Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Polskie Radio 24: Czy Polska dołączy do wyścigu o masowy samochód elektryczny?

Polskie Radio 24: Czy Polska dołączy do wyścigu o masowy samochód elektryczny?

Na świecie trwa wyścig o to, kto zaoferuje lepszy samochód elektryczny w bardziej atrakcyjnej cenie. Polska chce do tego wyścigu dołączyć, ale na razie mamy w tym zakresie zerowe kompetencje - mówi Justyna Piszczatowska w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Na świecie trwa wyścig o to, kto zaoferuje lepszy samochód elektryczny w bardziej atrakcyjnej cenie. Polska chce do tego wyścigu dołączyć, ale na razie mamy w tym zakresie zerowe kompetencje – mówi Justyna Piszczatowska w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Rozwojem elektromobilności w Polsce mają się zająć państwowe spółki energetyczne. PGE, Tauron, Energa i Enea złożyły do UOKiK wniosek o powołanie spółki ElectroMobilityPoland. Z pierwotnej wersji wniosku wykreśliły jednak plany budowy samochodu elektrycznego. – To jednak nie znaczy, że nigdy nie będą do tego dążyć – zaznaczyła. Jej zdaniem duże korporacje, jako podmioty o ograniczonym potencjale do generowania innowacji, muszą się nauczyć współpracy ze start-upami.

̶  Najczęstsza formuła wykorzystywana na świecie polega na pozyskiwaniu firm, które już mają tą technologię i wchodzeniu w alianse strategiczne. Przy naszych, zerowych lub bliskich zera kompetencjach w tym zakresie, czeka nas bardzo długa droga i nie dziwię się niejasnym deklaracjom padającym ze strony państwowej energetyki – wyjaśniła Justyna Piszczatowska.

Jako wzór do naśladowania wskazała rynek chiński, na którym działa obecnie blisko 200 start-upów doskonalących samochody elektryczne, hybrydowe lub na wodór.

Całą rozmowę można znaleźć tutaj

Rząd dąży do uzyskania niemal 100 proc. udziału spółek skarbu państwa w sektorze.  Bezpieczeństwo energetyczne, które dzięki temu mamy zyskać, może okazać się iluzoryczne.

edfgdynia2
Rynek energii rozwija:

Litwa chce połączenia synchronicznego z Polską – mówi portalowi WysokieNapiecie.pl  litewski minister energii, Rokas Masiulis

masiulis
Rynek energii rozwija:

Duży udział kosztów energii w kosztach funkcjonowania małych i średnich firm, zwłaszcza w sektorze usług, powinien skłaniać przedsiębiorców do szukania sposobów na podniesienie efektywności energetycznej. NAPE i Konfederacja Lewiatan podpowiadają rozwiązanie.

energy checkup oszcz
Rynek energii rozwija: