1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Energia wiatrowa
  6. >
  7. Kulisy cyberataku na polską energetykę: dziura i niefrasobliwość

Kulisy cyberataku na polską energetykę: dziura i niefrasobliwość

Tydzień Energetyka: Hakerzy wykorzystali słabe hasła w farmach wiatrowych i PV; Nasze drogie gazówki; Embargo na rosyjski gaz formalnie zatwierdzone; Koniec butanu z Rosji; 300 GW offshore na Morzu Północnym.
Cyber

Hakerzy wykorzystali słabe hasła w farmach wiatrowych i PV

CERT (część NASK) opublikował szczegółowy raport z cyberataków 29 grudnia na instalacje OZE i elektrociepłownię. „Były one wymierzone w co najmniej 30 farm wiatrowych i fotowoltaicznych, spółkę prywatną z sektora produkcyjnego oraz w dużą elektrociepłownię dostarczającą ciepło dla prawie pół miliona odbiorców w Polsce” – czytamy w komunikacie CERT.

Atak miał wyjść od tych samych sprawców i wykorzystać znaną w hackerskim podziemiu podatność firewalli Fortigate. W przypadku co najmniej 30 instalacji OZE atak na te urządzenia spowodował przerwanie komunikacji z OSD, choć nie przerwał produkcji energii.

CERT Polska wytknął branży OZE, że powszechną praktyką jest używanie tych samych kont i haseł w wielu instalacjach, a co gorzej – korzystanie z domyślnych kont i haseł producenta. 

W przypadku dużej elektrociepłowni sprawcy, również korzystając z „dziury” w Fortigate, przez kilka miesięcy penetrowali jej systemy, aż wreszcie 29 grudnia wypuścili programy typu viper, który miał wykasować co się da.

Działalność vipera została jednak wykryta i zablokowana przez zainstalowane w systemach elektrociepłowni oprogramowanie.

Analizując wykorzystaną w ataku infrastrukturę CERT Polska doszedł do wniosku, że w znacznym stopniu pokrywa się z tą używana przez klaster aktywności znany jako „Static Tundra”, „Berserk Bear”, „Ghost Blizzard” albo „Dragonfly”.

Według  służb m.in. amerykańskich i brytyjskich klastra używała grupa powiązana z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa, aczkolwiek nie sposób tego zweryfikować.

Elektrownie gazowe są w cenie i PGE to poczuła 

PGE zapłaci po prawie 3,5 mld zł brutto (przy dzisiejszym kursie euro) za budowę i serwis dwóch bloków gazowych OCGT po 588 MW w elektrowniach Rybnik i Dolna Odra. Spółka rozstrzygnęła przetargi, mimo, że w obydwu jedynym oferentem było konsorcjum Siemens-Polimex Mostostal. Pierwotny budżet w obu przetargach wynosił po nieco ponad 2,8 mld zł. 

Wyniki potwierdzają, że jednostki wytwórcze z turbinami gazowymi są w cenie, a producenci, korzystając z wysokiego popytu, mogą żądać wyższych kwot w kontraktach. Rok temu kontrolowana przez Orlen Energa zgodziła się zapłacić temu samemu konsorcjum Siemens-Polimex Mostostal po 3 mld zł za gazówki w Grudziądzu i Gdańsku o porównywalnej mocy, ale w znacznie droższej technologii CCGT. 

Czytaj też: Polimex Mostostal i Siemens wybudują PGE gazowe bloki szczytowe

Koniec taniego butanu z Rosji

25 stycznia w życie wszedł zakaz importu z Rosji do UE n-butanu i izobutanów, chociaż z półrocznego zwolnienia będą korzystać jeszcze Węgry. N-butan to obok propanu jeden ze składników LPG.

Import propanu jest zakazany od dawna, ale importerzy, korzystający z dziury w sankcjach masowo zaczęli sprowadzać tani butan i mieszać go w Polsce z niesankcyjnym propanem, oferując sporo tańszy produkt. Z ostatnich danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wynika, że import rosyjskiego butanu przez pierwsze 11 miesięcy zeszłego roku wzrósł 2,5-krotnie w porównaniu z 2024 rokiem. Z drugiej strony w ciągu zeszłego roku udział rosyjskiego LPG w imporcie spadł z 44 do 13%, a POGP szacuje, że w tym roku będzie już poniżej 1%. 

Państwa UE zatwierdziły kroczące embargo na rosyjski gaz 

27 państw członkowskich UE formalnie przyjęło rozporządzenie o stopniowym odchodzeniu od importu gazu ziemnego, w tym LNG z Rosji. W głosowaniu tradycyjnie przeciwko były Węgry i Słowacja. I tak, dla kontraktów krótkoterminowych zakaz wchodzi w życie 17 czerwca 2026 dla gazociągów i 25 kwietnia 2026 dla LNG.

Warunkiem jest zawarcie umowy przed 17 czerwca 2025. Od początku 2027 będzie obowiązywać zakaz sprowadzania LNG z długoterminowych kontraktów, a dla gazociągów takie embargo wejdzie w życie od 30 września 2027.

Węgry i Słowacja zapowiadały wcześniej zaskarżenie tej decyzji do TSUE, ich zdaniem doszło do obejścia prawa. Państwa UE i parlament wprowadziła po prostu zmiany do unijnego rozporządzenia o rynku gazu, zamiast wprowadzać formalnie sankcje, jednak efekt jest taki sam.

300 GW offshore na Morzu Północnym

Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Niderlandy, Luksemburg, Norwegia, Irlandia i Wielka Brytania podpisały Deklarację Hamburską, która to wyznacza do 2050 roku cel 300 GW w morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym, z czego co najmniej 100 GW ma powstać w projektach międzypaństwowych.

Sygnatariusze mają zamiar wspierać się przy organizacji aukcji na nowe moce, których – jak się zakłada – w latach 2031–2040 ma przybywać rocznie po 15 GW. Wspólnie mają również planować połączenia i interkonektory

W zamian za tego rodzaju wsparcie przemysł związany z energetyką wiatrową ma doinwestować europejski łańcuch dostaw dla sektora, a inwestycje te mają sięgnąć 9,5 mld euro do 2030 r.

Liczniki zdalnego odczytu zainstalowano już u około połowy gospodarstw domowych. Natomiast łączna liczba tego typu urządzeń w polskiej sieci elektroenergetycznej zbliża się do 10 mln. Jednak poszczególni dystrybutorzy znacząco różnią się tempem realizacji ustawowych obowiązków.
Inteligentne liczniki 2026
Liczniki zdalnego odczytu zainstalowane do końca 2025 roku.
TGE wraz z PSE i TAURON Dystrybucja rozpoczynają prace nad giełdową platformą usług elastyczności. Ma ona umożliwić handel ofertami zwiększania lub redukcji zużycia energii, zgłaszanymi przez operatorów sieci i realizowanymi przez uczestników rynku. Po raz pierwszy pojawią się też produkty tworzone przez samych uczestników.
gielda energia
Technologie wspiera:
Wielka Brytania rozstrzygnęła rekordową aukcję morskiej energetyki wiatrowej w Europie, przyznając kontrakty na 8,4 GW nowych mocy. Konkurencyjne ceny potwierdziły, że offshore wind jest dziś tańszy od nowych elektrowni gazowych i jądrowych.
image
Materiał Partnera
Firmy pracujące dla spółek górniczych nie proszą o dotację, ale chciałyby przynajmniej wiedzieć jak długo naprawdę górnictwo jeszcze przetrwa.
Depositphotos 58523115 S
Zielone technologie rozwijają: