Menu
Patronat honorowy Patronage

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – co dokładnie zawiera?

Do Sejmu wpłynął zgłoszony przez grupę posłów PiS projekt ustawy, wprowadzającej dodatkowe regulacje dla elektrowni wiatrowych. Najważniejsza dotyczy wprowadzenia odległości minimalnej od zabudowań mieszkalnych – ma wynosić 10-krotność wysokości wiatraka wraz z łopatami wirnika. Nowe elektrownie wiatrowe będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Dotyczy: lokalizacji i eksploatacji elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa antywiatrakowa)
Tytuł: Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych
Etap: Sejm – wniesienie projektu
Następny etap: Sejm - I czytanie

{loadmodule mod_email}

Wykup dostęp online i przeczytaj do końca

Kup dostęp

Bez konsultacji publicznych i międzyresortowych posłowie PiS planują przyjąć ustawę zapewniającą… większą przejrzystość lokalizowania farm wiatrowych. Przy okazji istotnie ograniczą ich budowę i modernizację. Zmniejszy się wpływ lokalnych władz, wzrosną wpływy do kasy UDT.

Zielone technologie rozwijają:

Do Komisji Europejskiej trafiła lista elektrowni i elektrociepłowni, które zostaną definitywnie zamknięte do 2023 r. Przynajmniej część z nich zostanie wyłączona dużo wcześniej.

Drugie podejście do ustawy OZE musi uwzględniać wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią 2014 – 2020. Pole manewru jest ograniczone, a wszystkie zmiany obecnej wersji ustawy OZE opóźniają proces notyfikacji – pisze dla Obserwatora Legislacji Energetycznej dr Christian Schnell.

W rachunku przeciętnej niemieckiej rodziny dopłata do rozwoju energetyki odnawialnej jest już niemal dwukrotnie wyższa, niż cena samej energii elektrycznej na rynku. To sześciokrotnie więcej, niż dopłacają Polacy.

Zielone technologie rozwijają: