Auta elektryczne mają pomóc metropoliom

Auta elektryczne mają pomóc metropoliom

Na targach w Genewie na pięć światowych premier aut z silnikami Diesla przypadło aż 21 premier pojazdów elektrycznych. Pojazdów, bo część z nich nie ma już wiele wspólnego z samochodami, jakie dzisiaj oglądamy na drogach

Wśród tych 21 premier są zarówno samochody użytkowe, typowo miejskie, rodzinne, sportowe, limuzyny jak i supersamochody. Pokazali je w Genewie debiutanci (istniejący krócej niż trzy lata) oraz największe koncerny, mające wieloletnie doświadczenie w produkcji aut.

Niemal połowa z elektrycznych premier to pojazdy miejskie. E-auta mają bowiem stać się podstawą wielu systemów wynajmu aut (m.in. carsharingu) i uzupełniać w ten sposób komunikację miejską. W systemy wynajmu inwestują też sami producenci samochodów, chcąc zapewnić sobie w ten sposób zbyt.

Małe pojazdy mają być odpowiedzią na brak przestrzeni w coraz bardziej zatłoczonych miastach. Z kolei elektryczne napędy mają ograniczyć inne problem europejskich metropolii - hałas i smog (dziś w skutek zanieczyszczonego powietrza w miastach umiera w Europie ponad 40 tys osób rocznie). Producenci pokazali także autonomiczne busiki, które mają rozwiązywać jeszcze jeden problem miast w krajach wysokorozwiniętych - transportu starzejących się mieszkańców.

Oto przekrój premier “elektryków” na Motor Show w Genewie w 2019 roku:

e.Go life concept Sport

to prototypowy pojazd niemieckiego start-upu z Aachen. Zbudowany na tej samej platformie co miejski model life prezentowany w 2018 roku.

e.Go to Mover Lux

Druga propozycja e.Go to Mover Lux. Niewielki luksusowy busik, który zbudowano na bazie podstawowej wersji modelu Mover. Skonfigurowany jako pojazd autonomiczny.

 

E’MOBILE Bicar

E’MOBILE Bicar to pojazd przeznaczony do miejskiego carsharingu. Zaprezentowany prototyp ma łączyć funkcjonalność roweru i komfort podróżowania samochodem. Producentem jest szwajcarska firma.

E’MOBILE jest Twike 5

Drugim prezentowanym modelem przez E’MOBILE jest Twike 5. Producent na razie pokazał tylko szkielet trójkołowego pojazdu.

Honda E

Honda pokazała prototyp modelu E. Auto trafi do produkcji jeszcze w 2019 roku. Zapowiadany zasięg to ponad 200 km.

Elektryczny Peugeot 208

Peugeot zaprezentował elektryczną wersję modelu 208. Auto wyposażono w 136 konny silnik elektryczny, zasięg to 340 km. Samochód będzie można rezerwować od połowy tego roku.

Sbarro el-rickshaw

Sbarro el-rickshaw to pojazd francuskiego producenta stworzony z myślą o megamiastach, jako taksówka bądź pojazd prywatny.

Share2Drive SVEN

FEV Europe GMBH pokazał Share2Drive SVEN. Prototypowy pojazd powstał z myślą o systemach sharingowych.

L City

Propozycja brytyjskiego producenta supersamochodów Sin Cars to model L City. Prototypowy mikrobus wykorzystuje platformę, na które można będzie produkować auta różnego typu.

Volkswagen i.d. buggy

Volkswagen przypomniał elektryczną wersją i.d. buggy. Koncepcyjny pojazd demonstruje uniwersalność platformy MEB stworzonej przez VW dla różnego typu pojazdów elektrycznych.

 

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE