Menu
Patronat honorowy Patronage

Radiowa „Trójka” – o zarządzaniu energią

Bartłomiej Derski mówił w programie „Zapraszamy do Trójki” o sposobach na większą elastyczność systemu energetycznego i ich wpływie na ceny energii.

Bartłomiej Derski mówił w programie „Zapraszamy do Trójki” o sposobach na większą elastyczność systemu energetycznego i ich wpływie na ceny energii.

– Coraz większy udział odnawialnych źródeł energii takich jak turbiny wiatrowe i panele słoneczne sprawia, że musimy zacząć dostosowywać do nich inne elementy systemu energetycznego, w tym zużycie. Można nim zarządzać przez tzw. inteligentne liczniki energii i oprogramowanie dostępne już w niektórych urządzeniach AGD, np. zmywarkach czy ogrzewaczach wody, które mogą dostosowywać swoją pracę do aktualnych cen energii na rynku – tłumaczył w audycji red. Derski.

– Nie spodziewałbym się, że w długim horyzoncie ceny energii elektrycznej spadną z tego powodu. Dzisiaj są bardzo niskie, gdybyśmy porównali ceny i nasze zarobki sprzed dekady lub dwóch. Raczej pozostaną na aktualnym poziomie lub wzrosną – dodał.

Górnicze związki zawodowe w poniedziałek będą naradzać się ws. projektu porozumienia płacowego dla ponad 30 tys. pracowników Kompanii Węglowej. Chociaż na szali leżą ich miejsca pracy, związkowcy walczą o premie. Rząd oddał już wszystko co mógł, a i tak może nie dojść do porozumienia ze związkami.

Magazynowanie energii będzie największą rewolucją technologiczną w branży energetycznej. Mimo to, Polska w horyzoncie 10 lat powinna oprzeć wytwarzanie energii na węglu – takiego zdania są uczestnicy i absolwenci Akademii Energii, organizowanej przez Fundację im. Lesława Pagi.

Próba ratowania polskiego górnictwa poprzez eksport węgla da mało znaczący efekt. Nie zmieni najistotniejszego, że trzeba zamykać najgorsze kopalnie Kompanii Węglowej - mówi w rozmowie z Market News 24 red. Bartłomiej Derski.