Menu
Patronat honorowy Patronage

Rynek mocy – syntetyczne zestawienie propozycji

Ministerstwo Energii przedstawiło obszerny raport w sprawie rynku mocy  zatytułowany „Projekt rozwiązań funkcjonalnych rynku mocy”. Propononowane w raporcie zasady będą teraz konsultowane z branżą, a następnie rząd przygotuje projekty ustawy, który jednocześnie zostanie notyfikowany Komisji Europejskiej. W 18 punktach przedstawiamy najważniejsze założenia i propozycje Ministerstwa Energii.

Dotyczy: rynek mocy w Polsce
Tytuł: projekt założeń do ustawy o rynku mocy
Etapministerstwo - konsultacje społeczne
Następny etap: ministerstwo – rozpatrzenie uwag

{loadmodule mod_email}

Wykup dostęp online i przeczytaj do końca

Kup dostęp

W dyskusję o tym czy i jakiego rynku mocy potrzebuje polska energetyka wpisuje się debata „Unijny rynek energii 2.0” zorganizowana przez WysokieNapiecie.pl we współpracy z Forum Analiz Energetycznych. Eksperci rozmawiali o niezbędnych reformach i doświadczeniach Wielkiej Brytanii, z których może czerpać nasz kraj. Jakie są główne wnioski?

1 lipca weszła w życie znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. W 55 punktach podsumowujemy wszystkie najważniejsze zmiany m.in. w zakresie biomasy, współspalania, biogazowni rolniczych, niebieskich certyfikatów, rozliczania proumentów, mikroinstalacji, klastrów energii i spółdzielni energetycznych, nowych zasad przeprowadzania aukcji OZE, czy rozliczania opłaty przejściowej i sposobu wydawania zgromadzonych przez państwo pieniędzy.

Dotyczy: nowelizacja ustawy o OZE
Tytuł
ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii

Etap: stosowanie
{loadmodule mod_email}

Polska potrzebuje nowych technologii, dopasowanych do zmieniających się obciążeń systemu energetycznego. Potrzebne są także inwestycje m.in. w opomiarowanie sieci, które pozwoliłoby je efektywniej wykorzystywać. Bezpieczeństwo latem poprawią także nowe bloki węglowe, bo są budowane z zamkniętymi układami chłodzenia, wymagającymi znacznie mniejszej ilości wody z zewnątrz - mówił w Gospodarczym Ekspresie Programu Pierwszego Polskiego Radia Bartłomiej Derski.

Bartłomiej Derski mówił w Radiu Zet o sytuacji polskiego systemu energetycznego w czasie upalnych szczytów zapotrzebowania na moc.