób. W wyniku ideowej transformacji uczelnia podjęła coś jakoby podobnego z miasteczkiem studenckim, tworzonym przez bloki akademików. Oho! Jak w USA miasteczko i w Polsce osiedle studenckie, to może by tak w Polsce zrobić i zbudować sieć światłowodową obejmującą miasteczko i okoliczne wioski, razem więcej niż 30 tys. osób, i byłoby w UE jak w amerykańskiej miejscowości Blacksburg w stanie Wirginia. Transatlatycka idea. I chociaż rektor i uczelnia wniosła wielki wkład intelektualny i osobowy oraz pewna największa w świecie organizacja międzynarodowa była nim zainteresowana, to jednak prognoza, że załatwi sprawy w Nowym Jorku, że będzie go promować w Genewie, że będzie polskie Blacksburg nie sprawdziła się. No tak, ale wówczas nie było tyle firm ICT jak dziś. Zapewne była to za duża pionierska idea i miara albo za wcześnie.

   Energetykom też różnie wychodzi. Dobrze jak jest elektroenergetyczna sieć, że można kupić energię z zagranicy. Internet z definicji jest z zagranicy, zagraniczny. Codziennie dostęp do niego klient w Polsce kupuje, opłaca. I dziś w ideowym wspomnianym miasteczku jest Internet dzięki pomocy księży proboszczów i wieżom kościelnym. Choć nikt tego nie prognozował. Teraz trzeba by było więzły sieć światłowodowej planować na plebaniach.

   Wniosek wydaje się zatem jednoznacznie oczywisty akcjonariuszami metody energetycznej i ICT muszą zostać żądne chciwości bogacenia się z jakości technologii i techniki fundusze emerytalne bo wraz z tym i w tym jest w założeniu pewna humanistyczna stabilna zrównoważona wieloletnia prognoza idei i miary niezależna od partii takiej siakiej i czy owakiej nawet wówczas, gdy one i ich polityki są do tego i tak jakoś tam potrzebne. Aby każde pokolenia miałby bez lęku oczekiwaną przyszłość. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

   ps. Chciwość …jest dobra… – https://pl.wikiquote.org/wiki/Wall_Street

     • Motto: Polska bez prądu elektrycznego i Internetu. * Aby w ideowym miasteczku „polskie Blacksburg” był Internet, wymyślono w pewnej firmie w Warszawie, że nie będzie się przyłączać miasteczka do Internetu, tylko przyłączy się Internet wprost do miasteczka poprzez autonomiczny nietranzytowy punkt węzłowy globalnej sieci internetowej. Mówiono, że będzie to w kraju euro globalny pl hit gospodarki cyfrowej. Taka prognoza ekonomiczna, jak prognoza pogody.

      W tej idei i miary jaką dorosłe dzieci zrobią jakość i użyją w gospodarce ilości, tak będą mieli humanistyczną emeryturę rodzice, a nawet dziadkowie.

      Rysunek:

      fundusze emerytalne – inwestycja – jakość – metody sieciowe – energetyczne oraz telecyfrowe

      Kto będzie tak dobry w prognozach na 5/10/15/20/25 lat, jak portal WysokieNapiecie.pl, ten będzie miał w tym biznesie największe wzięcie.

      Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

     • W jaki zakres metody energetycznej i/lub telebinarnej (telecyfrowej, telekomunikacyjnej, teleinformatycznej… i bez tele) Pan Redaktor by rekomendował inwestycje dla funduszu emerytalnego wyborców partii A, B, C, D, ….?

 3. A tak z innej beczki, Duster i inni mają może jakieś pocieszenie dla branży OZE, czy od zeszłego roku mamy stagnację i w ME tępe dzidy nic nie zmieniają w swoim postępowaniu ?

  • [quote name=”Master”]A tak z innej beczki, Duster i inni mają może jakieś pocieszenie dla branży OZE, czy od zeszłego roku mamy stagnację i w ME tępe dzidy nic nie zmieniają w swoim postępowaniu ?[/quote]
   Hmm, pocieszenie powiadasz? Zły adres, zaopatrz się w pieniążka i podążaj do zawodowców może i przy okazji rozgrzeszenie dostaniesz?

