Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o taryfach elektrycznych i gazowych

Wojciech Krzyczkowski tłumaczył w Polskim Radiu przyczyny zatwierdzenia tylko trzymiesięcznej taryfy na sprzedaż i powody obniżenia taryf dystrybucyjnych energii elektrycznej.

Wojciech Krzyczkowski tłumaczył w Polskim Radiu przyczyny zatwierdzenia tylko trzymiesięcznej taryfy na sprzedaż i powody obniżenia taryf dystrybucyjnych energii elektrycznej.

Taryfy gazowe zostały więc zatwierdzone na 3 miesiące, opłaty dystrybucyjne na pół roku, i URE monitoruje cały czas sytuację. W sumie w tym roku to już czwarta obniżka cen gazu.

– Zatwierdzenie taryf na trzy miesiące oznacza, że sytuacja jest dynamiczna, w kierunku „w dół”. Ponieważ rynek gazu nie jest do końca uwolniony. A jest taryfowany dla gospodarstw domowych i dla dużej liczby odbiorców tych większych także, i to w ten sposób prezes URE próbuje „zastąpić” ten wolny rynek. Ponieważ gdyby był on wolny, to pojawiłyby się oferty tańszego gazu. URE podąża więc za tym dynamicznym rynkiem, i być może za trzy miesiące będzie kolejna obniżka – ocenia Wojciech Krzyczkowski.

Cała wypowiedź na stronie Polskiego Radia

W 2015 roku uruchomiliśmy w Polsce najwięcej farm wiatrowych w historii i rozwijamy OZE szybciej, niż planował rząd, ale eko-inwestorzy są dalecy od optymizmu. Wyjątkowo niskie ceny zielonych certyfikatów, ich coraz większe rozwarstwienie, opóźnienie wejścia w życie ustawy o OZE i duża niepewność regulacyjna nie pozwalają inwestorom spać spokojnie. Podsumowujemy mijający rok w "zielonych" infografikach.

Zielone technologie rozwijają:

 

Rafał Zasuń w studiu Money.pl rozmawiał o skutkach porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu, wpływie ciepłej zimy na górnictwo i energetykę oraz ochronie środowiska.