Menu
Patronat honorowy Patronage

„Gazeta Wyborcza” – o problemie przepływów kołowych

Gazeta Wyborcza kontynuuje temat niekontrolowanych przepływów energii elektrycznej z północnych Niemiec przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry do Bawarii, Austrii i dalej do Włoch.

Gazeta Wyborcza kontynuuje temat niekontrolowanych przepływów energii elektrycznej z północnych Niemiec przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry do Bawarii, Austrii i dalej do Włoch.

Organizacja ENTSO-E w swoim raporcie opublikowanym pierwszego grudnia przeanalizowała sytuację na granicy Polski z Niemcami (str. 108). Jako pierwszy raport ENTSO-E opisał portal Wysokie Napięcie.

Wynika z niego, że z powodu nierównowagi na granicy niemiecko-polskiej za dużo prądu do nas wpływa. Żeby niejako powstrzymać nieproszonego gościa, „w drzwiach” staje prąd z Polski, który płynie do Niemiec. I właśnie przez ten mechanizm – w dużym uproszczeniu – we wrześniu doszło do sytuacji, w której system energetyczny stanął na krawędzi wytrzymałości.

Bez konsultacji publicznych i międzyresortowych posłowie PiS planują przyjąć ustawę zapewniającą… większą przejrzystość lokalizowania farm wiatrowych. Przy okazji istotnie ograniczą ich budowę i modernizację. Zmniejszy się wpływ lokalnych władz, wzrosną wpływy do kasy UDT.

Zielone technologie rozwijają:

Do Komisji Europejskiej trafiła lista elektrowni i elektrociepłowni, które zostaną definitywnie zamknięte do 2023 r. Przynajmniej część z nich zostanie wyłączona dużo wcześniej.

Drugie podejście do ustawy OZE musi uwzględniać wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią 2014 – 2020. Pole manewru jest ograniczone, a wszystkie zmiany obecnej wersji ustawy OZE opóźniają proces notyfikacji – pisze dla Obserwatora Legislacji Energetycznej dr Christian Schnell.