  • [quote name=”Master”]A tak z innej beczki, Duster i inni mają może jakieś pocieszenie dla branży OZE, czy od zeszłego roku mamy stagnację i w ME tępe dzidy nic nie zmieniają w swoim postępowaniu ?[/quote]

   E jest w OZE i ME. Nadzieja jest w wierze inwestorów w E. Nie ma branży OZE jest domena technologii i techniki E. Branża OZE musi się oddzielić od marketingu antywęglowego i wobec CO2 oraz smogu. Istota fizyki E a nie chemia energetyczna węgla. Nie uczestniczyć i nie finansować konferencji i publikacji uderzających w te bębny. Ruch wiatru, ruch fotonów, bioodpady, to zasoby E do zagospodarowania nie bardziej niż ich fizyka, własność z natury, uzyskania mocy i energii. No a poza tym ME nie zaryzykuje badać w inżynierię hydroelektronową (gromadzenie elektronów nienależących do cząsteczek wody w zbiorniku z wodą) i e-wiatraki zasilające silnik elektryczny napędzający generator prądu elektrycznego. ME (finansowo węglowe) nie jest dlatego, że jest OZE tylko dlatego, że polityki UE są anty CO2 z węgla w idei i miary w kontekście globalnego ocieplenia klimatu. A to nie jest problem E w OZE. OZE to inna polityka E w tym energetyka e-fotonowo e-magazynowa to kosmiczna technologia. Ruch OZE musi się oddzielić od ruchu ocieplenia klimatu. To nie jest jej problem, jej sprawa, jej zagadnienie. Branża OZE musi zlecić opracowanie nowego E marketingu humanistycznego nauki, biznesu i polityki, nie ekologom ale energetykom. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

   • W OZE jest O, nie ma w O w węglu, gazie, ropie i atomie. OZE to inna polityka E niż ich. To polityka O. OZE musi się oddzielić do marketingu politycznego węgla, gazu, ropy i atomu. Cywilizacyjne i historyczne problemy tych E nie dotyczą O i E w OZE. OZE będzie miała własne wynikające z O, Z, i E. Odnawialne źródła energii to inna domena E pro futuro. O, Z, E OZE jest tam gdzie są odpowiednie w naturze wietrzność, nasłonecznienie, spadek grawitacyjny wody, temperatura wody pod ziemią i ludzie wytwarzający pro energetyczne bioodpady. Rozwijanie ruch OZE pomylono z politykami węgla, gazu, ropy i atomu. OZE to inna droga ewolucji.

    • Akcjonariusze i energetycy O, Z, E OZE wykorzystują metodę energetyczną w formie technologii i techniki, a nie (anty)polityki wobec węgla, gazu ropy i atomu. Zostali w nią wciągnięci przez rewolucjonistów.

     • Motto: Ekonomia metod energetycznych. * OZE nie sprawia ocieplenia klimatu. OZE nie sprawia smogu. Firmy OZE nie sponsorują konferencji i publikacji dotyczącej ocieplenia klimatu i smogu. Temat ekonomia metod energetycznych to tak. Magazyny energii tak. Jak nazbyt zawieje wiatr to ruch e-wiatraków jest blokowany. Czy producenci soków owocowych [niebimbrowych] mają sponsorować bieg trzeźwości jako przedsięwzięcie w społecznym marketingu antyalkoholowym? Energetyczne wykorzystanie bioodpadów produkcyjnych to tak. A jak ustawowy wójt albo akcjonariusz firmy widzi w metodzie energetycznej OZE przeciwdziałania wobec ocieplenia klimatu i smogu, to OZE głosi proszę bardzo zamawiać, a nie wplątywać w ruch społeczno-gospodarczy antygórniczy. Przecież są jeszcze nieemisyjne elektrownie nuklearne, taka samo jak węgiel, ropa i gaz, geologicznie bez O. Elon Musk nie głosi, głosujcie na mnie, tylko, kupujcie moją metodę. Energetyka OZE musi się ukazać, że (eko)rewolucjoniści to nie ona. Ona to tylko biznes O, Z, i E. Walka z ociepleniem klimatu i smogiem to nie jest problem OZE. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

  • [quote name=”Mattt”]Gdybyśmy opierali się na niestabilnych źródłach to import byłby 10 krotnie większy…[/quote]
   Pokusiłbym się o tezę, że byłoby odwrotnie choć z dziesięciokrotnością, bym nie przesadzał. Miałoby to jednak oczywiście wiele innych konsekwencji – pozytywnych i negatywnych.

  • [quote name=”Mattt”]Gdybyśmy opierali się na niestabilnych źródłach to import byłby 10 krotnie większy…[/quote]

   Motto: Import 10 krotnie większy. * E (energia) w źródłach OZE to fizyka. W tej idei i miary, gdyby inwestor zapytał energetyka jak to działa, a po tym polityk inwestora, to taka byłaby właśnie odpowiedź? NZO (niestabilne źródła energii) = wzrost importu. Bez hasła ocieplenia klimatu. Tylko E i E, energia i ekonomia. Rynkiem zajmują się ekonomiści. Czego kluczem w ekonomii jest import/eksport energii? Integracji, współzależności, konkurencyjności, posiadaniem miejsc pracy w wytwarzaniu energii, zakup niedomiaru energii jest tańszy niż utrzymywanie domiaru/nadmiaru, gdy nie jest potrzebny?

   • [quote name=”MIT”][quote name=”Mattt”]Gdybyśmy opierali się na niestabilnych źródłach to import byłby 10 krotnie większy…[/quote]

    Motto: Import 10 krotnie większy. * E (energia) w źródłach OZE to fizyka. W tej idei i miary, gdyby inwestor zapytał energetyka jak to działa, a po tym polityk inwestora, to taka byłaby właśnie odpowiedź? NZO (niestabilne źródła energii) = wzrost importu. Bez hasła ocieplenia klimatu. Tylko E i E, energia i ekonomia. Rynkiem zajmują się ekonomiści. Czego kluczem w ekonomii jest import/eksport energii? Integracji, współzależności, konkurencyjności, posiadaniem miejsc pracy w wytwarzaniu energii, zakup niedomiaru energii jest tańszy niż utrzymywanie domiaru/nadmiaru, gdy nie jest potrzebny?[/quote]

    Jeśli ten domiar/nadmiar mozna sprzedać to nie ma się czym martwić – jeśli ktoś zaczyna Energiewende i zastrzega, że jej efektem „nie może być import energii z zewnątrz” to daje to do myślenia…

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”MIT”][quote name=”Mattt”]Gdybyśmy opierali się na niestabilnych źródłach to import byłby 10 krotnie większy…[/quote]

     Motto: Import 10 krotnie większy. * E (energia) w źródłach OZE to fizyka. W tej idei i miary, gdyby inwestor zapytał energetyka jak to działa, a po tym polityk inwestora, to taka byłaby właśnie odpowiedź? NZO (niestabilne źródła energii) = wzrost importu. Bez hasła ocieplenia klimatu. Tylko E i E, energia i ekonomia. Rynkiem zajmują się ekonomiści. Czego kluczem w ekonomii jest import/eksport energii? Integracji, współzależności, konkurencyjności, posiadaniem miejsc pracy w wytwarzaniu energii, zakup niedomiaru energii jest tańszy niż utrzymywanie domiaru/nadmiaru, gdy nie jest potrzebny?[/quote]

     Jeśli ten domiar/nadmiar mozna sprzedać to nie ma się czym martwić – jeśli ktoś zaczyna Energiewende i zastrzega, że jej efektem „nie może być import energii z zewnątrz” to daje to do myślenia…[/quote]

     Gdy mowa jest srebrem a milczenie złotem, to portal wysokienapiecie.pl zgaduje co będzie potem.

     Energiewende – metody energetyczne – gaz energetyczny i OZE oraz pro futuro stellarator

     Czy rysunek p/w „Przepływy kołowe energii w Europie Środkowej” wskazuje na przetestowany zasięg docelowego eksportu, czyli z Niemiec w UE ruch gazu energetycznego i przepływ prądu elektrycznego? I do tego została powołana Komisja Europejska? To strategiczny cel finansowy dla euro?

     Niemiec chce odpowiadać za to, czy unioeuropejczycy będą mieli prąd elektryczny i ciepło? Naprawdę tak?

     Czy trzeba po niemiecku napisać o idei inżynierii hydroelektronowej (w zbiorniku z wodą gromadzenie w niej/w nim elektronów nienależących do cząsteczek wody) w Internecie, aby dowiedzieć się, czy ta idea byłaby realna dla energetyków, a nie tylko dla miłośników fizyki?

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”MIT”][quote name=”Mattt”]Gdybyśmy opierali się na niestabilnych źródłach to import byłby 10 krotnie większy…[/quote]

     Motto: Import 10 krotnie większy. * E (energia) w źródłach OZE to fizyka. W tej idei i miary, gdyby inwestor zapytał energetyka jak to działa, a po tym polityk inwestora, to taka byłaby właśnie odpowiedź? NZO (niestabilne źródła energii) = wzrost importu. Bez hasła ocieplenia klimatu. Tylko E i E, energia i ekonomia. Rynkiem zajmują się ekonomiści. Czego kluczem w ekonomii jest import/eksport energii? Integracji, współzależności, konkurencyjności, posiadaniem miejsc pracy w wytwarzaniu energii, zakup niedomiaru energii jest tańszy niż utrzymywanie domiaru/nadmiaru, gdy nie jest potrzebny?[/quote]

     Jeśli ten domiar/nadmiar mozna sprzedać to nie ma się czym martwić – jeśli ktoś zaczyna Energiewende i zastrzega, że jej efektem „nie może być import energii z zewnątrz” to daje to do myślenia…[/quote]
     W takim razie w Polsce mamy system gdzie bez energiewende import jest konieczny. Tanio i dobrze 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej