Menu
Patronat honorowy Patronage

Baltic Business Forum,14-16.09.2016,Świnoujście

 

 

Baltic Business Forum 2016

Kiedy firma jest gotowa do ekspansji na rynki zagraniczne? Czy można prowadzić biznes bez kapitału? Jak poszukiwać i zatrudniać w Polsce pracowników z zagranicy? Zapraszamy na Baltic Business Forum 2016 – Świnoujście, 14-16 września 2016 r.

Wielu polskich przedsiębiorców może zwiększyć swoje dochody, rozszerzając działalność na rynki zagraniczne. Niewielu ma jednak tę świadomość i wie, jak tego dokonać. Dostrzegli to organizatorzy Baltic Business Forum (BBF). – Małych i średnich firm nie stać na sfinansowanie analiz zagranicznych rynków. zorganizowanie dalekich wizyt studyjnych czy przestudiowanie prawnych zasad prowadzenia działalności w danym państwie – mówi Jacek Piechota, były minister gospodarki, pomysłodawca BBF. – Dlatego o szansach i możliwościach, ale i zagrożeniach w ekspansji na obce rynki mówimy na naszym forum. Już nie trzeba odbywać kosztownych wyjazdów do Gruzji czy Kazachstanu, wystarczy przyjechać do Świnoujścia – zachęca.

Gruzja była gościem honorowym BBF w ubiegłym roku. W tym w roli tej wystąpi Turcja, którą w Świnoujściu reprezentować będą przedstawiciele administracji rządowej, związki branżowe, przedsiębiorcy i inwestorzy. – Z niemal 75 mln mieszkańcami Turcja jest jednym z najbardziej chłonnych rynków zbytu Europy i Azji. Dlatego chcemy odkryć ją przed polskim biznesem, zwłaszcza małymi i średnimi podmiotami – tłumaczy Jacek Piechota. Na forum zaprezentowany zostanie wielki program infrastrukturalny realizowany na obchody 100-lecia powstania Republiki Tureckiej, który obejmuje budowę m.in. linii kolejowej wysokich prędkości, olbrzymiego lotniska dla Turkish Airlines oraz Kanału Stambulskiego. W tych, ale i wielu innych projektach inżynieryjnych, wydobywczych czy energetycznych z sukcesami uczestniczyć mogą także polskie firmy, co udowadniają Rafako czy Kopex. Na tureckim rynku obecni są też inni polscy czempioni: Asseco, Solaris, Selena, Mokate, Maspex Wadowice, Ursus czy Grupa Azoty. Menedżerowie, którzy zdobyli już doświadczenie w pracy w Azji Mniejszej, podzielą się swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami z gośćmi BBF.

W programie tegorocznego forum zaplanowano też sesje o energetyce, transporcie morskim, przemyśle wydobywczym czy rynkach kapitałowych. Specjalną ścieżkę tematyczną przygotowano z myślą o samorządowcach. Zaprezentowane zostaną więc dobre praktyki w dziedzinie projektów publiczno-prywatnych oraz źródła ich finansowania w nowej unijnej perspektywie budżetowej. – Na przykładach z Francji, Niemiec, Skandynawii, ale i Polski pokażemy też, jak usprawniać działanie samorządów przy wykorzystaniu nowych technologii. Zajmiemy się inteligentnymi systemami zrządzania, e-administracją oraz e-edukacją, ale i związanymi z tym cyberzagrożeniami – mówi Piechota. Przedstawiciele największych firm świadczących usługi dla biznesu podpowiedzą ponadto samorządowcom, jak przygotować ofertę dla inwestorów z tego sektora gospodarki.

W ramach każdej z kilkunastu zaplanowanych sesji zaprezentowanych zostanie kilka studiów przypadków. Wymiana doświadczeń jest bowiem istotnym elementem świnoujskiego forum. – Wychodzimy z założenia, że praktyka najlepiej weryfikuje teorię. Dlatego odsłonimy anatomię projektów, które odniosły sukces, ale i tych zakończonych porażką. Korzystając z bogatych doświadczeń naszych partnerów, podpowiadamy jak działać skutecznie – wyjaśnia Jacek Piechota.

Baltic Business Forum odbędzie się w Świnoujściu w dn. 14-16 września 2016 r.

Już dziś można zgłosić swój udział w imprezie wypełniając formularz na stronie www.balticbusinessforum.eu.

Opłata rejestracyjna wynosi 200 zł netto i zawiera udział we wszystkich sesjach i panelach, materiały konferencyjne, lunche i przerwy kawowe.

Paneliści wybranych sesji Baltic Business Forum 2016

Doświadczeni menedżerowie, politycy i samorządowcy, naukowcy i eksperci – przedstawiamy listę panelistów, którzy przyjęli zaproszenie do wybranych sesji Baltic Business Forum 2016. Impreza odbędzie się w dn. 14-16 września 2016 r. w Świnoujściu.  

Sesja plenarna
Polskie i tureckie firmy na rynkach zagranicznych – kierunki i modele rozwoju eksportu
14.09.2016 r., środa, godz. 12:00-13:30

Moderator:
Jacek Piechota, Minister Gospodarki w l. 2001-2013, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, pomysłodawca Baltic Business Forum

Paneliści:
Prof. Michał Kleiber, Przewodniczący Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum
Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
Burak Pehlivan, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ukrainy i Turcji
Piotr Stolarczyk, Wiceprezes Zarządu Korporacja Ubezpieczeniowa Kredytów Eksportowych SA
Przedstawiciele DEiK (Foreign Economic Relations Board – Turkey) oraz TOBB (The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey)

Po sesji plenarnej uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy:
Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ukrainy i Turcji
Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą
Polsko-Turecką Izbą Gospodarczą

Sesja I
INWESTYCJE: Biznes w Turcji – doświadczenia polskich menedżerów i przedsiębiorców
14.09.2016 r., środa, godz. 14:00-15:30

Paneliści:
Wojciech Brzuska, General Manager and Executive Board Member, Ekol Europe sp. z o.o.
Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Handlowych Rafako SA
Jakub Malý, Prezes Zarządu X-Trade Brokers SA
Dariusz Oleszczuk, Senior Partner Dentons Europe, Przewodniczący Polsko-Tureckiej Rady Biznesu
Mikołaj Woźniak, Prezes Zarządu Vokswagen Bank Polska SA

Szczegóły na www.balticbusinessforum.eu

 

 

Polska powinna stawiać na źródła energii inne niż węgiel i ropa naftowa. Najwięcej zyskiwać mają źródła odnawialne i atom. To jednak na razie nie faktyczne plany naszego kraju, a wyniki sondażu przeprowadzonego przez portal WysokieNapiecie.pl. Respondenci zdają sobie również sprawę, że zmiany będą następować wolniej od oczekiwań.

Albo rząd zmusi górnicze związki do zgody na zamykanie kopalń, albo związkowcy wysadzą cały plan w powietrze. Rząd ma na razie niezłą taktykę, tylko gdzieś zgubił strategię

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Po namowach Komisji Europejskiej operatorzy systemów gazowych Polski i Czech mają w końcu sfinalizować‡ umowę™o budowie nowego interkonektora, nazywanego Stork II.  Rura ta, choć ewidentnie korzystna dla odbiorców gazu w obu krajach, wzbudzała do ostatniej chwili różnego rodzaju obiekcje.