Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. BizTok

BizTok

Rafał Zasuń komentuje dla portalu BizTok efekty głosowania Parlamentu Europejskiego ws. wycofania pozwoleń na emisję CO2.

Rafał Zasuń komentuje dla portalu BizTok efekty głosowania Parlamentu Europejskiego ws. wycofania pozwoleń na emisję CO2.

 

Dla BizTok.pl komentuje Rafał Zasuń, współtwórca Wysokienapiecie.pl, serwisu o energetyce

W tej wersji backloading zadowala wszystkich: Zieloni i unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard mogą powiedzieć, że odnieśli oto sukces polityczny – udało im się uchwalić wycofanie 900 mln ton uprawnień.

Lobby energetyki węglowej i górnictwa oraz wspierające je kraje, w tym Polska, też mogą być zadowolone. Uchwalone przepisy mówią wprost, że wycofanie 900 mln uprawnień to jednorazowy zabieg, Bruksela nie będzie mogła zrobić tego więcej. Wycofane uprawnienia będą wracać już w 2015 r.

Wpływu na cenę uprawnień do emisji CO2 nie będzie to miało żadnego – na rynku jest ich bardzo dużo. Dziś ceny wzrosły tylko z 4,20 do 4,30 euro za tonę. Konsumenci, którzy płacą za uprawnienia do emisji w swych rachunkach za prąd, w ogóle tego nie odczują. Każda ze stron sporu może mówić, że odniosła sukces.

Przeczytaj całą wypowiedź
 

O rosnących problemach z zaspokojeniem zapotrzebowania odbiorców na energię elektryczną mówi dla portalu BizTok Rafał Zasuń.

Rafał Zasuń mówi w wypowiedzi dla Biznes Alert o kłopotach w finansowaniu elektrowni konwencjonalnych w Polsce.

O sposobach wsparcia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej mówi w wywiadzie dla BiznesAlert.pl Rafał Zasuń