Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Open Season dla nowej rury na Ukrainę coraz bliżej

Open Season dla nowej rury na Ukrainę coraz bliżej

Operatorzy systemu przesyłowego gazu z Polski i Ukrainy - Gaz-System i Ukrtransgaz - przygotowują się do ogłoszenia procedury zgłaszania wiążącego zainteresowania zdolnościami przesyłowymi planowanej, nowej rury na Ukrainę. 
bridge-2453374 640

To kwestia kilku, a nie kilkunastu miesięcy – powiedział nam jeden z menedżerów Gaz-Systemu o terminie ogłoszenia procedury Open Season. W jej trakcie zainteresowani przesyłem gazu nową magistralą będą zgłaszać wiążące już oferty korzystania ze zdolności planowanej rury.

Czytaj także: Gazowa zima zapowiada się spokojnie 

Zainteresowanie nową trasą przesyłu Gaz-System i Ukrtransgaz wstępnie wysondowały latem tego roku. Rezultaty screeningu, czyli niewiążącego badania wskazały na zainteresowanie przesyłem na Ukrainę ilości gazu rzędu 3,9 mld m sześc. rocznie oraz 1,6 mld m sześc. rocznie w przeciwnym kierunku, do Polski, przez 15 lat począwszy od 2020 r. Przy czym chodzi o ciągłą zdolność przesyłu w długim terminie, co oznacza, że rynek widzi na dłuższą metę mniej więcej takie możliwości handlu. Takie zainteresowanie określili jako znaczące.

nowy gazociag na ukraine

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak potwierdza, że spółka uczestniczyła w market screeningu. Wzięliśmy udział w dobrej wierze, pokazywaliśmy wstępne zainteresowanie. Zobaczymy jakie będą warunki tego Open Season, należy pamiętać, że procedura będzie podwójna – zaznacza. Po stronie ukraińskiej nie obowiązuje prawo unijne, ale rezultat procedury ma być jeden, wspólny.

Pomyślne jej zakończenie, czyli zebranie odpowiednich zobowiązań jest z kolei podstawą do rozpoczynania inwestycji, czyli przygotowań do budowy nowego gazociągu, w której inwestorem z polskiej strony byłby właśnie Gaz-System.

Czytaj także: Król Węgiel zwycięży w 2018 r. Gaz wciąż za drogi

Istniejące połączenie gazowe Drozdowicze-Hermanowice jest w dużej mierze wykorzystywane. W kierunku Polski płynie nim rocznie kilka mld m sześć. gazu z kontraktu jamalskiego, dla PGNiG rura ta to główny punkt odbioru surowca od Gazpromu. W drugą stronę zdolność przesyłowa nie przekracza 2 mld m sześc. i jest to droga dostaw na Ukrainę. Gaz sprzedaje tamtędy zarówno PGNiG, jak i zachodni dostawcy ukraińskich klientów.

Zapasy gazu czyli magazyny energii