Rząd w końcu zamierza znieść taryfy na gaz
Zniesienie taryf na gaz, najpierw dla największych odbiorców, potem dla firm, a w perspektywie 8 lat również dla gospodarstw domowych przewiduje projekt nowelizacji Prawa energetycznego, które ministerstwo energii skierowało do uzgodnień i konsultacji społecznych. Od września 2015 r. na Polsce ciąży wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym utrzymywanie taryfowania gazu bez wyznaczenia terminu zniesienia taryf jest sprzeczne z prawem unijnym.
Dotyczy: zniesienie taryf na gaz
Tytuł: projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne
Etap: rząd - uzgodnienia międzyresortowe - Konsultacje publiczne
Następny etap: rząd - przyjęcie projektu {loadmodule mod_email}
Latem tego roku gaz jako źródło energii elektrycznej będzie w Wielkiej Brytanii bardziej atrakcyjny od węgla – ocenia w dorocznej prognozie na lato brytyjski operator systemów przesyłowych National Grid.
Szwedzki koncern podpisał z EPH wstępną umowę sprzedaży kompleksu kopalni i elektrowni we wschodnich Niemczech. Najciekawsza jest struktura finansowa transakcji i to ile Vattenfall na niej traci. Pytanie też, co dalej z energetyką węglową w Niemczech.
Łączna moc turbin wiatrowych w Polsce – blisko 5500 MW – przewyższa już moc największej elektrowni węglowej w kraju. Produkują także coraz więcej energii, wywołując obniżkę cen hurtowych. W wietrzne dni notowania na Towarowej Giełdzie Energii spadają nawet o kilkanaście procent. To oznacza niższe rachunki za energię, ale większe kłopoty energetyki konwencjonalnej.