Chaos na rynku węgla

Chaos na rynku węgla

Na zwałach leżą ponad 3 mln ton węgla, według resortu nadprodukcja sięga 25 mln ton rocznie. A tymczasem miałów energetycznych zaczyna brakować. Rynek jest kompletnie nieprzejrzysty i sytuację powinien sprawdzić UOKiK.

Zacznijmy od przysłowiowego pieca. Rynek węgla energetycznego podzielony jest na trzy segmenty – największa część czyli ok. 54 proc. to miały energetyczne.  Trafiają największych elektrowni i elektrociepłowni na podstawie umów długoterminowych. Tam węgiel jest najtańszy.  7 proc. idzie do ciepłownictwa, 2 proc. do wielkich fabryk. Dla nich węgiel jest trochę droższy.
Pozostałe 18 proc. to tzw. sortymenty grube i średnie. To najdroższy surowiec, którym ludzie palą w piecach, a instytucje publiczne, takie jak szkoły i szpitale – w swoich kotłowniach.

Od ponad roku Towarowa Giełda Energii oraz Agencja Rozwoju Przemysłu w Katowicach udostępniają indeksy cen węgla, opracowane na podstawie cenników spółek węglowych. Indeksy są dalekie od doskonałości, nie do końca odzwierciedlają ceny prawdziwych transakcji, podawane są z dużym opóźnieniem.  Ale jakimś narzędziem są.
Od początku istnienia indeksów ceny węgla dla energetyki były zawsze niższe od cen dla ciepłowni. Niekiedy tylko się zbliżały. To normalne, bo w końcu energetyka jest znacznie większym kupcem, może więc wynegocjować dużo lepsze ceny.Aż nagle od wiosny 2016 r. zaczęło się coś dziwnego. Indeksy pozamieniały się miejscami.

Skąd się to wzięło? Rozmawialiśmy z kilkunastoma uczestnikami rynku, z producentami węgla, z traderami, z osobami zajmującymi się zakupami węgla w energetyce. Po zebraniu do tego do kupy układa się taka oto wersja wydarzeń.

Wiosną i latem ciepłownie jak zwykle ogłaszały przetargi na węgiel. Ten rynek jest opanowany przez małe firmy  handlujące węglem. Przez ostatnie lata sprowadzały bardzo dobry jakościowo węgiel z zagranicy (przeważnie rosyjski) o wartości opałowej 25 GJ i zawartości siarki ok. 0,6 proc. Mieszały go z tanimi polskimi klasami (15-18 GJ) . Po takiej takim miksie węgiel miał standardową w Polsce wartość 21-22 GJ na tonę.  W środowisku na firmy funkcjonujące w ten sposób mówiło się „mieszacze”.

Kiedy więc „mieszacze” startowali wiosną i latem w  przetargach na węgiel, licytowali bardzo niskie ceny, bo węgiel z importu był wówczas bardzo tani. Cena na ARA to było 40-50 dol. Część spośród „mieszaczy” mogła stosować krótką sprzedaż czyli oferować w przetargach węgiel, którego fizycznie jeszcze nie mieli zakontraktowanego, licząc, że ceny jeszcze spadną. Stąd wzięła się we wrześniu rekordowo niska wartość indeksu węgla dla ciepłowni.

Od września światowe ceny zaczęły rosnąć. Dziś cena rosyjskiego węgla na granicy to ok. 75 dol. za tonę. Spory odsetek „mieszaczy” został na lodzie. Niektórzy zawierali nawet kontrakty na dwa lata. Oprócz ceny węgla dobija ich taniejący złoty. Dziś importerzy mają wybór – albo wywiązać się z kontraktów i ponieść stratę, albo zerwać umowy z ciepłowniami i przemysłem.

Firma Polbrand, jeden z największych importerów węgla, co roku sprowadzający 500 tys. ton węgla, czyli ok. 7 proc. importu,  jest bliski bankructwa. Wystąpił o układ z wierzycielami. O kłopotach Polbrandu jest głośno w sieci, bo obligacje tej firmy były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Część spośród mieszaczy rozpaczliwie poszukuje węgla jak najwyższej jakości w kraju, żeby móc wywiązać się z kontraktów. Ale miałów dobrej jakości tj. 22 GJ i więcej w kraju nie ma. Co się stało?

Oficjalnie na zwałach przy kopalniach jest 3 mln ton. Ok. 1 mln ton ze zwałów przy kopalniach jest zastawiona na rzecz banków i nie może być sprzedana. Ale większość z tego to surowiec, który się do niczego nie nadaje. Ma parametry 15, góra 18 GJ/t. Taki węgiel się nie pali i nikt go nie chce.Nota bene polski węgiel energetyczny w ogóle jest niestety gorszy od standardów przyjętych na świecie czyli 25 GJ i 0,6 proc. siarki.

„Węgiel importowany ma kaloryczność 25 GJ (taka wartość dominuje w kontraktach międzynarodowych)  węgiel krajowy 22 GJ (wartość zbliżona do jakości węgla zużywanego w krajowej energetyce). W związku z tym aby nabyć równoważną ilość energii chemicznej w paliwie, użytkownik musi nabyć odpowiednio więcej węgla krajowego np. zamiast 100 tys. ton węgla z importu ponad  113,6 tys. ton węgla krajowego” – czytamy w artykule dr hab. Urszuli Lorentz z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Drugi powód jest taki, że energetyka bierze teraz maksymalne wolumeny węgla zapisane w kontraktach. W tym roku ceny wciąż są niskie, a w drugiej połowie przyszłego roku wzrosną, bo z kilkumiesięcznym opóźnieniem da o sobie znać podwyżka cen węgla na światowych giełdach. Wtedy pewnie elektrownie zmniejszą odbiór.  

W Katowickim Holdingu Węglowym średnia kaloryczność węgla to 22-23 GJ. Ale KHW zakontraktował się już wcześniej w całości, żeby ratować płynność.

W sumie wg naszych informacji wydobycie węgla energetycznego dorównującego parametrami światowym standardom sięga zaledwie 4-5 mln ton.

W PGG najlepszy jakościowo węgiel mają kopalnie „Jankowice” i „Marcel”. Ta pierwsza miała problemy techniczne i dopiero niedawno zaczęła pracować pełną parą. To kolejny powód dla którego dobrego węgla brakuje.
Najwydajniejsze kopalnie w kraju – LW „Bogdanka” i PG Silesia – węgla nie mają, zapasy tam sięgają ledwie kilkudziesięciu tysięcy ton.

Wyciskanie mieszaczy z rynku

PGG próbuje wejść w intratny segment sprzedaży węgla dla ciepłowni i przemysłu, wyciskając „mieszaczy”. Jeden z handlowców kupujących miały energetyczne dostał kilka dni temu od PGG nowe oferty na przyszły rok.  Cena miałów- 10,96 zł za GJ. To grubo powyżej dzisiejszych cen, które wynoszą ok. 8,5 zł za GJ. Handlowiec, od 23 lat działający w tej branży propozycję uważa za, delikatnie mówiąc, oderwaną od rzeczywistości, bo ciepłownikom i przemysłowcom ani się śni płacić takie ceny.

Stąd pytanie, które zadają sobie dziś niemal wszyscy uczestnicy rynku – czy "największa firma górnicza w Europie" celowo wstrzymuje sprzedaż aby wywindować ceny węgla czy też surowca rzeczywiście brakuje.

Trzeba wziąć pod uwagę, że całe górnictwo mocno ścięło w zeszłym roku inwestycje. W KHW z 870 mln w 2014 r. zostało 639 mln,  PGG nie pochwaliło się w sprawozdaniu za 2015 r. o ile zmniejszyło wydatki inwestycyjne, ale zapewne spadek był podobny. To wszystko oczywiście odbija się na produkcji. Ale czy aż tak? Czy może chodzi wywołanie na rynku wrażenia, że węgla nie ma to, tak aby  wyeliminować pośredników, którzy nie będą w stanie wywiązać się z umów?  Przecież ustawa o ochronie konkurencji zakazuje celowego ograniczania zbytu ze szkodą dla kontrahentów lub konsumentów.

Oczywiście z punktu widzenia PGG strategia wyeliminowania drobnych konkurentów z rynku miałów jest słuszna. Pytanie tylko czy mocno nieruchawy gigant jest w stanie ich zastąpić. Pośrednicy są elastyczni, dostarczają węgiel zarówno koleją, jak i ciężarówkami, dopasowują się do potrzeb klienta, np. potrafią dostarczać po kilkadziesiąt ton miesięcznie zamiast dowieść od razu całość. PGG musiałaby dokonać sporego wysiłku organizacyjnego, w dodatku w warunkach permanentnej restrukturyzacji i niekończących się sporów ze związkowcami.

Zdaniem naszych rozmówców sytuacja na rynku prawdopodobnie uspokoi się na początku przyszłego roku. Ustali się jakaś cena równowagi, zapewne nie będzie to powyżej 10 zł za GJ, jakby chcieli górnicy, ale też więcej niż 8 zł, które płacono w połowie 2015 r.  

Konkurencja niedobra dla węgla?

Strategia PGG ma największy wpływ na to co dzieje się z polskim węglem. Po planowanej przez rząd fuzji z KHW wpływ ten będzie jeszcze większy. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wprost stwierdził, że  rynek powinien być uporządkowany w taki sposób, aby pomiędzy producentami nie było konkurencji, bo w takiej sytuacji można skorzystać z „dobrodziejstwa wzrostu cen”. (cyt za nettg.pl 8.11.2015)

A rynek najważniejszego polskiego surowca energetycznego jest wyjątkowo nieprzejrzysty.  Spółki węglowe stosowały i wedle naszych informacji stosują nadal praktyki dość dziwne.

Od kilku rozmówców usłyszeliśmy, że standardem w umowach między górnictwem a energetyką jest zakaz odsprzedaży węgla przez spółki energetyczne. W umowach, które widzieliśmy, Kompania Węglowa (poprzedniczka PGG) zastrzegała sobie, że węgiel jest przeznaczony do spalenia w konkretnych elektrowniach. Gdyby np. jakaś spółka energetyczna uznała, że węgla ma za dużo i chciała odsprzedać  jakiejś np. ciepłowni, to musiała poprosić Kompanię, żeby dostarczyła go w inne miejsce niż wynika z umowy. Na to Kompania nie dawała zgody.

Z wielkich firm energetycznych  w Polsce od tych ograniczeń wyzwolił się tylko francuski EDF, który utworzył własną spółkę handlującą węglem, zarówno polskim, jak i importowanym. Reszta energetyki machnęła ręką, bo uznała, że gra nie jest warta świeczki.  

Jeśli zakaz dalszej odsprzedaży węgla kupowanego przez energetykę jest standardem na polskim rynku, to bez wątpienia sprawę powinien zbadać UOKiK. W końcu bardzo podobne praktyki stosował przez lata rosyjski Gazprom wobec Europy Środkowej, zakazując niemieckim kupcom swojego gazu odsprzedaży go do Polski czy Czech. Problem zniknął dopiero, gdy postępowanie antymonopolowe wszczęła Komisja Europejska.

Jest rzeczą zadziwiającą, że mimo nieustannego podkreślania przez polityków jak ważnym surowcem jest węgiel, Polska nie dorobiła się jeszcze giełdy węgla z prawdziwego zdarzenia. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: rzetelna i aktualna informacja rynkowa, możliwość zabezpieczania transakcji (hedgingu) i kontraktów futures,  lepsze prognozy i możliwości oceny projektów inwestycyjnych. Nie wymagałoby to wielkich kosztów.  Tylko czy pogrążone w organizacyjnym bałaganie górnictwo jest w ogóle zainteresowane takim projektem?

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Chaos na rynku węgla”

 1. Czy górnictwo jest zainteresowane? To rząd musiałby być zainteresowany i wydać na taką giełdę zgodę, ale to się nijak ma do ręcznego sterowania cała gospodarką, które ten rząd obrał sobie za punkt honoru. A godka

 2. Czyżby to zamieszanie to było pokłosie tych „tajnych wniosków” w sprawie górnictwa na posiedzeniach RM o których pisała Redakcja?
  Za chwilę usłyszymy, że to wszystko jest ochroną „strategicznych celów energetycznych”. I diabli wezmą transparentność.
  Mimo wszystko dziękuję za przybliżenie tematu.

 3. zeszły rok był dramatyczny, Kompania weglowa toneła w długach i nie miała kompletnie płynnosci finansowej, inwestycje ktore sa wymianiane w artykule w duzej mierze przekladaja sie na wydajnosc. Zobaczymy co bedzie sie działo pod koniec roku

 4. W sumie to górnicy w tym roku mniej wiecej od kwietnia byli zajeci bardziej strajkami i masowkami niz fedrowaniem. Związkowcom dziekujemy

  • [quote name=”realista”]Nie chcę być złym prorokiem, ale tak się zastanawiać co na tych hałdach rzeczywiście leży.[/quote]
   branża

   • [quote name=”kos-mi-ci”][quote name=”realista”]Nie chcę być złym prorokiem, ale tak się zastanawiać co na tych hałdach rzeczywiście leży.[/quote]
    branża[/quote]

    No właśnie i to jest w istocie rzeczy pospolitej dramat ziemskiej cywilizacji planetarnej. No jak tu ułożyć, aby 1.000.000 inwestorów w świecie, tych prawdziwych, nie tych z banku, zaryzykowało po 1.000.000 w domenę kosmiczną, razem 1.000.000.000.000? W tym ruchu 10 lat to za mało, trzeba by jakieś 25 lat na wydatki, a zysk totalnie niepewny.

    Scenariusz – między idea i miarą:
    Przychodzi Elon Musk do banku i mówi – biorę kredyt na $10mld.
    Poruszenie w banku, sam szef pędzi do klienta… I pyta – a na co?
    Musk odpowiada – lecimy dalej, na Marsa. Biorę kredyt na 10 lat.
    Na to szef banku. To proszę skorzystać z usług konkurencji. My nie mamy specjalistów do oceny ryzyka tej inwestycji. Poza tym rynek energetyczny jest w chaosie. Niezadowolony Musk wychodzi z banku i mówi – że też, kurde balans, sam muszę wszystko robić w tej Ameryce.

    ps. Japoński satelita Hitomi rozwirował się do rozerwania na kawałki. Zaczął wirować z wielką szybkością i rozpadać się. Siła odśrodkowa oderwała panele słoneczne zasilające satelitę. W kwietniu 2016 roku ogłoszono zakończenie kosztującej 273 mln dolarów misji.

    • Motto: Mars – pokusa idei i muskanie miary. * 1 mln osób w świecie ryzykantów natchnionych wizjami marsjańskimi wymagałoby Internetu i algorytmu specjalnej aplikacji dla płatności i informacji, a $40mld rocznie wpływów rok w rok przez 25 lat i wydatków na kolonizację Marsa w kosmicznej drodze pod górkę, to $40tys. rocznie na osobę (1.000.000 * 25 * 40.000) wpłat na fundusz ewolucji marsjańskiej. Potem trzeba utrzymać i rozwijać osadę na Marsie. To raczej rodowe przedsięwzięcie. Tylko, że te banki i ta energetyka ziemska słabiutkie. Musiałby chyba raczej fundusz siebie i biznesy swoich interesariuszy uniezależnić od ich chaosu na co najmniej 50 lat. Tylko jak to zrobić w USA a co dopiero w świecie? Kupieniem przez fundusz banków i elektrowni? Elektrycznymi panelami na fotony i bateriami oraz gazem łupkowym/skroplonym albo też w skali midi nowymi reaktorami na E=mc2? Dobrze to policzone? Jak to policzyć?

 5. No ok ale przeciez sporo pieniedzy szło na kopalnie takie jak sosnica czy krupinski gdzie naklady inwestycyjny były wykrozystywane aby ratowac zaklady a nie inwestowac w zwiekszanie wydobycia

 6. a czy odbiorcy prądu i ciepła też skorzystają z „dobrodziejstwa wzrostu cen”?

  a tak w ogóle to nam się wydaje że zwyczajnie jak co 3-4 lata (ostatnio 2008 i 2011) nadwyżka krajowego węgla przechodzi płynnie w deficyt, tym razem opóźniony bo kroplówka była intensywniejsza, a świstaki ze wschodu już zawijają towar w papierki, żeby bratnio wspomagać

  nie jesteśmy jednak pewni czy tym razem nie jest to zjawisko przejściowe o charakterze już stałym – powoli węgiel się kończy zwyczajnie, inwestycji nie ma bo kasa poszła na barbórkowe, a to oznaczałoby m.in. że np. nowa spalarnia węgla Ostrołęka o wydajności nawet ponad 2 mln ton rocznie (tak teraz liczymy wielkość bloków) musiałaby poprosić świstaki ze wschodu o bezpieczne dostawy i mamy wtedy zdaje się mały klopsik strategiczny co nie?

 7. Główny problemem polskiego węgla w kontekście ciepłowni ale też elektrociepłowni to nie jest niższa jakość opałowa, bo jakoś się spali i plewy węglowe także, ale zawartość siarki. Niskosiarkowy produkuje tylko KHW i odrobinę dawnej KW, większość KW to dużo siarki 0,8-1,0%, a Bogdanka bardzo dużo siarki 1,2% i więcej. Bez mieszania z importowym np. 0,2% nie da się jechać zgodnie z normami jeśli się nie ma full speed odsiarczania, a to ma tylko energetyka zawodowa a i to nie cała. Dodatkowo jak derogacje wygasną ostatnie za rok to bez importu nie pojedziemy w ogóle.

 8. Czy uwzględnił Pan możliwe, delikatne oczywiście!, sugestie państwowych właścicieli energetyki węglowej, że braci górniczej warto przecież pomóc utrzymując ciut wyższe ceny niż by to wynikało z rynku?

  I co z cenami wewnętrznymi węgla w grupie Tauron? Jak one wpłynęły na ten cud?

  Jeszcze jedno: standard światowy to raczej 0,8-1,0% siarki, nie 0,6%.

  • Bardzo dziękujemy za podpowiedź. Jakby Pan miał ochotę na kontynuację konwersacji, to moje dane są w rubryce „o nas” 🙂
   A co do energetyków- jeśli sugestie były, to wyjdą w wynikach spółek za ostatni kwartał. Na razie oficjalne i nieoficjalne informacje mówią, że wciąż realizowane są dostawy na starych zasadach.
   Cen wewnętrznych nie uwzględniłem. Ale przecież Tauron stosuje je od lat, a dopiero teraz indeksy się tak rozjechały.
   Standardy jakości wziąłem stąd. „Ruski” węgiel ma tam nawet niższą siarkę, 0,5 proc.
   http://www.platts.com/IM.Platts.Content/MethodologyReferences/MethodologySpecs/coalmethodology.pdf

 9. Motto: Narodowe czarno-zielone złoto. * Polski las tylko z polskiego węgla! CO2 pochodzące z importowanego węgla, gazu i ropy to nie nasz węgiel. Polska go nie wydobywa z ziemi na powierzchnię planety. Elektromobilność i zgazowanie takie idee i miary ma PiS na polskiego węgla ratowanie. I stąd ten chaos.

  • i hura nucą domowe piece, kotłownie i ciepłownie wraz koniec z rynkiem węgla przemieniamy się na energetyczny gaz z polskiego węgla i biomasy, i z geologicznych łupków, tak z chaosu wyłoni się nowy ład, PiS porządek, klikajcie w czerwone i zielone na ten wątek, podaj dalej

   • Motto: Od fizyki przez ideę i miarę do polityki – „ja wiedziałem, że tak będzie, ja wiedziałem”.

    … – elektromobilność – jakość polskiego węgla i lasu – zgazowanie – …

    Jak będzie w tej idei i miary pro futuro za 10/15/20/25 lat – dwa sukcesy czy dwie katastrofy? Na uczelniach, tj., AGH i WAT muszą to wiedzieć. O losach partii w Polsce zadecydują wyborcy. Potrzeba dżuli zawsze pozostaje. Z jednej strony moc i energia dla elektro-ładowania wobec innowacyjności w auto/bus/mobilności. Z drugiej strony ochrona węglowa wobec niepewności globalnego rynku gazu. Czy będą kiedyś pisać – to nie nasza wina, to wina Gowina? Czy może – bez Gowina nie byłaby dziś bogata polska rodzina? Koniec.

 10. Wygląda na to, że PGG ma stać się monopolistą rynku węgla (a przynajmniej jego części). Połączenie z KHW jest ewidentnie na zasadzie incorporare, a nie unionare, więc znika wewnętrzna konkurencja. Słowem polski węgiel w polskim piecu i polskiej elektrowni zapewni polakom Polska Grupa Górnicza.

  • [quote name=”Tachys1″]Wygląda na to, że PGG ma stać się monopolistą rynku węgla (a przynajmniej jego części). Połączenie z KHW jest ewidentnie na zasadzie incorporare, a nie unionare, więc znika wewnętrzna konkurencja. Słowem polski węgiel w polskim piecu i polskiej elektrowni zapewni polakom Polska Grupa Górnicza.[/quote]

   Motto: Aby osiągnąć sukces trzeba się zapisać do partii. * Wszystkim niekoniecznie. Na pewno wojsko, policja, służby ratownicze i szpitale, magazyny ochrony cywilnej, woda i żywność, ministerstwa, lotniska i kolej, itp. będą miały prąd i ogrzewanie na węglu i automobile na paliwie z węgla. Pozostali mogą przejść na gaz. Trzeba by tu nową miarę handlową wprowadzić, bo węgiel sprzedają w tonach, gaz w metrach sześciennych, a tu dżule są tym co się kupuje. Cena dżula musi być jedna niezależnie od metody energetycznej. Każda stolica województwa będzie miła dedykowaną rafinerię paliwa [gazu, benzyny] z węgla, Warszawa będzie miała dwie. Przysłowiowy dupochron węglowy to może być w istocie rzeczy pospolitej dobre ułożenie narodowe. Polskiej Grupie Gazowej przydałoby się rządowe 8 mld na inwestycje w wymianę pieców węglowych na gazowe w miejskich elektrociepłowniach. Trzeba będzie jakoś dopłatę do ceny gazu dołożyć na fundusz jakość metody i uporządkowane ułożenie. Do tego potrzeba talentu i powołania do polityki.

   • Motto: „Chaos na rynku węgla.” * I do jest doskonały czas, aby szkołom i przedszkolom zaoferować za darmo wymianę stosowanego do ogrzewania pieca węglowego na gazowy w opłacie abonamentowej na 10 lat [dokładnie na okres gwarancji technologicznej] w tym serwis techniczny z ceną za dżule. Jaka jest cena jednego dżula handlowego? Jeden dżul handlowy to ilość dżuli fizycznych niezbędna do uzyskania temperatury X … względem temperatury Y… . Jeden dżul fizyczny to dżul definicyjny – jednostka pracy, energii oraz ciepła w układzie SI, oznaczana J. Tak, aby dyrektor/ka placówki otrzymywał/a przez lata taką samą cenę za dżule z gazu, jak z węgla. W idei idei i miary chodzi o wypchanie pieców węglowych z placówek oświatowych. Inwazja Polskiej Grupy Gazowej, aby podmiot prowadzący placówkę głosił, że jest eko pro zdrowotny anty nisko emisyjny. Wzór dla społeczeństwa. Jak to policzyć?

    • Motto: Kształcenie rewolucjonistów energetycznych z kalkulatorem.

     Internet: Międzynarodowa Agencja Energii w preambule Światowego Przeglądu Energii – „Światowy system energetyczny znajduje się na rozdrożu. Przyszłość ludzkości zależy od tego, na ile skutecznie zmierzymy się z zapewnieniem energii i szybką transformacją do niskowęglowego, efektywnego i przyjaznego środowisku systemu jej produkcji. Potrzebna jest energetyczna rewolucja.”

     Czy już powstały instytuty rewolucji energetycznej na wydziałach energetycznych? Jak energetycy zabiorą się za rewolucję bez kształcenia rewolucyjnego, to co z tego może być dobrego? Trzeba by jeszcze kursu dla energetyków w zakresie działalności w partii politycznej. Kadra do jakiejś musi się zapisać, aby odnieść rewolucyjny sukces. Raz do tej raz do innej, tak jak politycy. Wedle energetycznych potrzeb rewolucyjnych. Dlaczego „Wysokie Napięcie” nie ma modułu ‚energetyczna rewolucja’ – czy ten portal nie jest rewolucjonistą za wskazaniem MAE? W tej idei Polska Grupa Górnicza jest na rozdrożu z Polską Grupą Gazową, ale nie tak do końca poprzez budowę 17 rafinerii węglowych (a może nawet więcej, gdyby Śląsk i Trójmiasto potrzebowało więcej jak dwie dla Warszawy). Do tego potrzebny jest może krajowy mix gazowy (importowany oraz własny wydobywany i produkowany z biomasy i węgla) wraz z krajowym i podmiotowymi funduszami jakość metody gazowej. Czy to się da policzyć?

     • Motto: Wydział kontroli jakości metody energetycznej na Wojskowej Akademii Technicznej.

      Tak bez policzenia, w tej idei i miary, wychodzi 20 rafinerii węglowych, 16 dla stolic województw, plus jedna dodatkowa dla Warszawy, Trójmiasta, Śląska oraz czynno-rezerwowa dla pozostałych (wyłączenia z powodu remontów i poprawy jakości wdrożenia nowości). To pi razy internet z 15 lat roboty w tym z 10 na plany, projekty, zlecenia i to z warunkiem kryterium w siwz jakości a nie tylko ceny, budowy, zatrudnienia w nowym przemyśle, szkolenia, i z 5 lat dopasowania gazowo-miksowego euro globalnego pl. W jakiś chmurze musiałoby być chyba wszystkie dane i informacje. Rysunek:

      A (rafinerie węglowe) + B (biogazownie) + C (import [porty morski i eurorury] + D (wydobycie własne, bezpośrednie [geologiczne] i powiązane [metan z kopalni]) = potrzeby na krajowym rynku AGH

      MON – WAT – jakość metody – energetyka/bezpieczeństwo – jakość usług – ruch/rynek AGH – budżet państwa

      W tej idei jakość metody energetycznej źródłem środków w budżecie dla MON. Ciężko będzie się dostać i ukończyć wydziały energetyczne. Ale bez policzenia to tylko alchemia klawiatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej