1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Emiraty wychodzą z OPEC, ropa ciągle powyżej 100 dol

Emiraty wychodzą z OPEC, ropa ciągle powyżej 100 dol

Tydzień Energetyka: Chaos na rynku ropy trwa; Rząd na pomoc JSW; Jakie auta dostały dopłaty z NFOŚiGW; Kabel ze Szwecją naprawiony; EDF buduje fabrykę turbin.
ropa

Emiraty wychodzą z OPEC, ropa ciągle powyżej 100 dolarów

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosily, że z początkiem maja opuszczają OPEC, czyli naftowy kartel państw-producentów ropy. ZEA już od wielu lat uważały, że limity wydobycia surowca są za niskie i często je przekraczały, co powodowało konflikty z największym producentem ropy – Arabią Saudyjską.

Decyzja nie będzie miała na razie wpływu na rynek, bo cieśnina Ormuz, przez którą idzie emiracka ropa, wciąż pozostaje zamknięta. Ceny ropy w kontraktach futures w zeszłym tygodniu przejściowo przekroczyły 120 dolarów, ale w piątek spadły do 107 dolarów. W kontraktach z dostawą fizyczną ropa kosztuje ok. 140 dolarów za baryłkę.

Tymczasem pierwszy od początku marca metanowiec z ładunkiem LNG prześliznął się przez Cieśninę Ormuz. Ładunek przeznaczony był dla odbiorcy w Chinach, gaz pochodził ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedna jaskółka wiosny jednak nie czyni, z powodu blokady cieśniny globalny handel LNG w marcu był niższy o 7% czyli o ponad 2,5 mln ton niż przed rokiem. Gorzej było tylko w 2020 roku po wybuchu pandemii. 

Na europejskim rynku gazu stabilnie, kontrakty na TTF na najbliższe miesiące wyceniane są na 45 euro za MWh. 

Pierwsi górnicy z PGG dostali odprawy

232 pracowników Polskiej Grupy Górniczej skorzystało już z urlopów, gwarantowanych przez nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Z kolei 603 górników odeszło z pracy biorąc jednorazową odprawę w wysokości 170 tys. złotych na rękę. PGG planuje, że w tym roku odejdzie ok. 5 tys. pracowników, z czego 700 weźmie odprawy, 2,9 tys. odejdzie na urlopy, a reszta przejdzie na emerytury. PGG zatrudnia obecnie ok. 35 tys. ludzi, w zeszłym roku spółka przyniosła ok. 5 mld złotych strat.

Rząd na pomoc JSW

Rząd przyjął uchwałę o osłonach dla pracowników sektora wydobycia węgla koksującego, czyli w praktyce dla zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Program przewiduje urlopy i odprawy jak w PGG, ma potrwać do 2031 roku i kosztować 560 mln złotych. Według wstępnych przymiarek skorzysta z niego ok. 4,2 tys. zatrudnionych czyli 13% całej załogi JSW. 

Tymczasem spółka poinformowała o poprawie wyników. Jednostkowy koszt wydobycia węgla w tym roku ma wynieść 577 złotych za tonę w porównaniu z 760 złotych za tonę w 2025 roku. Natomiast oszczędności w związku z redukcją zatrudnienia w tym roku szacowane są na 420 mln złotych. 

NaszEauto: dwie trzecie samochodów ze wsparciem było z Europy

65% samochodów elektrycznych, które dostały wsparcie z programu NaszEauto zostało wyprodukowanych w Europie, a 57% w krajach UE – poinformowało ministerstwo klimatu. Łącznie z programu dofinansowano zakup 12040 samochodów na prąd. Nabór wniosków zakończył się 30 kwietnia, łączna kwota wsparcia wynosiła 1,182 mld złotych.

Kabel ze Szwecją znów pracuje 

Łącze SwePol link – kabel łączący systemy elektroenergetyczne Polski i Szwecji – znów pracuje. Kabel zepsuł się 11 lutego, okazało się, że miejsce usterki znajduje się na podziemnym odcinku między Słupskiem a brzegiem Bałtyku. Naprawa trwała ponad 2 miesiące ponieważ należało wykopać kabel na długości kilkudziesięciu metrów, a potem wstawić nowy odcinek, zamówiony w duńskiej firmie NKT.

Kabel może maksymalnie przesyłać 600 MW, przez miesiąc po uruchomieniu moc będzie ograniczona do 490 MW.

EDF za 100 mln euro zbuduję fabrykę turbin

Francuski koncern EDF ogłosił, że za 100 mln euro zbuduje całkiem nową fabrykę turbin Arabelle, przeznaczonych dla turbozespołów pracujących z reaktorami jądrowymi. Ma to być element programu budowy serii ośmiu nowych reaktorów EPR2 we Francji. Fabryka ma powstać w Chalon-sur-Saône we wschodniej Francji. Pierwsze turbiny mają zostać wyprodukowane w 2030 roku. 

Francuskie turbiny Arabelle mają też trafić do pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z reaktorami Westinghouse.  

Jeszcze nie zakończyła się budowa drugiego terminalu instalacyjnego w Gdańsku, a już zapowiedziano rozbudowę tego, który niespełna rok temu otwarto w Świnoujściu. Inwestorzy oceniają, że pracy dla wszystkich wystarczy, choć sektor nieco zmartwiło obniżenie prognoz dla morskich wiatraków w projekcie KPEiK.
Budowa portu instalacyjnego w Gdańsku. Fot. Istrana
Budowa portu instalacyjnego w Gdańsku. Fot. Istrana
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Od ponad 20 lat obserwuję ewolucję finansowania energetyki, a dziś — pracując w funduszu private equity — widzę, że największą barierą dla prawdziwie wolnorynkowej transformacji nie jest już technologia. Jest nią mentalność finansistów.
rynek sieci pieniadze eur
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Dwójka Polaków startuje do dwóch ważnych unijnych instytucji, odpowiedzialnych za regulacje energetyczne i współpracę z krajami ościennymi UE – ACER i Wspólnoty Energetycznej. Z gry o ACER zrezygnowała Marzena Czarnecka. Rząd oficjalnie popiera tylko jedną osobę.
komisja.budynek.zielony
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. mat. pras.
Zielone technologie rozwijają: