Menu
Patronat honorowy Patronage

Market News 24 – o (nie)deficytowym eksporcie węgla

Próba ratowania polskiego górnictwa poprzez eksport węgla da mało znaczący efekt. Nie zmieni najistotniejszego, że trzeba zamykać najgorsze kopalnie Kompanii Węglowej - mówi w rozmowie z Market News 24 red. Bartłomiej Derski.

Próba ratowania polskiego górnictwa poprzez eksport węgla da mało znaczący efekt. Nie zmieni najistotniejszego, że trzeba zamykać najgorsze kopalnie Kompanii Węglowej – mówi w rozmowie z Market News 24 red. Bartłomiej Derski.

Biznesplan Kompanii Węglowej, którą tworzy 11 kopalń,  w nowej wersji został lekko podrasowany. Ponieważ trudno będzie upchnąć na rynku krajowym 14 mln ton miałów energetycznych, sięgająca ok 3,6 mln ton nadwyżka zostanie wyeksportowana statkami.

– Eksport drogą morską związany jest z dużymi kosztami – mówi Bartłomiej Derski z Wysokiego Napięcia. – Prowadzony będzie ze stratą, ale pokryje część kosztów stałych.

W ocenie eksperta nie do uniknięcia jest zamknięcie najgorszych kopalń Kompanii Węglowej, na bazie której powstać ma Polska Grupa Górnicza. Dla rządu to jednak bardzo trudna decyzja, ze względu na protesty górniczych związków zawodowych. Próby ekspansji eksportowej nie zmienią tego, że zamykanie kopalń jest konieczne, gdy na rynku utrzymuje się nadpodaż węgla, a jego ceny są rekordowo niskie.

Negocjacje ze związkowcami dotyczące stworzenia Polskiej Grupy Górniczej nie dają rezultatów. Związkowcy nadal nie godzą się nie tylko na zamykanie kopalń, ale także na ograniczanie przywilejów płacowych i zapowiadaja protesty.

Polska i Niemcy uzgodniły nowe zasady przesyłu energii elektrycznej między oboma krajami. To zmniejszy ryzyko powtórki 20 stopnia zasilania w Polsce. Częściowo przywróci także możliwości handlu energią na wspólnej granicy. Potrzebne są jednak dalsze zmiany.

Dostateczne decyzje inwestycyjne dla projektów wiatrowych na morzu sięgnęły w 2015 r. kwoty 13,3 mld euro, dwa razy więcej niż w roku 2014. Spadające oceny ryzyka doprowadziły do uruchomienia mechanizmów finansowania budowy aktywów poprzez obligacje. Przyłączono do sieci turbiny o mocy 3 GW.

{jcomments on}Energetyka, doradztwo strategiczne i branża paliwowa – to trzy główne sektory, w których swoją przyszłość zawodową widzą uczestnicy i absolwenci programu Akademia Energii organizowanego przez Fundację im. LesławaPagi.